Pomer cena/zvuk

Diskuse ohledně nákupů audiotechniky (mám si koupit X nebo Y)
wire

Re: Pomer cena/zvuk

Příspěvek od wire » 27 kvě 2014 14:03

Hammond píše:Ja to nechcem pausalizovat, ale...

2. Preco sa stavaju drahe akusticky riesene posluchove rezie s drahymi monitormi, ked to podla niekoho ide spravit aj na sluchatka za "par susnov"(ani tie najdrahsie sluchatka nestoja tolko, co monitory nizsej/strednej triedy)? To su vsetci ti profici tak hrozne mimo??
Tohle je samořejmě pravda, ale my tu přece neradíme člověku, co je profík a chce si stavět studio za milióny a navíc člověku, kterej i sám psal, že mu jde o aspoň nějaký zlepšení a že na monitory moc valit ani nemůže.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 27 kvě 2014 14:09

Stan: To by fungovalo mozno pri porovnani tych sluchatok s danymi monitormi umiestnenymi v anechoickej komore... Lenze vysledny mix zrejme nebude nikto pocuvat v anechoickej komore.

Wire: Ale profici neutracaju miliony zato, ze su proste profici, ale za to, ze je to tak pre vysledny mix lepsie. Ja si myslim, ze aj na lacnych monitoroch sa bude robit mix lepsie nez na sluchatkach. Ja som kedysi davno zacinal na Yamahach HS50, a ked si dnes tie veci pustim, niektore mixi nezneju vobec zle. Zatial co na sluchatka som este dobry mix nespravil .... podla mna je to omnoho tazsie, netvrdim, ze nemozne.

Stan

Příspěvek od Stan » 27 kvě 2014 14:34

@ rastis: Kdyz myslis ze najit sluchatka kterym muzes verit a nebudou znit rozdilne nez tvoje monitory je nesmysl pak uz opravdu nevim co dodat. To samy pravidlo plati i pokud mas vice monitorovych sad. Najdes si sadu ktera ti poslechove sedi a u druhe sady nebudes chtit aby znela absolutne rozdilne. Jedna ti da lepsi stereo prednes a druha vice detailu ale celkove budou znit podobne. Nebo chces mit absolutne rozilny zvuk na kazdde sade? Obema sadam musis verit, a nevim proc by to u sluchatek melo byt jinak. To je ale na dlouhou debatu.

PS: nehodlam nikoho presvedcovat. Chtel jsem jen takove malickosti proc je rozdil mezi mixem na sluchatka a monitory rozdilny priblizit.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 kvě 2014 14:50

jazzym píše:4palcove monitory nekupuj ..to je moc malo ..minimalne 6"
dominick : toto samozrejme neber vazne.. jazzym je desnej brepta ..

Hammond

Příspěvek od Hammond » 27 kvě 2014 14:58

Stan: Porovnavat dva typy monitorov respektive monitory so sluchatkami su dve principialne odlisne veci. Okolo toho sa tu snazim cely cas tocit. Totizto monitory (rovnako ako akykolvek reproduktor) na rozdiel od sluchatok hraju v akustickom prostredi, ktore nevyhnutne ovplivnuje posluch. To je voci sluchatkam ten principialny a zasadny rozdiel. Skus si niekedy nahrat alebo vypocut hocjaky akusticky nastroj v bezodrazovej utlmenej mistnosti. Zazil si to niekedy? Vies, aky je to priserne neprirodzeny zvuk? A presne toto ti lezie zo sluchatok, na rozdiel od monitorov. Jasne, ze rozdielne monitory budu zniet rozne, rovnako tak rozdielne sluchatka. Nikdy ale nebudes pri monitoroch pocut vylucne zdroj zvuku, zatial co pri sluchatkach ano. A kedze vysledny mix ma fungovat v realnom akustickom prostredi, musel by si vediet odhadnut, ako asi to akusticke prostredie zmeni vysledny zvuk. To neviem, ci je uloha pre zaciatocnika.

OK; chalani, nechcem sa tu natahovat, ani nikoho presviedcat, tak to skusim za seba zhrnut.

