srovnání - multiband compresor / limiter

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
lou

srovnání - multiband compresor / limiter

Příspěvek od lou » 28 pro 2007 20:27

Ahoj, tak jsem si udelal pres vanoce cas a konecne zkusil porovnat nekolik multiband compresor/limiteru.
Vzhledem k tomu, ze hrajeme live pres Cubase, tak jsem vybral jen ty co maji nizkou latenci.
Nejsem zadny profik a chci se jen podelit o moje zkusenosti a hlavne chci znat nazory ostatnich.
Nakonec jsem vybral tri - Waves L3LL, Vintage Warmer 2.1.4 (verzi low latenci) a Ozone 3.13

Odezva - hodnoceni je subjektivni. Vsechny se daji pouzit pro live hrani, ale poradi bych urcil takto:
1. L3LL
2. Ozone
3. VW

Zvuk:

L3LL - Pro: Umi hezky od sebe oddelit pasma. Vysledek pusobi ucesane.
Proti: Prostor je cely jakoby "v zadu". Zvuk mi prijde trochu "plechovy" a nepodarilo se mi toho zbavit.

VW - Pro: Zvuk pusobi opravdu Warm. Celkove je zvuk v predu a ma pekny prostor. Kdyz zavru oci, tak se da na nej sahnout :-)
Proti: Pasma nejsou tak dobre oddelena a celkove je zvuk "divoky", ale pri uprave v mixu se to da poladit.

Ozone - Pro: Hodne moznosti nastaveni. Zvuk je "teply", prostor je taky dobry. Stale jsem se k nemu vracel s pocitem, ze to je mozna "ono"
Proti: Zatez CPU, Peaky prestreluji pres 0 (nevite jestli to da v Ozone nejak osetrit?)

V testech jeste budu pokracovat (kdyz bude cas). Sam jeste nejsem rozhodnut a finalne bych chtel zvolit jen jeden, ktery koupim.
http://www.katatjuta.cz - Core 2 Duo, M-Audio Fireware 18/14, SX 3.1, Windows XP SP2

Poshook

Příspěvek od Poshook » 28 pro 2007 20:45

neviem, ci tento porovnavaci test k niecomu bude, porovnavas navzajom hodne odlisne procesory. minimalne PSP VW je dost iny ako tradicne multibandy.
Ozone je zase kompletny multiprocesor, ktory dokaze aplikovat viacero uprav za sebou.

peaky v Ozone vyriesis zapojenim Maximizeru, ktory je na konci signaloveho retazca a ma za ulohu dotlacit vyslednu dynamiku a kontrolovat spicky

osobne mam rad napriklad Wavearts Multidynamics, alebo IK Multimedia Limiter, ktore su k systemu velmi setrne

lou

Příspěvek od lou » 28 pro 2007 21:11

jj, je mi jasne, ze prime porovani je velmi tezke. Jde mi spise o to jakych vysledku, pocitu dosahli dalsi uzivatele, protoze ja se nemohu rozhodnout a pridal jsem sve "zkusenosti" jako zakladni vklad do debaty :-)

Tak uz jsem nasel kde byl zakopany pes v Ozone. Nechtene jsem posunul Output nad nulu. Hodnota neni stale zobrazena, tak...

Dik za doporuceni.. vyzkousim.
http://www.katatjuta.cz - Core 2 Duo, M-Audio Fireware 18/14, SX 3.1, Windows XP SP2

matucha

Příspěvek od matucha » 28 pro 2007 22:46

Asi budu znit jako zaseknutej vinyl, ale myslim, ze multiband (kompres/limiter) je jednim z nejprecenovanejsich procesu v soucasnym audiu. Je to obcas velmi dobrej prostredek pro reseni urcitejch problemu a v nekterych pripadech umi pomoct zlejm mixum, ale jinak mi pride ze spis skodej (moje zkusenost). Pride mi ze hodne lidi v ne sklada vsechny nadeje, ze po tom co teda se jim nepodarilo udelat tak uplne stavnatej, cistej, skvelej... dosadte si co se hodi... mix, tak ze ten multiband mastering plugin to tam magicky prida. A ja se obavam ze neprida.

V tomto testu se o nicem takovym sice nepise, ale stejne jsem neodolal.

VW jsem chvili pouzival, protoze se s tim dalo dosahnout nejaky hlasitosti, ale pak jsem zjistil, ze kdyz ho nepouzivam, tak hlasitosti umim dosahnout taky a nezni to tak placate jako s nim.

Pak znam multibandy od waves a ty mi prisly funkcni jako slozitejsi de-essery, ale na kompresi za ucelem hlasitosti opravdu nanic.

Hm... asi jsem jen mohl napsat, ze nemam rad multiband kompresory ;-) a este vic jsem nestastnej, kdyz ho musim pouzit...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 pro 2007 23:03

podpisujem co napisal matucha... v specialnych pripadoch ano, ale inac obecne sa ich pouzivaniu tiez snazim vyhybat ...

samozrejme vintage warmer je trosku ina skupina, ako pisal poshook, to je pomerne specificky plugin (a na urcite veci velmi ucinny) ... ale pre klasicke multibandy to co pisal m. ;-)

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 28 pro 2007 23:20

Az nekdy budou multiband compressory opravdu tak spatny/nevhodny k uziti, asi zmizej z tohoto sveta, zatim se to nestalo.. : )

Nicmene predne bych rozlisoval ucel pro kterej je multiband vhodnej. Tak jako i u vsech jinejch nastroju.

.

Poshook

Příspěvek od Poshook » 29 pro 2007 00:24

ECSON WALDES píše:Az nekdy budou multiband compressory opravdu tak spatny/nevhodny k uziti, asi zmizej z tohoto sveta, zatim se to nestalo.. : )

Nicmene predne bych rozlisoval ucel pro kterej je multiband vhodnej. Tak jako i u vsech jinejch nastroju.

