ME Geithain RL-901 K - profi stud.monitory poslechove dojmy

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
cough

ME Geithain RL-901 K - profi stud.monitory poslechove dojmy

Příspěvek od cough » 13 lis 2009 08:10

Mel jsem moznost poslouchat jedny velmi zajimave bedny....

Musik Elektronik Geithain (ME Geithain)

Nekolik informaci k firme Musikelektronik Geithain. Jsou to puvodne DeDeRoni z visky Geithain blizko Lipska, hlavni guru firmy je stary elektotechnicky matador Jochen Kiesler (pripomina mi nase 2 Audioptaky Dudka se Sykorou), konstrukci beden a zesilovacu se zabyva 40 let... MEG puvodne vyrabeli studiove monitory, posleze zacali delat i hifi verze studiovych monitoru. Jejich specialitou jsou aktivni bedny, ktere maji stredak s vyskacem v ose basoveho reproduktoru a kardioidni/ledvinovou/smerovou charakteristiku basu. Webove stranky teto firmy jsou des-bes (informace o mnohych produktech jen na nemecke mutaci stranek http://www.me-geithain.de/). Webove stranky by mozna v roce 1995 byly celkem fajn, dnesni optikou ... Ale to asi neni az tak dulezite. Priznam se, ze na mne firma pusobi zcela vychodoblokove: vyborne dotazeny technicky/produktove, priserne marketingove...

Aktivni bedny RL 901 K
http://www.me-geithain.de/download/rl901k.pdf

Jedna se o tripasmovou bednu, ktera ma tzv. kardioidni charatkeristiku vyzarovani na basech. Obvykle bedny maji vyzarovani smerem k nizsim kmitoctum vsesmerove, zatimco u Geithainu je stale smerove. Jaka je v tom finta nevim, kazdopadne to pry strasne moc pomaha v malo zatlumenych mistnostech. Skutecny poslech za bednama je zajimavy... Basy opravdu nikde...
Je to aktivni bedna, ktera v sobe obsahuje aktivni vyhybku a 3 kanaly mosfet zesilovacu pro kazdy repro samostatne. Jedine co je treba pripojit pres XLR konektor je regulator hlasitosti a zdroj zvuku a muzeme hrat!

Vzhledove je to studiovy monitor se vsim vsudy (design a la vysilacka Wehrmachtu) ale tytez bedny delaji v opticky zkousnutelnejsi variante. Hodnoceny studiovy monitor ma svoji designovou consumer verzi s nazvem ME 901 KA ( http://www.me-geithain.de/download/me901ka.pdf ). To ze je to consumer verze pozname jen podle vzhledu, nastesti osazeni ani zesilovace se nemenily.

Kde a jak se poslouchalo?
Studio Savita, Jablonec nad Nisou, retezec: zdroj hodin clock: A/D prevodnik Forssell, Zvukova karta RME, D/A prevodnik Forssell MDAC-2, regulace hlasitosti Forssell, a samotne bedny. Kabelaz standardni profi, zadne woodoo serepeticky. Nahravky opravdova vsehochut od Abby pres Ivana Mladka po J.E. Gardinera ci vlastni tvorbu :)

A jak se to jevi poslechove?

Lepe sfazovane bedny jsem jeste v zivote neslysel, to je opravdu obrovska poklona. Mozna B&W Nautilus Signature (sneky) byly v tomto velmi podobne. Transientni informace (napriklad tleskani apod) prenasi bedny s neuveritelnou presnosti a lehkosti (neni tam slyset takova ta komprese/zkresleni) pri prenosu takovychto informaci beznou (i velmi velmi drahou) pasivni bednou.

Rovnez tak definovany prostor je excelentni, jak v predozadnim tak zejmena v levopravem smeru. Velice presne jsou velikosti nastroju, proporce mezi nimi, je krasne slyset, kde nechal mistr tesar/zvukar diru. Tuto informaci bedny zprostredkuji nenucene, samozrejme... neni to rozhodne o rezani usi a hlav, spise je fascinujici vsechna ty kouzelna opomenuti na nahravkach slyset a videt tak vlastne do kuchyne...

