Tipy na syntezátor (pop dance)

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
TOM-Thak

Re: Tipy na syntezátor (pop dance)

Příspěvek od TOM-Thak » 05 říj 2010 19:25

Jeden z mych oblibenych interpretu, ktery dela taky "suchou" elektronicku music :D

jen tak pro zajimavost jaky ma syntaky.. ted sem narazil na to na netu http://www.musicalmadness.nl/doc/Marcel ... gazine.pdf

BS

Příspěvek od BS » 06 říj 2010 09:18

bassline píše:.z kreslenia not do pianorolu v PC vobec nemam pocit ze som v kontakte s hudbou, ze priamo davam pocity do hudby...ja si tiez myslim ze elektronicka hudba je dost ochudobnena vyrazovo a emocne...elektronicka hudba sice moze byt pekna, ale v akustickej hudbe su proste emocie a vyraz, ktory v elektronike nedosiahnes, pretoze to nehraju ludia ale vytvara sa to zprostredkovane cez techniku kde sa ta vyrazovost dost strati....
zkus pouzit treba midi keyboard, kdyz te nebavi sazet to tam rucne ;-]

imho, pokud je ta akusticka hudba hrana technikou, ktera je stejne tak mozna i v elektronicke podobe, treba pres klavesy (u nejakych dechu, nebo smyccu, to bude zrejme jak rikas), tak imho neni duvod, aby i to co je hrane synteticky, nemelo stejny vyraz, ktery je zpusoben technikou hrani na ten nastroj.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 06 říj 2010 11:57

martinrx píše: Nemyslel jsem to špatně, jen jsem měl na mysli princip - v akustické hudbě jsou přítomny emoce samozřejmě díky tomu že je tam dávají lidé co hrají na nástroje (at už chtěně nebo nevědomky) jsou vlasně součástí vzniku hudby. Elektronická hudba se liší tím že dávat do ní emoce je mnohem složitější a daří se to jen lidem k tomu povolaným....
súhlasím
bassline píše: To je bohuzial pravda...z kreslenia not do pianorolu v PC vobec nemam pocit ze som v kontakte s hudbou, ze priamo davam pocity do hudby...chce to byt muzikantom a vediet hrat na akusticky nastroj...ja si tiez myslim ze elektronicka hudba je dost ochudobnena vyrazovo a emocne...elektronicka hudba sice moze byt pekna, ale v akustickej hudbe su proste emocie a vyraz, ktory v elektronike nedosiahnes, pretoze to nehraju ludia ale vytvara sa to zprostredkovane cez techniku kde sa ta vyrazovost dost strati....
ale stýmto už nesúhlasím, napr: ked si počas dna vymyslím nejakú melodiu a klepkám si pri tom rytmus na stehná, je sice rozdiel či to potom večer nabúcham na "živé" bicie a nahrám basgitaru, alebo to natlačím do DAW pomocou kontrolerov, ale nezdá sa mi že by som bol menej v kontakte s hudbou... okrem toho sa mi často stáva že pocity ktoré chcem do svojich trackov dostat sa tam dostanú lahšie pomocou mašín než "naživo"..napr: vymyslím si linku na basgitare a naklepem si rytmus pomocou kontroleru, ale ked chcem aby to malo ten správny chladný a temný feeling, ked chcem aby to znelo sci-fi a odludštene tak to nasúkam do sekvenceru..

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 06 říj 2010 14:55

Kdybych neslyšel tolik akustických hudebníků zcela bez výrazu a emocí ....

... ehm co se týká "emocí" tak kromě drobností typu roland páčka vs. modulační kolečka, které umožňují trochu jiný výraz při modulacích mohu prohlásit po zkušenostech s točením dem na Kawai K4 hraných na jeho klávesnici a na něčem normálně hratelném je to velikej rozdíl. Totéž kladívková mechnika vs. plast nevyvážený. Totéž je potom s kroucením parametrů v reálném čase (rozdíl v typech kontrolerů - tahový vs. otočný).

