Upgrade mikrofonů, preampů a převodníku

Interní a externí zvuková rozhraní
Odpovědět
Džirka

Re: Upgrade mikrofonů, preampů a převodníku

Příspěvek od Džirka » 26 bře 2015 12:43

Uff, je to koukám víc filozofická diskuze než praktická. Mám to teda chápat, že se mám na nové věci vykašlat a dál nahrávat na svůj MPA gold (který je navíc částečně rozbitý) a RODE mikrofon. a že pokud si koupím lepší funkční předzesilovač a mikrofon, že se vlastně nic zásadního z hlediska kvality nestane? To by se mi líbilo, páč pak bych si koupil jen nějaký nový předzesilovač cca 5 tisíc Kč a vše by bylo vyřešeno.

jinak jsem myslím tady mnohokrát psal o co mi jde, co nahrávám (prioritně zpěv, akustické nástroje, kytary) ale vždycky někdo napíše, že je důležité o co mi jde.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 26 bře 2015 12:49

Tak ted vážně: pořídit si lepší vokální mikrofon, instrumentální mikrofony a preamp než doted přinese téměř jistě podstatně lepší zvuk ve výsledku při nahrávání těchto věcí ...

Vrzalík

Příspěvek od Vrzalík » 26 bře 2015 13:29

Pořidil bych už zmiňovaný D.A.V. BG1 a z mikrofonů bych si vybral něco jako Oktavy, Line Audio, JZ, Golden Age. Myslím, že neuděláš chybu. Jsou to kvalitní řešení za příznivé ceny. Nejsem profesionál, tak mě ber s rezervou.

Edit: Pak bych dokoupil nějakou zvukovku, pro stabilitu bych zvolil R.M.E. ( např. Fireface UCX, Babyface) a úplně nakonec kvalitní převodník. ( např. Lavry)
Naposledy upravil(a) Vrzalík dne 26 bře 2015 15:15, celkem upraveno 2 x.

marylin

Příspěvek od marylin » 26 bře 2015 13:32

Anebo se vydej cestou Api500 modulů... Chce to vložit ze začátku něco do racku a pak už jen doplňuješ. Je to variabilní, lehce přenosné kamkoliv a ceny jednotlivých modulů tě nezruinují. Takový DAV BG 501 jsem viděl na ebay za 5000 Kč +-. I zde zmiňovaný GAP 573 se dá sehnat za slušnou cenu a máš "nevestyle" preamp jak víno. Nehledě na to, že se dá spousta peněz ušetřit tím, že si pořídíš stavebnice a preamp si spájíš sám anebo prostřednictví někoho, kdo tomu rozumí. Jen taková úvaha a alternativa...
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

Diogenes

Příspěvek od Diogenes » 26 bře 2015 13:40

Marylin, ty jsi něco bastlil s API500? Osazený tišťák je možné sehnat za cca 50 USD (bez cla a DPH)...

marylin

Příspěvek od marylin » 26 bře 2015 13:47

JJ, právě bastlím... Je toho hodně.

peteness

Příspěvek od peteness » 26 bře 2015 15:50

Džirka píše:Uff, je to koukám víc filozofická diskuze než praktická. Mám to teda chápat, že se mám na nové věci vykašlat a dál nahrávat na svůj MPA gold (který je navíc částečně rozbitý) a RODE mikrofon. a že pokud si koupím lepší funkční předzesilovač a mikrofon, že se vlastně nic zásadního z hlediska kvality nestane? To by se mi líbilo, páč pak bych si koupil jen nějaký nový předzesilovač cca 5 tisíc Kč a vše by bylo vyřešeno.

jinak jsem myslím tady mnohokrát psal o co mi jde, co nahrávám (prioritně zpěv, akustické nástroje, kytary) ale vždycky někdo napíše, že je důležité o co mi jde.
Taky hodně přemýšlím, jak zlepšit (nebo spíš teprve začít) nahrávat zpěv a akustickou kytaru. Čtu všechny možný GS vlákna, recenze, YT videa, to asi každý. Začal jsem preampem GAP Preq 73 a posun oproti levné zvukárně to určitě je. On při nižším zesílení moc nebarví. Často se zmiňuje, že Rode mikráky mají trochu ostrý nebo kovový výšky, což musím bohužel potvrdit. Ten GAP to ale docela pěkně zahlazuje (Rode NT2A), jen subjektivní dojem. Přijde mi, že si to s Rode sedlo.

Džirka

Příspěvek od Džirka » 26 bře 2015 16:07

Ono nakonec stejně, musím dát na radu zkušenějších. Mikrofon není kytara, kterou bych si moh vzít do ruky, kouknout na ní brknout a říct, hmm ta hraje nebo ta nehraje.. tady prostě musím dát víc na reference druhých, pakliže nemám možnost ty věci vyzkoušet v mém vlastním prostředí po nějakou dobu.

mikrofony JZ jsem uvažoval, ale působily na mě, že jsou příliš navýškovaný bez výrazných hloubek. Používá je někdo někdo z vás?

