Vývojový "zásek" zvukaře

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Amorph
Moderátor

Re: Vývojový "zásek" zvukaře

Příspěvek od Amorph » 27 úno 2013 14:03

Tonysss píše:
Jeste me napada, co vlastne pouzivas pri mixu? Jestli se neda posunout i tam...
Pokud jsem tě tedy pochopil správně, tak při mixu používám:

Klasické standartní pluginy v Cubase,a nějaké ty free, (Molot komresor, EpicVerb) atd. většinou ty hodně vychvalované free pluginy.
V podstatě to s pluginama nepřeháním, všechno se snažím udělat s ekvalizérem a dynamickým procesorem.
Na masteru mám vždy pověšený limiter do kterého už míchám.(Ten je taky nějaký free,teď si nevzpomenu jak se jmenuje) dalo mi práci vybrat takový který si nechá hodně líbit a zanechá dynamiku bicích.
Hodně používám společné Grupy nástrojů a ty pak upravuju jako celek (kytary,bicí,basa,keyb. atd) (zase obyč. Cubase ekvalizace, popřípadě úprava dynamiky, rozšíření sterea atd..
a používám zdvojené stopy kopáku a snare které upravuju docela brutálně a ty neposílám do Grupy bicích ale přímo na master.
Reverb používám EpicVerb a Lexicon. (plugin).
Žádne UAD nevlastním ,pokud narážíš na tohle.
Jo tak nejak jsem to myslel. Jedna vec je, ze clovek se musi umet s kazdym tim nastrojem pracovat a presne vedet proc ho pouziva a co s nim chce dosahnout. K tomu ale asi nevede jina cesta nez zkusenosti. Druha vec je, ze nektery nastroje te k tomu cili proste dovedou lip nebo rychlejs a jen pomerama v mixu se tak daleko nedostanes, pokud nemas uplne perfektne nahranej material, coz ty nemas. Rozhodne nerikam, ze to mas s pluginama prehanet, ale napriklad tomu internimu ekvalizeru v cubase je vetsinou dobre se vyhnout. A jako jo, i s free vecma se da docela dobre zit i kdyz me by to slo bez UAD uz docela tezko:)

No a pak pro posun v mixu/masteru a pro to, abys vubec byl schopnej ty pluginy dobre pouzit, jsou proste stezejni monitory/prevodnik/akustika, ael to asi vis...

soimmo_two

Příspěvek od soimmo_two » 27 úno 2013 14:23

Myslím, že nějakou postprodukční úpravou bicích (tam vidím značné rezervy) by i ze stávajícíma věcma šlo jít o level výš. Otázka je ten čas, potažmo cena výsledné nahrávky. Lepším řešením je jít ke zdroji problémů a vyměnit mikrofony, preampy a převodníky (hudbu neřeším, řeším zvuk). Hlavní devizu vidím třeba v těch overheadech, kde mi zvuk činelů příjde vcelku rozsypaný a ostrý. Další můj postřeh je, že mixu chybí tělo (basy-středobasy). Možná je to tím, že máš hodně nabasovaný poslech a tím pádem to v mixu chybí. Ale ber mě z rezervou, myslím, že máš více zkušeností než já, takže spíš přeju nebát se udělat další krok na cestě k dokonalému zvuku.
Jirka Štolfa

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 27 úno 2013 14:30

Z vývoje této diskuze usuzuju, že se tak nějak všichni přikláníte k tomu že jsem spíše narazil na limity svého vybavení ?
Tento názor se mi ne zrovna snadno přijíma :-)

delay

Příspěvek od delay » 27 úno 2013 15:03

No, ale pořád lepší než číst, že jsi asi "poleno", který by se mělo naučit poslouchat. V současný chvíli mám z toho pocit, že slabším článkem můžou být ty EQ a dynamické procesy, nemyslím, že by UAD byly spásou, ale je pravdou, že zvuk pokazí pouze v případě neodborného nastavení, což nelze s jistotou tvrdit o některých free pluginech nebo interním Cubase EQ, zbytek řetězce máš podle všeho tak nějak vyvážený, což znamená, že v případě upgrade mikrofonů by byl na snadě i upgrade preampů, převodníků atd... Myslím, že by mohlo být i fajn pídit se po nějakých videích ze světových studií, načerpat nějakou inspiraci.