Poměrně zásadní je pak vědět co se zvukem dělat/jak a co modulovat. To bohužel většina a to i elektronických hudebníků prostě neumí. Tam je obrovský prostor pro výraz a "emoce". Pokud někdo jenom přehrává presety bez modulací v reálném čase a kliká je myší v grid kvantizaci ;) tak to je opravdu "studená polévka". Obrovské možnost nabízí třeba modular synth, který po připojení kontrolerů (joysticky, kolečka, ribbony apod.) je hodně tvárný při hře.

Nástroje typu VL1,7 nebo Prophecy, zase vyžadují hodně vycvičenou techniku hry (třeba VL7 je na to extrémně citlivá) a to už je hodně "výrazovo/emoční". Naučit se na tom hrát s dechovým kontrolerem a ribbonem přesvědčivej Trombón je pro mě dost výzva a už to cvičím docela dlouho (nicméně pořád jsem za zlomek času o dost dál než kdybych troubil na reálnej Trombón).

Existují kontrolery, které se chovají jako "akustické" nástroje - třeba Starr Labs kytary, dechové kontrolery od Akai, Yamaha nebo úplně speciální kontrolery se specifickou technikou hry - ribbony (Doepfer, Kurzweil), Thereminy (i ty optické od Rolanda), laserové kontrolery, pohybové sensory (Rukavice třeba), Bicí pady.

Další způsob oživení hudby je programování bicích na rozhraní typu MPC. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že dělat bicí na NI Maschine / MPC je ve výsledku zcela o něčem jiném než to klikat myší. A taky by se nemělo zapomínat na "chybu" v software na MPC, která rozhazuje kvantizaci oproti mřížce (btw. totéž pozoruji na HW sequencerech Doepfer, když nahrávám MIDI smyčky do Cubase).

Takže hrubě nesouhlasím s nedostatkem vágně definované kategorie "emoce" v el. hudbě. Naopak mám pocit, že elektronika toho nabízí mnohem víc. Jenom na rozdíl od té akusiky je tady tak trochu "inflace" hudebníků (každej kdo má PC na účetnictví je dneska hudebník) .... tam bych hledal ty chybějcí "emoce".
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

demsky

Příspěvek od demsky » 06 říj 2010 15:03

ono klasicky skladatel vacsinou nevedel zahrat to co zlozil, zvacsa terorizoval spickovych hudobnikov aby to zahrali tak ako si to on predstavuje, aj Jarreho otec Maurice pisal, ze napriklad pri nahravani soundtracku do filmu Ghost, ktory je dost elektronicky, sa nadrel tak ako na nicom inom...

takze ked niekto nedokaze pretavit svoje emocie cez elektronicke hudobne nastroje, tak bud na to nema, alebo sa malo snazi
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 06 říj 2010 15:12

a.tom.x píše:
Takže hrubě nesouhlasím s nedostatkem vágně definované kategorie "emoce" v el. hudbě. Naopak mám pocit, že elektronika toho nabízí mnohem víc. Jenom na rozdíl od té akusiky je tady tak trochu "inflace" hudebníků (každej kdo má PC na účetnictví je dneska hudebník) .... tam bych hledal ty chybějcí "emoce".
howgh. vytesat do kamena. toto podpisem aj u notara.

bassline

Příspěvek od bassline » 06 říj 2010 15:44

elektronika znie strojovo a umelo, nech robis co robis...to je jej podstata...

ziadna modulacia ti nevynahradi to, ak hrac prstami chodi po strunach, alebo niekdo fuka do truby, alebo hra na slakoch..alebo hra na bubnoch...

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 06 říj 2010 15:49

Poslechni si nové Yello a pak mi dej vědet ...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 06 říj 2010 16:25

2ATOMX: V hodně věcech opět souhlasím..

S těma modulacema a klepání podle kvantizace je to přeci hodně o daném hudebním žánru a taky o tom k čemu je hudba určená a za jakým účelem vytvářená.
Nedovedu si představit skladbu pro DJe z jakéhokoli žánru třeba DnB, Jungle, Techno, Breakbeat, Trance, Elektro, House to je jedno.. kde by byla skladba, která má výchylky gridu jako živá hudba nahraná kapelou.. těžko by to někdo smíchal v DJ setu :c)
Naopak zase elektronická hudba dělaná jako soundtrack .. podkres.. kde to nebuší pořád dokola.. tak tam by asi bylo hodně divné, kdyby to bylo všechno v gridu :D stačí si zkusit nasimulovat z nějakého sampleru smyčce a třeba piáno a jak je dáš do gridu a nevyhraješ si s panoramou a dynamikou, tak to zní děsně trojově..