Presto ze se jedna o pomerne male bednicky 55x50x48cm, maji v sobe 16 palcovy hajzldekl basak a 48 kilo vahy. Velikost zvuku tomu odpovida. Behem let jsem v oblasti basu slysel daleko realistictejsi bedny (zvukovy objem), ale co se tyka presnosti a sfazovanosti s ostatnimi pasmy to byla spis tragedie - vsechny velke pasivni hifi bedny vcetne velkych Wilsonu, Focal Grande Utopii apod) / klasicky "tadyvsudesedel" zvuk. To se u Geithainu rozhodne nekona, v teto discipline je to rovnez vyborne, da se rici excelentni. Navic bedna hraje basy jen tehdy, kdy jsou v nahravce/resp. v retezci pred ni. Zemena pasmo """vyssich basu""", kde hraje violoncelo (trebas v Cum Sancto spiritu z Bachovy Mse h moll s J.E. Gardinerem) je tady v x hlasem polyfonnim narezu krasne citelne, slozita polyfonni muzika do sebe krasne zapadne. Zaroven, pokud je balance nahravky nevyrovnany, dozvite se to okamzite, ale neni to tak, ze by vas to primelo prestat poslouchat, presne videt do zakulisi hudebni konzervy je totiz fascinujici... Je to jako kdyz roky chodite po svete s kratkozrakosti a najednou dostanete na nos presne serizene brejle :)

Vyhrady? Ale ano, nasly by se, ale nejsem si jisty, jestli je pricist akustice studia nebo bednam samotnym. Studio Savita neni rozdeleno na cast nahravaci a poslechovou/rezii, takze bedny jsou umisteny v relativne zive mistnosti, ktera musi mit nejaky ten "zavan" z luftu koncertni sine, coz se zcela nehodi pro presny monitoring - dojem z barvy vysek a stredu nebyl v teto konfiguraci uplne 100 procentni. U sebe jsem zvykly na vetsi rozliseni barvy/soundu jednotlivych nahravek (jeden a tentyz orchestr a dirigent, na mnoha nahravkach, z ruznych salu ruzne nasnimany). Bude zajimave prijit na dalsi kontrolni poslech do studia Savita, az bude mit Ivo poresene mobilni tlumici paravany kolem beden a poslechoveho mista /koberce pred bednami pod. Rovnez tak bude lepe poresit umisteni beden v prostoru studia (nemit je zcela u zadni steny-byť diky sve charakteristice nejsou na to tak "haklive" a poresit umisteni racku s masinkama mimo vyzarovaci prostor beden. Verim tomu, ze to pak bude mazec...

Zaver?
Jak to vychazi cenove? Neni to lacina sranda (cenikova cena cca 5 tisic euro/kus bez DPH), ale kdyz uvazim, ze je to aktivni bedna, ktera navic svoji kardioidni charakteristikou pomaha resit problemy s nezatlumenymi obyvacky, kam chodi kamaradky manzelek a pritelkyn krafat nad kafickem a obdivovat prazdny neofunkcionalisticky interier, tak je o dalsi starost min a lepsi poslech bez boju s lepsimi polovickami...

Co se Nasim audiofilum nebude libit? Neni to bedna urcena k unyle reprodukci sukaciho jazzu, ale tento zvukovy modeling si Nasi audiofilove muzou urobit prostrednictvim typicky patlajiciho (flaskoveho ci flasky imitujiciho (jeste horsi)) prezdesilovace nebo CD prehravace... Zrovna tak mohou byt prekvapeni, ze z jejich oblibene nahravky, ktere meli doposavad za "referencni", maji svoje osobite zvukove featury a atributy, zkratka to kouzlo, co dela zachyceni hudebniho vykonu jedinecnym, byt ne vzdy dokonalym...

