Cubase vs. ostatní

Sekvencery Cubase VST / SX a Nuendo
JOhny2005

Re: Cubase vs. ostatní

Příspěvek od JOhny2005 » 03 pro 2009 14:12

No vidíte, takhle nějak jsem si tu diskusi představoval. Ne jenom říct, to musíš vyzkoušet sám, to je sice základ úspěchu, ale pár dobrých rad je také k nezaplacení. I z té trošky, co jste mi napsali jsem už daleko chytřejší. Díky

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 03 pro 2009 15:50

johny : ale vyskusat si to fakt musis sam .. totiz dnes vacsina softwaru ma podobne moznosti .. len sa inak ovladaju .. a to ci ti bude dane ovladanie a logika softwaru vyhovovat , to si musis zistit sam .. Kazdemu sedi nieco ine ..

dendy

Příspěvek od dendy » 03 pro 2009 15:51

Tom-thak: absolutne s tebou suhlasim... zo vsetkych DAW ktorymi som presiel je podla mna ableton najhorsie riesenie na komplet produkciu... to ze sa najde par sialencov (to myslim v dobrom nech sa nik neurazi) ktori v tom produkuju neznamena ze je to inak .. proste raz je to soft ktory vznikol na live produkciu a aj ked sa mozu snazit sebaviac a nabalovat na neho veci aby to bol univerzalny tool, vzdy to bude proste nastroj viac vhodny pre live hranie ...

este jedna vyhoda reaperu - neskutocne na nom makaju.. fakt ze zo ziadnym inym softom som nezazil tak caste updaty, pricom kazdyu update je doslova PREPCHATY novymi funkcionalitami a vylepseniami ... proste vidiet ze naozaj drsne makaju na tom... a plus kupenie si verzie 3.x znamena zadarmo update az po 4.99 .. to je podla mna dost husto ferova ponuka (na rozdiel od cubase, kde sa jednak clovek docka maximalne niekolnych updatov a aj tie su viac o bugfixoch nez o nejakych zasadnych novych funkcionalitach, a za dalsiu verziu uz si musi vzdy drsne priplatit). team reaperu je extremne ferovy k zakaznikom.. a dost vyrazne implementuju veci ktore si ludia ziadaju, co je dalsie velke plus - u steinbergov mam pocit ze maju uplne na salame co si zakaznici zelaju...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 03 pro 2009 15:59

2dendy: No tak taky souhlasim s tim, co pises.. steinberg na nas dlabe a taha penize :D, ale uz jsem si na to zvykl.. a i s tou verzi, tj. studio 4 se da pracovat.. a kdyz se nekdo nauci obratne delat v tom.. a je na to zvyklej, tak proc ne. Samozrejme to asi nedelaj jen pro Usery.. a rejzujou na tom prachy.

BS

Příspěvek od BS » 03 pro 2009 16:00

pavlii píše:2BS: tak chytrej jsem taky :lol: mě zajímala praktická vazba "co tím autor myslí"...P.
pustil sis nekdy ableton live? zkusil si v tom nekdy neco udelat?

ja delal v cubaseu 5let, a ikdyz abletonu samozrejme chybi nektere features, ktery ma cubase lip zmaknuty, treba prace s midi, tak na druhou stranu pro mne osobne znamena ableton mnohem vetsi svobodu a celkove je inspirativnejsi a rozhodne intuitivnejsi.

cubase pustis a musis se priszpusobit workflow toho daw. ableton pustis, a najdes si sam svuj unikatni workflow, viz kombinace scene/arrangement view, atd.. taky jsem k nemu ze zacatku nemel duveru, ale pak jsem se do toho zakousnul a v zivote uz bych se ke cubase nevratil.
Naposledy upravil(a) BS dne 03 pro 2009 16:02, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 03 pro 2009 16:01

dendy : nepoznam moc reaper .. ale myslim si ze za taku cenu to proste nemoze byt software porovnatelny so steibergom .. proste kvalita softwaru sa musi odrazit na cene .. je pravda ze su firmy ako Autodesk , ktore ti predaju system za 8 milionov , z coho 1 milion stoji HW , linux je zadarmo a ten ich program teda pytaju 7 milinov .. a dalsieho pol miliona rocne chcu sa support .. toto je slusna klada .. Ale zase nemas na vyber .. podobnych ekvivalentnych systemov je len par a vsetky sa hybu v podobnych cenach .. updatov je tiez len par .. a dalsiu verziu si musis kupit ..