DAV BG-501 nebo Pre-573 do něčeho takového asi půjdu. Jen, jak už jsem napsal na začátku, nechci jít nyní do žádnýho kompromisu (vystřídal jsem už řadu mikrofonů a předzesilovačů) rád bych si teď pořídil něco kvalitního.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 26 bře 2015 16:27

Nevím, lunchbox a 500 moduly stojí za zvážení ... Není to nějak výrazně levnější než si koupit originální přístroj, u preampů jsou třeba ty moduly 2 (pro stereo preamp), zvuková kvalita není úplně taková jako u originálních samostatných přístrojů (jsou odkázané na API zdroj a dalších pár kompromisů). Pokud nastane problém s rackem - budou paralyzovány všechny přístroje. Možná nemístná poznámka - ale pokud člověk kromě toho všeho aspiruje i na jakousi "image" před klienty, tak to ani nepůsobí tak "profi" jako mít reálné přístroje v racku, je to spíš na pohled takový poloprofi "garage band" :) (včetně cílové skupiny). Samozřejmě nic proti - je to fajn. Ale pro solidní základ bych aspoň já osobně lunchbox nevolil ... Jen můj názor

marylin

Příspěvek od marylin » 26 bře 2015 16:49

Ivo: No mně to připadne jako odvážné tvrzení, ale chápu, že jsi asi zvyklý na jiný level...

Něco jiného je preamp v 500 fromátu a něco jiného je dostat do 500 formátu nějaké pořádné mastering EQ. Troufám si říct, že preamp v 500 formátu může být bezkompromisním řešením :)

matucha

Příspěvek od matucha » 26 bře 2015 16:54

Original API rack s API modulama a treba nejakym tim poradnym neve modulem nejsou nic podradnyho. Samozrejme kdyz se zacneme bavit o GAP a spol, tak jsme nekde jinde.
Naposledy upravil(a) matucha dne 26 bře 2015 16:59, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 26 bře 2015 16:57

Marilyn: ne úplně - součástí zvuku preampu je i design zdroje, který má v součtu docela vliv na výsledný zvuk (některé preampy mají z toho důvodu i zdroj separátní). V případě lunchboxu toto odpadá a všechno se musí připojit ke stávajícímu API zdroji což ve výsledku často nedává úplně stejný zvuk jako samostatný preamp (máme docela vyzkoušeno). Ale v pohodě ...

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 26 bře 2015 17:08

nechci jít nyní do žádnýho kompromisu (vystřídal jsem už řadu mikrofonů a předzesilovačů) rád bych si teď pořídil něco kvalitního.
no, podle mě jsi jen kousek od cíle - nezbývá nic jiného, než se zavřít třeba s Ivem, (nebo i jinými, kdo tady disponuje obchůdkem s hi-end zbožím) do studia a zkoušet.. Určitě něco vybereš, si myslím. Nicméně, chce to opravdu číst a hledat i mezi řádky právě na GS, SOS, tady a na podobných webech. Za mně je jedna z velmi důležitých věcí akustika, kde se daný nástroj nahrává. Účel nahrávky. Existují mikrofony, které při ledvině berou daleko víc místnost než jiné mikráky s ledvinovou charakteristikou. (chci tím říct, že nejde jen o množství basů a výšek) Když už jsme u toho - prodávám Audio Technica AT 4050. Mám dva, kdysi jsem je kupoval kvůli stereo použití, krom jiného především na MS techniku, nicméně věnuji se především rocku a metalu, takže po jisté době jsem zjistil, že právě tenhle mikrofon je vhodný jako ROOM mikrofon. Ale na to mi stačí jeden. Je výborný i na zpěv, ale zde je třeba perfektně vytlumená vokální bouda. Nicméně pro křídlo je AT4050 perfektní volba. Stejně jako pro cokoliv, co chceš snímat s přirozeným dozvukem místnosti. Třeba i koncertní sál. Jako OH mikrofony jsem místo nich začal používat obyčejné AKG C1000, (potřebuji na bicí dobře vytlumenou místnost) a FUNGUJÍ na OH skvěle, byť jsou na tenhle mikrofon hrůzostrašné recenze. Tuhle radu použít je jsem se dozvěděl taky na GS.. Preampům osobně nevěnuju pozornost, protože mi stačí dle mě dobrý, neutrální a čistý preamp na RME zvukovce. Dnes se dá vše dobarvit krásně softwarem.. Pokud bych šel přeci jen jednou do preampu, přemýšlel bych nad RANE MS-b1, jelikož se o něm píše jako o velice transparentním předzesilovači, který za směšnou cenu konkuruje bratrům z vysokých svér. Rane je kvalitní a ověřená značka již desetiletí. Údajně tento preamp exceluje právě s živými akustickými strunnými nástroji. Jistou variantou může být i SSL Alpha VHD, či jeho jednokanálová channelstripová verze, který je prý taky velice transparentní, nicméně je na něm poťák DRIVE.. Vyniká především skvělými tranzienty. Prý skvělý na šroťák. Převodníky rovněž neřeším. Být tebou, koupím několik mikrofonů a různého typu - dynamický, tube, kondenzátor, ribbon. Mimochodem ribbony jsou skvělé! Potřebují ale silný preamp, a tady by mohl posloužit právě ten SSL, který ribbon bez problému utáhne. (Ultra-clean SSL preamp with 75dB of gain)

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 26 bře 2015 21:50

Ja by som nerad, aby moj nazor vyznel elitarsky, ale pokial je poziadavka "bez kompromisov" vacsina toho co je tu spominane GAP, Line Audio, Oktava, JZ... ci poslendne spomenuty preamp SSL VHD preamp... kompromisy az, az... asi skoro vsetko som to mal doma, viem o com hovorim. Su aj lacnejsie veci, ktore hraju dobre, namatkou ma napadaju preampy Warm, ano stane sa obcas, ale pravdou je, ze inak za lacny peniaz zazrak nekupis.
Hudobník a producent, majiteľ štúdia
http://www.fairytale.sk | http://www.peterkravec.com

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 26 bře 2015 22:18

ci poslendne spomenuty preamp SSL VHD preamp... kompromisy az, az...
rád bych k tomu preampu slyšel víc.. :wink:, v jakém smyslu jsou to kompromisy?

Odpovědět