Seriál z nahrávání - NWO

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
vasek

Re: Seriál z nahrávání - NWO

Příspěvek od vasek » 23 dub 2013 09:23

Nevím, jak bych to s tou kytarou řešil. Zdvojení je, jak jsem pochopil, nereálný. Případný klávesy můžou zase dost posunout zvuk kapely někam jinam.

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 25 dub 2013 20:23

No , mě ta kytara uprostřed asi i vadí. Já si to nedokážu představit tam umístnit ještě zpěv. :-)
Možná pokud se dá grupa "ALL MUSIC" a celá se roztáhne stereo enhancerem. Tak si občas pomáhám.Aby vylezl zpěv.
Jinak bych možná ještě tu kytaru trošku odbasoval, kolem 100-150hz -2až3db a klávesy bych taky klidně oříznul na spodku. Zdá se mi že se tyto dva nástroje docela potkávají a násobý někde na basech 80-150hz?
Potom bych u tohoto žánru klidně prásknul virbl ala Metallica "St.anger" né zas tak brutální :-) ale něco mezi. At'dělá pěkně díru do hlavy. Dle mého bych ještě ubral trochu té místnosti a přidal kopáku a virblu na nějaké brutálněji nastavené paralelní kompresi.
A Basu ještě klidně čitelnější takové to plechové 1kilo vytáhnout širokým Q.

Tož tak, můj názor :-)

delayko
Vybavení

Příspěvek od delayko » 25 dub 2013 20:43

Je to lepsie ako na zaciatku :) zda sa mi ze mas pridane vysky na OH. Snare ostal bez spodku pravdepodobne kvoli kompresoru. Ten napad s paralelnou kompresie asi dost pomoze staci kick a snare ked das paralelne. Na base nepridavaj 1kilo. Skor skus kopiu stopy a lahsi a silnejsi kompresor orezat od 35 dole obidve stopy.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 25 dub 2013 22:51

Cítím zde kdesi Jona Murcha. No, ale u té basy mě to taky napadlo, trochu ten střed vytáhnout. Ten styl si zaslouží skutečně výraznou basovou linku - ale barevně. Ale netahal bych 1kHz ale 600Hz. ..:) Kytary, i jedna, ve středu samozřejmě nevadí, pokud se s něčím nebije. Je to vyloženě na Tobě.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 26 dub 2013 10:39

Diky za reakce a postrehy!
Tady je zase posunutej mix. S tou konkretnosti stredu u basy si nejsem jistej, jak moc ji prehanet, protoze rytmicky to neni uplna slava:) Kazdopadne ta boule na 100 az 200hz byla velka.

nwo10mix114r Fillippos: jak to myslis s tim Jonem Murchem? :) Ja akorat vim, ze dela kursy pro zvukare...

jackies

Příspěvek od jackies » 26 dub 2013 13:25

Mě tam nesedí ty plechy na začátku a jakýsi guláš dole.
Ta basa by chtěla trochu oddělit a posunout.
Trochu tečky by možná také neškodilo.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 26 dub 2013 18:06

To Amorph: Některé rady a připomínky v tomhle threadu mi ho připomněly.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 29 dub 2013 17:30

Tak vcera jsme nahrali zdvojovaci kytaru do vsech skladeb. Myslim, ze mi to vytrhlo velkej trn z paty:)

nwo10mix229

Stan

Příspěvek od Stan » 29 dub 2013 22:37

Dost velký pokrok od první nahrávky. Nevím na čem to posloucháš ale já tam mám spostu rezonance na spodku zřejmě od basy a navíc je nečitelná. Nahrával jsi ji jen přes mic nebo i DI? Klávesy jsou úplně schované a slyšel jsem tam jakoby hammond zvuk. Možná by jsi na nich mohl zkusit HPF tak na 120-130Hz s 6-24 dB/oct slope. Možná to pomůže vyčistit trochu ten spodek. U bicích je nevýrazný kopák. Zřejmě se tluče s basou. Máš na tom ještě spoustu práce. Ale jinak v poho. Keep going.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 30 dub 2013 12:51

dik! jo slysim tam problem v basech a vim, ze jich je ted celkove hodne, ale jeste se mi to nechtelo kastrovat. Zase s odstupem se k tomu vratim v dalsim kolecku. Basa je jen DI a mam na tom nejakej procesing. poslech mam Adam P11A a Sennheiser HD380pro. Zajimavy je, ze nejake dalsi skladby tenhle problem nemaji a pritom s v podstate stejnym nastavenim mixu. Evidentne je to uz i otazka aranze a toho co ta basa a kytary hrajou. Nicmene posunout klavesy frekvencne vejs a trochu vytahnout asi bude dobry napad.