.
svata pravda.
vzdy treba prihliadat na to, na aky mix v akom zanre sa bude multiband pouzivat. technomaniaci/dancemaniaci si tazko predstavia masterstopu a tym aj celkovy zvuk bez tohto pluginu. naopak pre mnoho hudobnych stylov je tento prostriedok postradatelny

matucha

Příspěvek od matucha » 29 pro 2007 02:14

EW > urcite ma svy misto a urcite i v tom masteringu, ale ja mluvim o tom, ze jde o jeden z nejprecenovanejsich procesu hlavne mezi zacatecnikama a to na spolecny pricce se vsim co ma v sobe lampu ;-). Ja rikam jen "bacha" a ze normalni fullband limiter/kompresor s eq je ve vetsine pripadu TO reseni a neni treba pouzivat tezkou vahu a rozcupovat mix crossoverama.

Kam multiband urcite (taky) patri je kreativni cast ... resp. zvukovej design. Viz techno/dnb.

Tak ci tak se stejne omlouvam, za to, ze tu nabouravam tema. Moje poznamky mirily na to, ze nekdo udela mix a pak si ho zmistruje multibandem, kterej uplne zmeni pomery atd...

Poklop

Příspěvek od Poklop » 29 pro 2007 03:12

V Ozone kvuli peakum:

master na -0,2
output na maximizeru na -0,1

pak to nepřeleze ...

P.S.
I když se to pustí přes maximizer, tak pokud plugin nenastavim viz výše - peaky prolezou i přes něj (divné, ale je to tak)

lou

Příspěvek od lou » 29 pro 2007 09:55

Uvedomuji si, ze pouzivat kompresy po pasmech je urcite "horsi" nez kdyz je "extra" kompresor na kazde stope a jeste primo na ni urceny (bici, zpev...).
Multiband "mastering" nedosahuje kvality jako ze "studia" (jak kvality zvuku, tak hlasitosti), ale rozhodne zvuk "ocisti", "porovna" a "ohlida" peaky.
Taky mi pri tvorbe mixu vyhovuje, ze jednim tlacitkem muzu slyset hned vysledny zvuk.
Jak jsem psal jde mi o live pouziti a tam jednak kvuli pracnosti, ale hlavne zatezi CPU a latenci je multiband na svem miste.
Tohle si urcite uvedomuji i vyrobci a proto vznikaji verze jako L3LL (Low Latenci) a i PSP ma takovou verzi.
Diky za postrehy a dovolil bych si dabatu vratit zpet na tema - ktery je lepsi :-)

Ondra P.

Příspěvek od Ondra P. » 29 pro 2007 10:08

Treba takovej MD3 z powercoru to je myslim sakra dobrej multiband... a i ten master X5, X3 neni spatnej i kdyz by se dalo o nich spekulovat....

Poshook

Příspěvek od Poshook » 29 pro 2007 10:39

ekeaze píše:Treba takovej MD3 z powercoru to je myslim sakra dobrej multiband... a i ten master X5, X3 neni spatnej i kdyz by se dalo o nich spekulovat....
MD3 je pravdepodobne najlepsi multiband na SW baze

matucha

Příspěvek od matucha » 29 pro 2007 11:13

lou píše:Uvedomuji si, ze pouzivat kompresy po pasmech je urcite "horsi" nez kdyz je "extra" kompresor na kazde stope a jeste primo na ni urceny (bici, zpev...).
Multiband "mastering" nedosahuje kvality jako ze "studia" (jak kvality zvuku, tak hlasitosti), ale rozhodne zvuk "ocisti", "porovna" a "ohlida" peaky.
Taky mi pri tvorbe mixu vyhovuje, ze jednim tlacitkem muzu slyset hned vysledny zvuk.
Jak jsem psal jde mi o live pouziti a tam jednak kvuli pracnosti, ale hlavne zatezi CPU a latenci je multiband na svem miste.
Tohle si urcite uvedomuji i vyrobci a proto vznikaji verze jako L3LL (Low Latenci) a i PSP ma takovou verzi.
Diky za postrehy a dovolil bych si dabatu vratit zpet na tema - ktery je lepsi :-)
Hlasitost muzes dosahnout pekelnou a jenom diky digitalu. Jen je otazka jestli to bude hrat pekne.
Je zajimavy, ze pises, ze chces slyset vyslednej zvuk po stisku jednoho tlacitka... ale proc tam neni hned od zacatku? Spis se to asi da brat tak, ze kdyz do neceho michas (at uz je to singleband kompresor v lepsim pripade anebo multiband limiter), tak v tom michani uz vsechno prizpusobujest tomu poslednimu procesu, kterej na tom chces mit. U toho limiteru ale uz rikas "mastering uz se me netyka - chci rovnou finalni produkt".

Live je urcite zajimavy vyuziti.

Latency je s tvrdym y na konci ;-).

Poklop

Příspěvek od Poklop » 29 pro 2007 11:40

Latency je s tvrdym y na konci ;-).
což je doufám jen vtip :-)

lou

Příspěvek od lou » 29 pro 2007 12:00

jj, hlasitost jde vytahnout pekelne, ale uz dochazi k "rozbiti" zvuku. Realne se dostavam na -14 RMS. Z me zkusenosti je lepsi (zvukove i casove) napred mix "porovnat" bez multibandu. Jak jsem psal, nejsem zadny profik a nechci tady rikat jak se co ma delat. Jde mi o porovnani dostupnych multibandu abych jeden koupil. Do powercore investovat nebudu.

Odpovědět