P.S.: pokusim se presvedcit kolegu Iva Sedlacka, aby s bednami a prevodniky dorazil na nejake nase hifisticke spolecne mecheche (Trutnov, Brnensky podzim/jaro apod), kde bychom na to mohli prilozit ucho a zhodnotit. Pokud se mne jej podari opravdu prekecat, tak by mohly byt tyto bedny ke slyseni u mne v Bratislave v zatlumene poslechovce (na srovnani s myma Betonama se opravdu tesim), kdyz bude treba na dovolence a nebude je potrebovat ve studiu.
Divíte se tomu, Klásek?.....

Ivo
Moderátor

Re: ME Geithain RL-901 K - profi stud.monitory poslechove dojmy

Příspěvek od Ivo » 13 lis 2009 08:38

Pěkné počteníčko, díky :) Tvoje nedělní návštěva byla moc fajn (jako vždy) a díky ní se celkový poslech ještě zlepšil - posunutí beden více dopředu, paraván na přední stěnu apod. ...

Možná ještě připojím pár obrázků ... U sebe jsem to ještě pořádně nenafotil, takže jen ilustrační obrázky odjinud zatím:

Obrázek

Obrázek

anebo v černém
Obrázek

(je k dispozici asi 25 různých povrchových úprav

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 lis 2009 09:09

Tyhle monitory jsem poprvé viděl a slyšel na AES ve Vídni před 3 roky. Byli jsme z toho všichni dost unešeni a pořád jsem na to vzpomínal. Je pravda, že cena byla taková, že jsem o tom tehdy vůbec neuvažoval. Myšlenka upgradovat hlavní poslech byla ale postupem času čím dál více živá. Pohrával jsem si s různými možnostmi - nejdřív Klein&Hummel 0410 a potom ATC 150 ASC. Ty ATC už jsem málem koupil second hand, ale na poslední chvíli mi unikly do Hong Kongu (ale jsem nakonec rád). Ale pak jsem začal vzpomínat na Geithainy, které jsme jednak slyšeli živě a jednak všichni kdo je měli možnost slyšet nechávají dost nadšené dojmy a přiřazují tyto monitory k těm vůbec nejlepším dostupným v oblasti profesionálního audia.

Nakonec jsem kontaktoval firmu Geithain. Byli velmi vstřícní a vzhledem k tomu, že sídlí odtud jen 3 hodiny cesty, vypravil jsem se tam. Podrobnou reportáž o návštěvě jejich továrny napíšu později. Snad jen to, že se nachází ve velmi malebném německém městečku u Lipska a při pohledu z vnějšku není vůbec zřejmé jaké obrovské a "esoterické" komplexní prostory se skrývají uvnitř

Provedli mě všemi prostory (včetně anechoické komory - brrr :) Na rozdíl od mnoha jiných výrobců si vyrábějí všechny součásti pečlivě sami, případně je nechávají dodávat od dalších německých výrobců, čímž je zaručena maximální a nekompromisní kvalita všech komponentů.

Strávil jsem několik hodin v jejich poslechové místnosti (kterou podle jejich slov vytvářeli přes 3 roky - akustika a design skutečně špičkové). V ní se nachází většina jejich monitorů (od 30 000 EUR/pár po 1000 EUR/pár). A je možné si přepnout pomocí dálkového ovládání na kterékoliv z nich. Užival jsem si poslech spousty nahrávek, které jsem si s sebou donesl a zjistil že skvěle znějí nejen ty veliké, ale i všechny menší včetně malých nearfieldů RL 906 (kde kromě celkového zvuku o podobných charakteristikách jako ty větší) překvapily i plné a přesné basy. Co se týče už zmíněných "kardiodních basů", které uplatnují u všech třípásmových modelů, je to opravdu unikátní vlastnost a hned mi ji názorně demonstrovali: pustili opravdu nabuzenou megabasovou nahrávku a řekli at si jdu stoupnout za bedny - neuvěřitelné: basy uplně zmizely ... Toto je neocenitelná věc řešící běžné akustické problémy v poslechových prostorech - eliminuje dunění basu v místnosti a basy jsou kromě toho naprosto přesné a čitelné.