1. Dominick uz sluchatka ma (a kvalitne).

2. Sluchatkovy vystup ma snad kazda zvukovka (vratane integrovanej v NTB ci PC). Takze Dominick defakto moze na sluchatka pracovat uz teraz.

3. Podla mna rozdiel v kvalite sluchatkoveho vystupu v roznych zvukovkach nebude prilis dramaticky.

4. Dominick ovsem nema monitory, ktore by mu podla mojho skromneho nazoru rozsirili moznosti podstatne viac, nez kupa zvukovky kvoli kvalitnejsiemu sluchatkovemu vystupu.

5. Rozdiel v kvalite vystupu u zvukovky za 100Eur oproti zvukovke za 500Eur nebude nijak radikalny.

6. Rozdiel v kvalite monitorov za 100Eur oproti monitorom za 500Eur uz zasadny moze byt.

Preto ja navrhujem, ak sa Dominick rozhodne pre kupu monitorov, aby sa snazil minimalizovat naklady na zvukovku a maximalizovat naklady na monitory. To je moj nazor, nemusi s nim nikto suhlasit. Napisal som snad vsetko jasne, viac sa k tomuto threatu vyjadrovat nebudem.

rastis

Příspěvek od rastis » 27 kvě 2014 15:07

Stan píše:@ rastis: Kdyz myslis ze najit sluchatka kterym muzes verit a nebudou znit rozdilne nez tvoje monitory je nesmysl pak uz opravdu nevim co dodat. ...
asi som nepochopil, co pises, ani predtym, ani teraz - vobec mi to nedava zmysel.

ja som tu pisal o tom, ze usi su velmi nespolahlive, lahko sa nechaju oklamat a uplne najlahsie sa nechaju oklamat sluchatkami. bezne ked s najakymi chalanmi nahravame a chcu robit "mixaz" za jazdy na pockanie, v style pridaj mi tam toto, sprav tam hento, samozrejme este v procese nahravania, tak im vypeckujem na chvilu na usi sluchatka a hned su spokojni, ako fasa to zneje, pretoze ich s tymi sluchatkami skratka oklamem, tak ako sa na sluchatka oklame velmi rychlo kazde ucho...

AKG 240 MkII verim, ale len prvych 5 minut posluchu, potom nema ziadny zmysel nieco vaznejsie na nich riesit.

Stan

Příspěvek od Stan » 27 kvě 2014 15:15

V poho, obecne mysleno je alespon je o cem premyslet, teda alespon trochu. ;) je super jak maly dotaz rozproudi debatu. LUV IT ;)

dominick

Příspěvek od dominick » 27 kvě 2014 15:40

Hammond: ďakujem za zrhnutie
som rád, že som u vás rozprúdil debatu :D no ale ja už keď som kupoval slúchadlá som viacmenej oddialil kúpu monitorov, vedel som že slúchadlá niesú ideálne, ale chcel som to nechať na budúcnosť...teraz ste mi to trošku urýchlili a rozhýbali ma a bolo by treba to už posunúť ďalej čo sa týka monitorov, keď už sa chcem pustiť naplno do tajov mixu/masteru...takže pustil by som sa do tých monitorov a rovno kúpil aj nejakú zvukovku...myslím si že na úplne prvé profi monitory mi stačí niečo do 500e, nepotrebujem hneď nejaké VXT8...tak keď vezmete do úvahy ten rozpočet a moju izbu zo zvukovej stránky, ako som ju popísal vyššie, čo myslíte, čo by bolo najideálnejšie? jak som už spomínal, zaujali ma VXT4 alebo Eris 8 z odporúčaní, čo som sa dočítal tu na fóre...ale Pytkin vravíš, že mi vystačia 4 palcové, tak bude lepšie vziať tie VXT4ky radšej?...nepozerajte na to prosím z vášho pohľadu profesionálov, ale ako na dá sa povedať ešte amatéra (robím to len 3 roky), ktorý začína s mixovaním...mixu sa venujem, už dlhšie, ale ako ste si všimli už, tak len cez tie slúchadlá a je to zatiaľ dosť amatérske, ak sa mám sám zhodnotiť...no a potom samozrejme k tým monitorom by som už aj vzal nejakú zvukovku, neviem či ešte prichádza do úvahy EIE PRO alebo Komplete Audio 6 v súvislosti s monitormi...ak mi vystačí niečo lacnejšie, tak kľudne ja budem len rád :D

