Zvuková karta

Diskuse ohledně nákupů audiotechniky (mám si koupit X nebo Y)
Rudys

Zvuková karta

Příspěvek od Rudys » 18 říj 2015 22:43

Dobrý den,
Poprosil bych o radu. Jsem amaterský producent a chtěl bych si koupit novou zvukovou kartu do 8 000 Kč. Chtěl bych nějakou kvalitní zvukovou kartu určenou především pro nahravání zpěvu se zabudovaným kvalitním předzesilovačem. Dále bych chtěl, aby zvukovka měla výstupy pro trs kabely na studiové monitory. Jinak kytaru ani jiné nástroje ke zvukovce nebudu připojovat, ani jsem zatím nenahrával, používám spíše jen midi klávesy. Mikrofón vlastním studio projects b1. Důvodem koupě nové zvukovky je, že nejsem spokojený se starou, vlastním lexicon lambdu a vůbec s ní spokojený nejsem, především mi vypadáva mikrofón díky nekvalitnímu zabudovanému předzesilovači, což jsem se dočetl, že tento produkt tuto chybu mívá. Uvažoval jsem nad koupí firewire zvukové karty focusrite safire pro 26, ale nemám na notebooku vstup pro firewire, jedině že bych si koupil redukci. Abych to tedy shrnul, zvukovku budu mít především na skládání hudby na mix, master a na nahravání zpěvu. Skládám hudbu již 4 roky z toho 2 roky opravdu aktivně a chtěl bych se posunout o level víš. Chtěl bych se tedy zeptat, jaké zvukové karty by jste mi doporučili a jaké s těmito kartami máte zkušenosti? A zda volit USB kartu nebo Firewire kartu s redukcí?
Za každé rady budu vděčný i za kritiku.
Díky :)

tony9

Re: Zvuková karta

Příspěvek od tony9 » 18 říj 2015 23:55

Já myslím, že tahle by mohla být fajn. USB připojení je v pohodě,
http://www.audiotek.cz/focusrite-scarle ... 29845.html

Co se týče posunování ve tvorbě, tak pořád tvoř, hrej, získávej zkušenosti. To tě IMHO v tomto stádiu jaké popisuješ posune dál než výměna zařízení.

Na ty Lexikony jsem nějaké stížnosti zaznamenal.

Vydrž, kluci ještě něco poradí.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 19 říj 2015 00:12

neni lepsi si koupit kvalitni preamp?
neco se dozvis treba tady: mikrofony/test-mikrofonu-preampu-kompre ... 18803.html

Rudys

Příspěvek od Rudys » 19 říj 2015 09:57

Děkuji za odpovědi. Právě jsem si četl na internetu, že Firewire zvukovky jsou lepší a rychlejší. Usb zvukovku už jsem měl tedy od lexiconu a bojím se, aby focusrite scarlett nebyla to samé. Jinak preamp kupovat nechci spíše zvukovku s kvalitním zesilovačem. Jinak je mi jasné, že za tak málo peněz úplně top zvukovku nekoupím, protože většina lidí mi řekla, že kvalitní zvuková karta je od 10 000,-Kč víš. Doporučil by mi ještě někdo nějaký tip??? Jinak plánuji nakupovat tady:
http://www.muziker.cz/studio-podium/nah ... kove-karty

vasek

Příspěvek od vasek » 19 říj 2015 10:38

USB zvukovky se nemusíš bát. Pokud nemáš vyloženě smůlu, tak dneska ty běžně dostupný výrobky běhají dobře. Pokud používáš studio projects b1, tak stačí koupit levnější zvukovku a pokud to bude mít pro tebe smysl, půjdeš později do něčeho (polo)profi a koupíš pořádný mikrofon a preamp (tam ale budeš začínat na dvacítce, což asi teď nechceš...?).

biscuit

Příspěvek od biscuit » 19 říj 2015 11:14

no kdyz jsi teda presvedcenej, ze chces all-in-one vec, tak si dvakrat rozmysli to firewire rozhrani, kdyz nemas radic ;-) nevim jaky jsou dneska moznosti, jestli existuje radic fw do usb3, nebo neco podobnyho, ale docela bych se toho bal. audio je v tomhle ohledu casto dost citliva domena.

a presne jak pise vasek, usb veci fungujou dneska v pohode. informace o tom, ze je fw lepsi jsou z drevnich dob, jestli se nepletu.

Rudys

Příspěvek od Rudys » 19 říj 2015 11:43

Ok. Právě, firewire by mi nepasovala a redukce z fw na usb existují jenže nemám s tím zkušenosti a bojím se abych se nespálil. Nevím jaká by byla kvalita a jak by to šlapalo s tou redukcí. Já bych si klidně koupil lepší mikrofón jenže jsem student na VŠ. A 20 000 u sebe fakt nemám :D Ale v budoucnu určitě našetřím a koupím něco profi, ale to už si spíš postavím nějaké domácí mini studio, kde budu mít rozpočet větší. Jinak s mikrofónem studio projects b1 jsem velmi spokojený. Za tu cenu si myslím, že je to kvalitní mikrofón s nízkým šumem v rámci možností. Jakou by jste mi teda doporučili externí zvukovou kartu s USB??? Popřípadě vaše zkušenosti. Díky :D

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 19 říj 2015 11:56

Co něco ze Steinberg řady (UR)? Zmiňovaná Scarlett bude určitě OK, i starší varianty od Focusrite budou v pohodě.

