Jak kvalitně nahrát zpěv (a čím) ?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 03 lis 2006 14:32

Tak o tom zadna ze kvalita je hlavne na lidech. BTW hele proc si furt vymenujou ty jedny sluchatka kdyz maji dvoje ? Cekal jsem kdy z toho upletou ty dva borci vanocku ...
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

matucha

Příspěvek od matucha » 03 lis 2006 15:08

asi ty jedny nehrajou ;)

syncro

Příspěvek od syncro » 03 lis 2006 15:26

Nikoli, to je náboženská specialita ortodoxních rastafari z odnože Bobo Shanti. Vychází to ze studia Bible, je to v evangeliu Jan, 14, 23: "A Ježíš řekl: Kdo mě miluje, bude si s bratrem svým při nahrávání sluchátka půjčovat a učiní z nich majetek společný. Kdo mne však nemiluje, s jedněmi sluchátky pyšnit se bude tak dlouho sám, až upadne do spárů pekelných a bestie jej odnese."

Jinak se ovšem přikláním k Matoušovu vysvětlení, ty jedny zřejmě hrají na h... 8-)

Saša

matucha

Příspěvek od matucha » 03 lis 2006 15:38

je ulet, ze se tim vubec nenechaj vyvezt z miry a hlavne sem nezaznamenal moc rusivejch efektu (sundavani/nandavani sluchatek) sejmutejch tim mikrakem... asi se to stratilo v muzice

taky je legrace ze u toho tak poskakujou... a kejvou se a delaj tak tremolo ;-)

fova

Příspěvek od fova » 03 lis 2006 16:44

To video je fakt super. Nahravat takovyhle lidi musi byt pohoda a zvukar si uzije legraci. U lidi, co delaji chyby a stale chteji neco opravovat, je to nahravani spise k vzteku.

syncro

Příspěvek od syncro » 03 lis 2006 23:35

fova: Měl jsem štěstí na několik nahrávání podobných tomu na videu a byla to ta největší pohoda, kterou jsem kdy ve studiu zažil. Tohle je pro mě motivace, proč si po amatérsku kroutit a mít to jako báječné hobby, když mohu být součástí zachování těhto momentů. Zní to možná hrozně pateticky, ale to je to, co pro mne stojí za to.

Tohle byla moje první session tohoto typu: http://www.gunjah.cz/bsbk.html , vzniklo tohle http://www.gunjah.cz/gjsp001.html a tahle zkušenost změnila úplně můj pohled na studiovou práci a mojí roli v ní.

Saša

fova

Příspěvek od fova » 03 lis 2006 23:46

Mam problem se svymi Windowsy nebo je neco spatne s E-zone?
Misto "Saša" se mi zobrazuje "Sa%u161a" a tak blbe je to v celem tvem prispevku. To uz je nekolikaty prispevek v ruznych threadech, kde se mi to tak zobrazuje. Vidite to nekdo take tak jako ja?

fova

Příspěvek od fova » 03 lis 2006 23:48

Ha!!! Sotva jsem odeslal svuj predchozi prispevek, tak ten Sasuv se spravil a zobrazuje se mi korektne. To jsou kouzla!
Lepsi je asi diakritiku vubec nepouzivat.

matucha

Příspěvek od matucha » 04 lis 2006 00:46

saša > sakra 22khz... to neprehraju... bé

Rudys

Re: Jak kvalitně nahrát zpěv (a čím) ?

Příspěvek od Rudys » 16 lis 2016 17:34

Ahoj, můžeme někdo vysvětlit proč se zpěv nahrává v rozmezí -15 až - 18 db? Je mi jasné, že při nahrávání by zpěv neměl klipovat. Ale proč se třeba zpěv nenahrává na -12 db? Díky za vysvětlení, nechci zakládat nový topic :-)

Stan

Příspěvek od Stan » 16 lis 2016 17:49

takze hodne zjednodusene : -18 dB RMS je uroven na ktere AD prevodniky pracuji nejlepe, Takze je to takova pocatecni ci chces li vychozi hodnota protoze pri nahravani chces co nejkvalitnejsi zaznam. Za druhe si pri teto hodnote ponechavas dost velkou headroom pro pozdejsi manipulaci s audiem. Taky to ma co delat s prenosem raw stop mezi ruznymi zvukovkami ( jina zvukovka - jine prevodniky - jina headroom atd) ale nebudu ti zamotavat hlavu. Nic ti ale nebrani nahravat na vyssich ci nizzsich urovnich ale kdyz budes nahravat na -18 dB RMS (zlata stredni cesta) tak tim nic nezkazis, doufam ze ti to takto staci. Jestli chces vedet vic tak projed forum, nahravaci urovne se tady resily v nekolika vlaknech pokud si dobre pamatuju, nebo pokud nemas problemy s technickou anglinou projed net a hledej "recording levels" a najdes desitky vice ci mene kvalitnich informaci.

jammix

Příspěvek od jammix » 16 lis 2016 20:03

.. čim menej gainu tym menej sa prejaví tvrdosť preampu , šum preampu ,. s vyššim gainom by mohli vystupiť nezmazatelne nádychy a ine ruchy ..

Rudys

Příspěvek od Rudys » 16 lis 2016 20:23

Díky jammix. Stane taky děkuji. Vysvětlení stačí takové. Už jsem si něco málo četl, díval na youtube, ale pořád mi unikaly bližší souvislosti. Věděl jsem, že by vokál neměl klipovat a že je potřeba nechat si rezervu. Ale nevěděl jsem, že tolik záleží i na AD převodnících. Právě jsem před nedávném nahrával vokál (nemám s nahráváním ještě tolik zkušeností) na -12 db a přišlo mi to akorát poslechově, ale do mixu mi to nepasovalo, takže to asi bylo přepálené. Měl bych ještě jeden dotaz a když nahraji vokály, tak po procesování vokálů (kompresor, eq, deeser atd.) by měla hlasitost zůstat stejná? Nebo ji naopak mám vytáhnout? Díky za odpověď.

jammix

Příspěvek od jammix » 16 lis 2016 20:40

do kompresoru by mal spev vstupovat idealne už zosilneny limiterom alebo posunuty normalizaciou k -0xdB vtedy zareaguje na nastavenie idealne . Ak teda kompresor už samotny nepouživaš iba na zosilnenie . mal by si sledovať ako velmi učinkuje .. ja moc spev nenahravam a ak je to ako s el gitarou (malo by byť), tak ja gitaru len zosilnim limiterom tesne aby neazreagoval. A basta.
ostatne už je na mixovacom volume faderi.

marylin

Příspěvek od marylin » 16 lis 2016 21:00

Člověče Jammy, kde na to chodíš?
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

Odpovědět