wire

Příspěvek od wire » 27 kvě 2014 16:17

V poslední době se tu hodně velebí Erisy... takže já bych bral ty...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 kvě 2014 16:49

dominick : neviem od kial si .. ak si z okolia bratislavy , chod do http://www.on-board.sk a vypocuj si jak VXT4 , tak ERIS (oba modely) .. dohodni sa s hubertom , co tam momentalne ma .. ja som eris nepocul .. VXT4 som pocul a nechapal som , od kial to hraje tie basy .. takze vobec by som sa ich nebal .. eris je mozno lepsia volba .. ale nikdy ich hubert nemal na predajni , ked som tam bol ..
pozeram ze ERIS 5 stoji 269 EUR za par , co je asi fakt dobra cena http://www.on-board.sk/studiove-monitor ... s-eris-e5/

neviem presne aku mas teraz zvukovku .. ak nevyhovuje , tak kup nejaku rozumnu zvukovku , ktora ma pocet vstupov ktory vyuzijes .. a vystupy aby mali oddelene ovladanie hlasistosti na monitory a na sluchatka .. EIE PRO vyzera dobre .. KOmplete 6 sa mi zda mozno este lepsia .. prehladnejsie ovladanie ..

jazzym

Příspěvek od jazzym » 27 kvě 2014 18:24

AKAI eie pro je skor pre hudobnika nahravača..
stačila by steinberg UR22 za cca 100eur.
neee 4palcove VXT netreba . 4 palcovemonitory vie vyrobiť dobre skoro každa firma..(neni to tak naročne udržat vyrovnanu charakterstiku.)

a po čase tam bude treba sub. 8)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 kvě 2014 18:28

jazzym : offtopic otazka : pocul si dakedy VXT 4 ?

jazzym

Příspěvek od jazzym » 27 kvě 2014 18:52

nie nepocul :D
ale verim ti že ta na chvilu oslovili aj basovo . A verim že su top medzi 4palcovymi..
lenže plati fyzika .. 4palec svojou plochou to proste nespravi ..

ja mam male hifi wharfedale 4" .fakt prekvapive kde sa tam beru tie basy .. :wink: ale ..

e: Ja len mYslim že tie vxt4 resp aj ostatne 4ky su neni uplne určene na kompletny monitoring,
na taku kontrolu spevu , hlasu , rozhlasovych relacii .. kotrolu najkritickejšieho posluchoveho pásma su dobre.
necham sa poučit ked ich niekto použiva na elektronicku muziku..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 kvě 2014 23:31

jazzym : tu je skor iny problem .. smutne na tebe je , ze tu davas rady o veciach , ktore si nepocul a nemas o tom ani paru ..

jakubt

Příspěvek od jakubt » 28 kvě 2014 00:49

Taky doporučuju koupit monitory - na solidních sluchátkách jako AKG 240 se míchat dá, když člověk dělá třeba v noci a nemůže dělat kravál, ale pro solidní výsledek je stejně potřeba zvuk doladit na monitorech.
Zvukovka - ta NI Komplete Audio bude stačit až až, oblíbené jsou teď myslím taky Focusrite Scarlett... v dané cenové kategorii ve zvuku zásadní rozdíly nebudou, vybíral bych podle počtu a typu vstupů/výstupů, ovládání apod.
A ty monitory - tam to chce aspoň těch 250-300 eur na pár a koukat po slevách, a k takovým monitorům je na audiozone napsáno mnohem víc než dost. Typicky jsou v téhle kategorii 5palcové, což je rozumný kompromis mezi cenou a zvukem. 4palcové obvykle nedodají dostatečný přehled o basech - i když zrovna VXT4 na tom asi budou v tomhle ohledu dobře, ale taky cena je už jinde.
Co se týče výběru na základě poslechu v obchodě - nevím, jestli se bez dostatečných zkušeností takhle dá s jistotou vybrat (můj případ - poznám že různé bedny zní trochu jinak a více nebo méně líbivěji, ale nevím, jestli líp nebo hůř z hlediska použitelnosti pro mix).

Odpovědět