oproti tomu je steinberg a jej produkty tazka pohodicka .. za update tych par susnov zaplatim velmi rad ..

inak podobne to je trebars s photoshopom .. stoji X penazi .. a tiez su k mani rozne graficke softiky za par korun .. pripadne tu mame GIMP uplne zadarmo .. ale nepoznam grafika , ktory by ich pouzival .. Kazdy ma ten photoshop ..

dendy

Příspěvek od dendy » 03 pro 2009 16:03

BS: jasne.. preto ja si myslim ze najlepsie je vyskusat viac softov ale nie len parkrat v tom poklikat ... vyskusat znamena skusit v tom spravit realne par trackov, pokukat manual, postudovat a realne na skutocnom projekte si vyskusat co to vie.. len tak sa vie clovek naozaj realne rozhodnut co je pre neho najlepsie.. my si tu mozeme kazdy obhajovat to svoje oblubene ale v konecnom doslednku sa aj tak kazdy musi rozhodnut sam kde sui jeho priority a co mu vyhovuje.. dolezite je neuzatvarat sa hned od zaciatku a neist po niecom len preto ze niekto iny povie ze je to super. .. treba skusat skusat skusat (try berofe buy :-))) kym nenajte to prave :)

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 03 pro 2009 16:10

2BS: dík za odpověď, takhle jsem si jí představoval :wink: já si Ableton nikdy nezkusil, takže mi nebylo jasné, co tím L -> R myslíš - toť podstata :lol:

P.

listonos

Příspěvek od listonos » 03 pro 2009 16:49

pavlii píše:2BS: tak chytrej jsem taky :lol: mě zajímala praktická vazba "co tím autor myslí"...

P.
Mysli tym to ze vsetky DAW su linearne, iba Live, FL Studio a novy Sonar maju moznost robit songy nelinearne. Treba si stiahnut demo abletonu a popozerat dake tutorialy na Session View. Mne osobne to prislo len ako nejaka blbost pouzitelna mozno na live hranie az kym som sa nedokopal k tomu to pochopit - je to skvele na komponovanie.

Ako to funguje: V session view sa daju robit songy tak ze si clovek postupne robi jednotlive pasaze songu (Scene). Napriklad si spravi dve rozne intra potom dalsiu cast (tiez si moze spavit viac variacii, napr ine bicie ina basa alebo ine vsetko) a potom dalsie a tak. No a ked ma porobene jednotlive sceny tak moze LIVE medzi nimi prepinat a skusat variacie ako by to asi tak sedelo tomu songu najlepsie. Ked potom usudi ze je vsetko Ok, tak len stlaci rekord a postupne ako song hra zo session view a clovek ako prepina sceny tak mu to cele nahra do timeline.

Dalsia vec co sa mne tam paci je nahravanie, ci uz audio alebo midi. Clovek len da rekord a nahrava kol dokola to iste do klipu az kym nie je spokojny, potom uz len pomocou lokatorov vybere to najlepsie nahrane.

Fakt ale je ze ten zvuk Abletonu sa ani mne moc nepaci. Asi bude fakt najlepsia kombinacia Ableton+ProTools.

abuse

Příspěvek od abuse » 03 pro 2009 17:03

cubase je vyborny soft, od verzie 4 aj tie ich vst synthy a fx su docela pouzitelne. kupil som si origo. produkujem v tom vsetko. update na 5 neplanujem zatial, nie je tam nic prevratne

ableton je vyborny soft. ale neviem v nom urobit cely song...ani mixovat v tom poriadne neviem.
na live je skvely, aj na skicovanie, blbnutie a pattern-oriented hudbu je super.

vacsinou si v tom urobim nejake linky s ktorymi potom robim v cubase... rewire som este nemal cas vyskusat ale chystam sa na to

pouzivam lite, uz mam asi 2 verzie co som dostal k novation/focusrite hardwaru. planujem update na full.