Ubezpečil jsem se v tom, že 901k je naprosto ideální volba a rovnou si je odvezl :) Byl jsem hodně zvědavý jak budou znít v mém prostoru. Realita překonala očekávání ... O dojmech z poslechu už napsal cough, takže se nebudu opakovat ... V každém případě je to pro mě jeden z největších upgradů v historii studia a stále s obrovským potěšením poslouchám a poslouchám :)

Kromě už zmíněného mají tyto bedny jednu zajímavou (a velmi příjemnou a užitečnou vlastnost), že tak jak to zní na nich, to pak víceméně zní i všude jinde ... Není třeba moc odhadovat nebo být pak překvapen ... Už jsem si během času na spoustě výsledků ověřil, že se na ně můžu opravdu spolehnout. Zvyknul jsem si na ně velice rychle, znějí tak přirozeně, že si skoro vůbec neuvědomuju, že tu nějaké bedny jsou :) Ještě ale trošku pořeším upravu poslechu (mobilní paravány) tak abych mohl místnost zatlumit pro kriticý poslech a opět oživit pro hraní, nahrávání apod. (v tom má mr.cough plnou pravdu).

Ale jak už jsem řekl - stejně kvalitní jsou i jejich menší monitory. Shodou okolností tady budu mít koncem příštího týdne velmi zajímavou sešlost. Kromě už zmíněných 901k tady budou přítomny i RL 940 (o velikosti cca KH 0300, které na poslední chvíli nahradily pro jednoho našeho kolegu z ezone) a malé RL 906.
Možná se tu pro porovnání ještě objeví i zbrusu nové bedny z jiného zdroje http://www.unityaudio.co.uk/product.php?pid=396

Bude to hodně zajímavá možnost poslechnout a porovnat různé monitory. Kdyby to někoho zajímalo a chtěl se stavit a poslechnout, není problém. Napište PM a domluvíme se. Tahle konstelace bude trvat ale jen krátce .. pak se opět rozprchnou ...

Tady jsou obrázky těch RL 940 a RL 906:

Obrázek

Obrázek

Jak už zmínil cough, Geithain se soustředuje spíše na dokonalou kvalitu svých výrobků než na velkou prezentaci a marketing (což je moc fajn). Asi ani nemají moc důvod tlačit na pilu ... Před lety se konal velký konkurz pro zavedení nových standardních monitorů pro všechna německá rádia a komise expertů a zvukařů posuzovala celou řadu špičkových monitorů včetně Klein Hummel atd. Výsledkem bylo že jako naprosto nejlepší byly vybrány právě Geithain monitory a dnes jsou standardem ve všech německých rádiích, televizích a jejich studiích a přenosových vozech. Najdeme je i ve studiích BBC, Vatikánu, Japonsku atd atd. Jak mě včera psal Matucha - ukazuje se že v praxi platí velmi zajímavá úměra: dobrá audio firma se pozná podle toho, že má hrozné stránky :))

A pro opravdu náročné zájemce nezbývá než doporučit tyto "nirvánické" monitory (800k): :))

Obrázek

Případně jejich o malinko menší bratry 802k:

Obrázek

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 lis 2009 10:25

no ak hraju fakt tak dobre ako pisete , tie kardiodne basy su fajnfeature , tak mi cena 5000 EUR pride uplne v pohode ..

matucha

Příspěvek od matucha » 13 lis 2009 13:12

Cough >
Nekde sem narazil na to, zes slysel taky nejaky ATC (coz u nas mam dojem malokdo), docela by me zajimalo jak ti tam prislo rozliseni v stredech (v cem sou pomerne slavny - aspon podle kecu na gearslutech apod). Samozrejme by me zajimaly i celkovy dojmy a klidne v porovnani s geithainem ;-).