Stan

Příspěvek od Stan » 30 dub 2013 14:55

S aranžmá máš pravdu, všechno hraje všude a a na skoro samých frekvencích, není tam dost prostoru. Ale to jako tracking engineer by jsi měl vysvětlit hudebníkům a trochu je nasměrovat. U kytar by pomohlo zkusit použití jiné kytary, ampu nebo kabinetu. Ale kytary zní v celu v poho. Hlavní u nahrávání je aby to znělo dobře již od začátku čistě, bez procesingu v DAW. Bicí jsou asi nejtěžší na nahrávání. Ve studiích kde je malá nahrávací místnost bro bicí se většinou používají slabší činely oproti live kvůli měkčímu zvuku, pokud je skupina nahrávána v jedné místnosti pak je to v podstatě jedno ale nejdůležitější je jestli bubeník má zkušenosti ve studiu, bo do toho nemůže mlátit jak na koncetru :) a to není zrovna jednoduché.Můžeš zkusit najít nějaký malý kostelík s dřevěnou střechou a zeptat se o možnosti nahrávání bicích tam. Věř mi, je to opravdu zábava i když jsi zmzlý na kost :).

P.S.:
Co se týče nastavení mixu tak to můžeš mít vždy přibližně stejný i když nejsem zastáncem téhle metody (teda kromě routingu) Nejdůležitější je pozice mikrofonů a ta se vždy liší jelikož neexistuje universální nastavení. Jak jsi sám řekl že to u jiných nahrávek není problém pak by jsi mohl vyzkoušet jiné mikrofony (pokud je ta možnost) jejich nastavení, nejenom, ale hlavně to poziční. Přikrýt mikrofon na kopák (myslím tím něco jako tunel z dek či podobného materiálu od kopáku) atd je toho hodně a je to ta nejěžší příprava která může zabrat i několik hodin. Ale výsledek stojí pak zato.

Až to zase někam posuneš tak dej vědět, rád si to poslechnu.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 30 dub 2013 15:44

Stan: myslel jsem u jinych skladeb z tehle nahravky. Tzn. nahravali jsme s jednim nastavenim devet skladeb - nejdriv bici, pak kytaru, pak basu. Nahrano uz je, takze jine mikrofony nezkusim (jen tu kytaru jsem ted nahral jeste zdvojene jen doma pres DI a je na ni simulace - vlevo sejmuta mikrakem, vpravo ampsim+impuls), ale s bicima myslim problem neni, tedy aspon ja jsem s nima spokojenej.

pro zajimavost tady je pomalejsi vec, kde mi to v basech prave prijde vic v pohode. Vim, ze hihata na zacatku je moc a klavesy zatim nejsou moc usazene ani dodelane, no tuhle jsem hodil do mixu teprve vcera vecer.

nwo05mix126

Stan

Příspěvek od Stan » 30 dub 2013 16:25

Tak tohle je již jiný kafe :) LUV IT. Bicí jsou super, basa není slyšet tak jak by měla, ale to je věc osobího názoru. Tenhle song má jiné aranžmá a není tak plný (busy) jako ta skladba před tím. Tohle je zvukově jiná třída. Poklona. Pochopil jsem že je nahráno, jen jsem chtěl přidat něco do vínku pro příště. :)
Další tip je o kytarách. Originál 100% L, send na bus kde je delay 20-25ms ( či podle chuti okolo tohoto rozmezí) a ten 100% R. Získáš tím plochu bez nutnosti použít reverb a to pouze s jedním trackem a máš prostor uprostřed na basu. :mrgreen: .
U tý první skladby by jsi mohl zkusit na base nějaký lehký (či silnější podle chuti) typ zkreslení (distortion atd) přímo na basu či jen na bus a vmíchat to s originálem a zároveň ořezat spodky na kytarách a nechat basu dělat jejich job. Tím by jsi se zbavil dalších zbytečných frekvení na spodku a měl by jsi více prostoru pro vytáhnutí kopáku .

To je jen co by jsem zkusil já.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 30 dub 2013 16:35

Stan: jasny, dik! No ten tip s rozhozenim mono kytary takhle ale bohuzel moc nefunguje. Shod si to pak do mona a uslysis ten hnusnej chorus/combfilter. A i kdyby ti ten chorus nevadil, tak je to ve vysledku monohem min konkretni a pekny, nez kdyz se to nahraje zdvojene. Lopotil jsem se s tim ted docela dlouho a opravdu na tohle neni lepsi cesta, nez to nahrat dvakrat.

Jinak s tou basou u prvni skladby a jejim zkreslenim mas recht a uz jsem sel i timhle smerem (posilani paralelne do zkresleni, ale ma to samozrejme pak zase uskali v ohlidani si faze a filtru, kterej tam zacne vznikat), ale zatim jsem to uplne nevyladil. Ty kytary tam budu muset nejak hipasovat, ale tam je zas problem to neprehnat, protoze ony maj teziste taky spis na spodnich frekvencich tak aby pak neznely vyklestene, zase kdyz se na nich naopak prida moc 400 az 800 tak se z toho stava krabice, nad tim zas je to moc nosovy, zkratka je to boj:)

Stan

Příspěvek od Stan » 30 dub 2013 16:54

Jasně, nahrání extra tracku je vždy lepší kámoš teď pro jednu písničku použi 6 stop kytar (3 rozdílné kytary a 2 komba) aby dosáhl hutného a nenásilného zvuku. :) A s tou fází máš pravdu :(

po pár hodinách:
Tak mi to nedalo a hrál jsem si s Hass efektem a bohužel jsem nedosáhl na rockových kytarách uspokojujících výsledků. :cry:

Odpovědět