BS

Příspěvek od BS » 03 pro 2009 17:34

listonos: zapomel si na dalsi suprovy veci jako je Follow action, dummy clips, MAx4Live,.... Zvukovy engine mi rpijde naprosto v poradku. Posledni verze, kde to znelo tak nejak divne byla Live6, ale od 7 nahoru je to uz nemlych to stejny co cubase.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 03 pro 2009 17:49

listonos píše: Ako to funguje: V session view sa daju robit songy tak ze si clovek postupne robi jednotlive pasaze songu (Scene). Napriklad si spravi dve rozne intra potom dalsiu cast (tiez si moze spavit viac variacii, napr ine bicie ina basa alebo ine vsetko) a potom dalsie a tak. No a ked ma porobene jednotlive sceny tak moze LIVE medzi nimi prepinat a skusat variacie ako by to asi tak sedelo tomu songu najlepsie. Ked potom usudi ze je vsetko Ok, tak len stlaci rekord a postupne ako song hra zo session view a clovek ako prepina sceny tak mu to cele nahra do timeline.
Tohle se da delat v Cubase taky, trochu jinak, ale v podstate mi to prijde stejny (pomoci play order). Proste si nahrajes ruzny casti a pak si naklikas, ze chces, aby hrala 2x cast 4, pak 3x cast 1, atd.

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 03 pro 2009 18:19

listonos : aj Cubase je nelinearny.. to co pises ma aj cubase.. teraz neviem ako sa to vola v cubase.. tam si mozes pekne spravit nieco ako paterny a tie volas podla playlistu toho songu ...

sakra :) teraz som si vsimol ze to napisal kermitak :) jo je to Play Order

xxman

Příspěvek od xxman » 03 pro 2009 19:04

TOM-Thak píše:
xxman píše:
TOM-Thak píše:...
Další problém abletonu mě přišel, že tam midi stopa neumí posílat žádný #CC, teda aspoň jsem nepřišel na to jak.. když chceš automatizovat třeba HW synth přes DAW. V cubase vložíš midi stopu a vybereš si jakýkoli #CC00 - #CC127 a podle CC listu od synthu si nautomatizuješ, co chceš.
Na tohle jsme v Ableton 7 za boha nepřišli.. sice notičky synth akceptuje a přehrává je, ale to je tak vše :roll:
...
Není tohle náhodou už v Ableton 8 opraveny? .. pro mě je tohle nová informace a docela by mě to mrzelo. v Rámci VST synthu probíhá automatizace v pohodě.
V rámci VSTi to funguje dobře tam se naperou všechny kontrolery.. ale když mam midi stopu tak kde a jak na ní vyberu automatizaci kontrolerů, který tam nejsou.. v 7mičce jsme to zkoušeli půl dne a nešlo to tam. V 8mičce to možná už opravili to netuším. Každopádně to je podle mě dost zásadní vada.
Tak jsem na ty CC mrknul v Ableton 8 a tam to funguje pouze v ramci "session" módu, při tvorbě klipu - můžuu vybrat jakýkoliv CC a nakreslit křivku automatizace.

Když jsme v tom porovnávání, umožňuje Cubase - Reaper MIDI mapping ve stylu Abletonu? tj. kliknu na stopě na volume, pohnu faderem na midi kontroleru - mám nastaveno, nebo kliknu třebu u VST synthu na filtr, otočím knobem na kontroleru a mám to tam.

listonos

Příspěvek od listonos » 03 pro 2009 19:05

Vyhoda Abletonu v tomto je ale prave v tom ze sa to robi v tom session view a nie v timeline - hlavne ze clovek robi len s klipmi a je jedno ci maju 1 takt alebo 8 a to vsetko v jednej scene. Znamemu som to ukazal ako sa v tom robi a vravel ze song co robil v Pro Tools tyzden mal v Abletone za den.

Co sa tyka zvuku tak mi prisiel volakedy OK, ostatne ako skoro vsetky DAW, az kym som si aj ja nekupil m-audio ProTools - a je tam dost velky rozdiel. Nie ze by neslo spravit taky zvuk aj v inom softe, len s tym je podstatne viac roboty. Napriklad na bici loop clovek hodi Smack! kompresor a je hotovo. A to iste soft instrumenty. Sice tam mam zatial len to co je v M-powered + Hybrid ale tiez to funguje tak ze tam clovek kolkokrat len hodi na to Air Reverb a viac ani nie je co riesit.

Odpovědět