P.

Rudys

Příspěvek od Rudys » 19 říj 2015 12:05

Díky za tip určitě pouvažuji :D Právě Scarlett a Steinberg patří zatím mezi mé favority.

jakubt

Příspěvek od jakubt » 20 říj 2015 02:41

FireWire je dnes už celkem mrtvá záležitost... USB nebo FireWire nemá na zvuk žádný vliv

Kelley

Příspěvek od Kelley » 20 říj 2015 13:37

FireWire má dneska výhodu hlavně v tom, že se na bazaru dá koupit za hodně zajímavý peníz špičková FW zvukovka (RME, MOTU...) a nebo ultralevně mainstream (M-AUDIO...).
A PCI-e řadiče se pořád prodávají. Nějaký USB->FW bastl bych se asi bál používat...

Rudys

Příspěvek od Rudys » 20 říj 2015 13:40

Aha to jsem vůbec nevěděl, že už je firewire, tak zastaralý pojem, myslel jsem teda, že je firewire kvalitnější než usb i cenově karty stojí více než na USB :) Jinak jsem rozhodnutý koupit focusrite scarlett 6i6 jen teda doufám, že tam je kvalitní mikrofonní zesilovač a že nebudu muset koupit mikrofonní předzesilovač.

vasek

Příspěvek od vasek » 20 říj 2015 13:44

Já myslím, že budeš nadmíru spokojen. A propos, připojování dalších nástrojů nevylučuj, nikdy nevíš, co se bude hodit :-)

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 20 říj 2015 13:45

Já bych se toho nebál - se zbytkem tvého vybavení moc rozdílů IMHO nepoznáš (není to rýpání), takže určo budeš spokojen. Jak píše Vašek 8)

P.

msmucr

Příspěvek od msmucr » 20 říj 2015 15:10

Po zkušenostech myslím, že jak Scarlett tak UR řada od Steinbergu je zvukově dost podobná.. nedá se říct, že by jeden z nich nějak výrazně vyčníval. Aby se dalo uvažovat o nějakém kvalitativním posunu, asi by ses musel podívat třeba na zvukovky od Audientu.. Ale jak už tu zaznělo, tak s tím ostatním, co máš, to nemá moc smysl řešit.

Takže bych se spíš rozhodoval podle dalších konkrétních vlastností..
Např. když bych proti sobě vzal např. 6i6 a UR242, tak by to subjektivně vypadalo asi takhle..
6i6
+ víc vstupů a výstupů
+ SPDIF
+ standalone režim bez počítače
UR242
+ trochu lepší ovladače a latence
+ DSP hardwarové efekty použitelné pro odposlech při nahrávání (EQ, kompresor, reverb)
+ software loopback, který umožňuje použití výstupu DSP mixu v ostatních Windows aplikacích (např. Skype, nějaký Screencast rekordér atp.)

Co z toho případně využiješ, je otázka.. ale např. efekty jsou pro nabírání někdy docela zajímavé.. protože můžeš monitorovat signál z mikrofonu přímo přes DSP mix od zvukovky, signál nepůjde přes DAW a bude mít řádově menší zpoždění nezávislé na to, jak máš nastavený projekt nebo DAW. Tohle umí obě zmíněné zvukovky, ale u UR242 pak ještě můžeš na monitorovaný zvuk pověsit zmíněné efekty, které se nenahrávají a jdou jen do sluchátek. Např. kompresor je občas vcelku užitečný.

Ještě jedna obecná provozní rada.. Valná většina lacinějších zvukovek nehraje moc dobře, pokud je při nabírání mikr. předzesilovač na svém maximálním zisku a špičky vstupních úrovní jsou stabilně někde u digitální nuly.. Dochází tam typicky k většímu harm zkreslení a ovlivní to výsledný zvuk. Drž se při nahrávání rozumných úrovní (např. se špičkami okolo -9dBFS), v mixu se to dá kdykoliv zesílit a případně zkomprimovat.
Dost často se stává, že někdo má dynamický nebo méně citlivý kond. mikrofon a zároveň i vcelku slabý sluchátkový zesilovač (což je taky docela častá vlastnost zvukovek napájených z USB), takže to vše "vyhulí" na vstupu i s rizikem přebuzení jen proto, aby se líp slyšel.. To je špatně a pokud bys měl podobný problém, nejlepším řešením je koupit dodatečně malý sluchátkový zesilovač čistě pro odposlech při nahrávání (cca 1000Kč).

Michal

Odpovědět