Pakliže nemáš problém s klientelou, ale jde pouze o tvé vnitřní pnutí, tak ti opravdu nezbývá, než investovat, abys měl jistotu, že problém není u tebe ale v technice.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 úno 2013 15:14

no ja som sice velky fanda UADu .. ale myslim ze kludne by vystacil aj s dakymi FREE pluginami .. ktore su dobre , na to tu mame inde temu .. tiez sa osobne dost vyhybam tym internym pluginom v Nuende ..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 27 úno 2013 15:18

delay píše:
Pakliže nemáš problém s klientelou, ale jde pouze o tvé vnitřní pnutí, tak ti opravdu nezbývá, než investovat, abys měl jistotu, že problém není u tebe ale v technice.
Covece, rek bych, ze presne naopak;)

delay

Příspěvek od delay » 27 úno 2013 22:48

Tomu nějak nerozumím?

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 27 úno 2013 22:56

delay: no investuje asi spis proto, aby mel naopak jistotu, ze neni problem v technice...

delay

Příspěvek od delay » 27 úno 2013 23:04

Však jo... že problém není v něm, ale v jeho technice (stavající), proto musí investovat do nové... Mylsím, že oba myslíme totéž.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 27 úno 2013 23:11

Amorph: proste delay mluvi o soucasnym stavu, kdezto ty o tom po upgrade, no ;)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 27 úno 2013 23:29

Aha, ok:) Tak sorry za ot...

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 03 kvě 2013 13:20

Abych doplnil nějaký ten momentální závěr,

Dořešil jsem akustiku poslechu v režii, i v nahrávací místnosti.
Pořídil jsem druhý "low end" poslech,
Dále nějaký ten nový mikrofonek.
Pár návštěv u kolegů ve studiích mi dalo docela pár zajímavých postřehů a hlavně jiných pohledů na věc.
Vymazal jsem všechny moje "šablony" mixů a každý projekt stavím sólo,dle citu.
A letos plánuju nákup nového hlavního poslechu do studia.
Více se hraju před samotným natáčením s pozicí mikrofonu, je potřeba vyzkoušet i scela nestandartní umístnění mikrofonu u nástroje, nelze se spoléhat vždy na nějaké to "univerzální" tady to vždycky někde bývá :-) dá se tím získat opravdu hodně.

Tož tak....

vasek

Příspěvek od vasek » 03 kvě 2013 14:16

Tonysss: hlavně vidím jako pozitivní, že to vůbec řešíš. "Klasičtí" zvukaři jsou naprosto spokojení s tím, co dělají a podle toho to pak taky vypadá.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 03 kvě 2013 14:33

jo, thumbs up. A sorry, ze jsem se zatim neozval s tim pozvanim, ale proste porad moc prace, nebyl cas...

delay

Příspěvek od delay » 03 kvě 2013 14:38

Myslím, že tahle fáze je ještě vcelku pozitivní, tedy myšleno tak - pokud víš, co asi změnit, aby byl lepší výsledek. Já cítím velkou potřebu pracovat s klasickou analogovou konzolí, protože si prostě myslím, že to tak má být, a že by to mojí produkci určitě prospělo, ale taky vim, že to jen tak nezměním... hlavně díky prostorové náročnosti.

Nicméně k tématu (sorry :)). Díky relativně nedávné investici do monitoringu a akustiky jsem třeba včera skoro poprvé v životě zažil pocit, že to, co umícháš hraje všude jinde ještě líp (v mém osobním skromném měřítku - auto, bedny v práci...). Je to změna v tom směru, že doposud to bylo víceméně obráceně, tak najít ten monitoring, kterej by seděl uchu a podpořil v práci je zřejmě dost podstatný.

Odpovědět