Ivo >

ATC SCM150 ASL je spravny pojmenovani toho modelu, ty tam mas ASC.

Ta teorie "cim horsi webovy stranky - tim lepsi vyrobky" neni moje, ale Juanity/Brooklina. Ten vzdycky rika "ma to hrozny webovy stranky, to bude nejspis dobry" ;).

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 lis 2009 13:14

matucha píše: ATC SCM150 ASL je spravny pojmenovani toho modelu, ty tam mas ASC.
Jasně, nějak jsem se zamotal v těch písmenech :)

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 13 lis 2009 13:27

ivo: mají nějaké distributory, nebo se to od nich kupuje přímo? mají někde ke stažení kolik co zhruba stojí - docela mě zajímá něco ve velikosti tý 940. poohlížím se po zásadním upgradu monitorů, původně jsem uvažoval o dynaudiích (bm6), pak jsem ale bohužel slyšel kh o300, jenže ty jsou cenově fakt darda..

matucha: to je fakt, třeba stranky cranesongu, to je taky peklo :mrgreen:

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 lis 2009 13:42

jeany_jeany_jeany píše:ivo: mají nějaké distributory, nebo se to od nich kupuje přímo? mají někde ke stažení kolik co zhruba stojí - docela mě zajímá něco ve velikosti tý 940. poohlížím se po zásadním upgradu monitorů, původně jsem uvažoval o dynaudiích (bm6), pak jsem ale bohužel slyšel kh o300, jenže ty jsou cenově fakt darda..
Když tak napiš PM, v tomhle bych ti asi mohl pomoct ... Jinak cenově jsou ty 940 na urovni KH 0300 (nebo spíš víc). Když tě to zajímá přijd poslechnout :wink: Já jsem taky zvědavý jak to bude znít tady ... Ty 940 ještě nemají na stránkách. Je to relativní novinka - zdokonalené RL 904 (větší basák a celkově lepší zvuk)

Jinak ano - stránky Cranesong jsou asi bezkonkurenčním vítězem v soutěži nejhrůzostrašnější web v oblasti pro audia :mrgreen:

matucha

Příspěvek od matucha » 13 lis 2009 13:50

a co manley?

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 13 lis 2009 15:14

ivo: aj, tak já myslel ,že by mohly bejt levnější, no neva.. btw ty 940 jsou na německý verzi stránek, na anglický ne.. možná si udělám výlet do lipska, třeba mě tam něco zaujme..

matucha: tak to je pěkný výlet do historie někam k raným začátkům html :D

Vey

Příspěvek od Vey » 13 lis 2009 15:42

Taky jsem mel moznost si zminene 901K u Iva poslechnout a musim rict, ze jsem se nemohl odlepit ze zidle a jit domu _)
Tesim se pristi tejden na poslech a porovnani .. hlavne tech mensich .. Jeste by se ta mohli objevit KH, pripadne i neco dalsiho.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 lis 2009 16:11

Uvidíme kdy to tady bude ty další 2 páry ... bud příští pátek nebo v pondělí ... dám vědět ... Jinak děkuju Mr.Pikeyovi že souhlasil s tím, že jeho nové bedny (940) tady můžeme na chvíli rozbalit ... pak už hned poputují do pikey studia :)

fova

Příspěvek od fova » 13 lis 2009 21:05

Coughu, diky za moc zajimavou recenzi.

Je fajn, ze takovych clanku je tady ted vic po delsim obdobi sucha.

syncro

Příspěvek od syncro » 13 lis 2009 23:40

Cough: Taky díky, po dlouhé době něco zajímavého.

Saša

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 lis 2009 14:21

Tady jsou pro zajímavost ještě 2 recenze odjinud ...

http://redirectingat.com/?id=690X1299&u ... nitors.pdf

http://www.tnt-audio.com/casse/rl901_e.html

(tahle druhá pojednává o RL 901 - bez kardioidní basové charakteristtiky)

Odpovědět