Podlě mě tohle jsou názory hodně individuální / subjektivní danému hudebnímu stylu, odvětví ať už to hraješ live nebo to strkáš do PC.

Btw. s těma presetama si mě dostal :c) bohužel existuje mega moc lidí, co presetujou až to neni hezký.. kor v některých stylech.. nejen že je to pak nuda, ale ještě to navíc všecko zní naprosto stejně :mrgreen:

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 06 říj 2010 16:31

bassline píše:elektronika znie strojovo a umelo, nech robis co robis...to je jej podstata...
to je blbost. ale ak to takto vnimas potom by si sa mozno mal zamysliet ci by si sa nemal na celu elektronicku hudbu vykaslat, redat syntaky, kupit gitaru a zacat sa na nu ucit hrat. myslim vazne, proste mozno jednoduducho elektronika nieje pre teba to prave, clovek ma vzdy cas zistit ze ide po (pre neho) zlej ceste ;-)

bassline

Příspěvek od bassline » 06 říj 2010 16:41

dendy:

syntaky milujem a elektronicku hudbu mam rad (dobru, ktora sa mi paci)...ale neviem...ked pocuvam nejaku akusticku hudbu ktora sa mi paci, tak ma to obohacuje hudobne ovela viac...citim v tom komplexnost, tie zvuky su zive, tak prirodzene tvarujuce sa.....staci sa zapocuvat do detailov...

inak to mozme rozdelit, tato debata odbehla hodne od povodnej temy

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 06 říj 2010 16:50

bassline píše:dendy:

syntaky milujem a elektronicku hudbu mam rad (dobru, ktora sa mi paci)...ale neviem...ked pocuvam nejaku akusticku hudbu ktora sa mi paci, tak ma to obohacuje hudobne ovela viac...citim v tom komplexnost, tie zvuky su zive, tak prirodzene tvarujuce sa.....staci sa zapocuvat do detailov...
no vidis a prave preto hovorim mozno by si sa viac mal orientovat prave na tu akusticku hudbu.. ja to vnimam presne opacne totiz.. vo vacsine pripadov ma akusticka hudba ma proste nudi.. naopak elektronika, vyvijajuce sa a morfujuce zvuky, zvukova zlozitost - to je to co obohacuje mna, to je to z coho cerpam pocity nalady..

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 06 říj 2010 17:44

TOM-Thak píše:2ATOMX: V hodně věcech opět souhlasím..

S těma modulacema a klepání podle kvantizace je to přeci hodně o daném hudebním žánru a taky o tom k čemu je hudba určená a za jakým účelem vytvářená.
Nedovedu si představit skladbu pro DJe z jakéhokoli žánru třeba DnB, Jungle, Techno, Breakbeat, Trance, Elektro, House to je jedno.. kde by byla skladba, která má výchylky gridu jako živá hudba nahraná kapelou.. těžko by to někdo smíchal v DJ setu :c)
Možná bych upřesnil Grid vs. BPM tempo. Tím gridem jsem myslel strojovou přesnou kvantizaci každé noty .... kouzlo taneční muziky tvořily mimo jiné taky ty nepřesné kvantizace v MPC

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 06 říj 2010 17:52

to je jasne nepresnosti su klucova vec.. ale tak snad to je kazdemu jasne ze (hlavne pri veciach ako bicie alebo basova linka) nemoze drbat vsetko presne podla nastavenej kvantizacie nie ?? teda ja to pokladam za tak samozrejmu vec ako ze rano vyjde slnko robit vo vela veciach drobne "nepresnosti" .. a to nielen v timingu ale aj vo velocity (ci uz je napapovana na hlasitost alebo na daco ine) ..

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 06 říj 2010 18:07

ty yello jsem jeste neslysel, diky tomovi za typ.
kdo chce emoce v elektronicke hudbe, at si poslechnee treba posledni chemiky, album FURTHER. tam se jich da najit opravdu spousty, spousty...

Odpovědět