Dobra a zla hudba

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
galod

Dobra a zla hudba

Příspěvek od galod » 23 srp 2010 15:11

Diskusia.

Co podla koho a podla akych kriterii predstavuje dobru alebo zlu hudbu.

Je podla vas mozna objektivizacia tohoto rozlisenia ?

Kermitak
Moderátor

Re: Dobra a zla hudba

Příspěvek od Kermitak » 23 srp 2010 15:12

Prosim nemazat.

galod

Příspěvek od galod » 23 srp 2010 15:16

Keby som nepoznal kontext , tak moje slova a tvoje pod nimi ,by mi pripadali ako najstrasnejsia totalitna ironia.

jackies

Příspěvek od jackies » 23 srp 2010 15:19

Mě se chce diskutovat :)
Ale už ta otázka je ošemetná.
Podle mě se to takhle dělit nedá.
Hudba je dobrá všechna, ale každá pro někoho jiného.

Pro někoho je konkrétní typ hudby libozvučný a pro někoho zase nelibozvučný.

Někdo umí slyšet a slyší různé nejmenší nuance v interpretově zpěvu nebo hry na nástroj.
Rozpoznává bohatou harmonii, melodii, skladbu a lebedí si v ní.
Preferuje skladby hrané na hudební nástroje živým člověkem a oceňuje muzikantské umění.

Někdo třeba není obdařen nebo zvyklý, a líbí se mu třeba více jednoduchý, sterilní, strojový, "smyčkoidní", styl.

Všem posluchačům to ale přináší nějaký pocit a emoce ( z většiny chtějí být kladné )

Spor nastává, až když ten z první skupiny poukáže na nemožnost něco ocenit z konkrétního stylu hudby nebo konkrétní "skladby".
Chybí mu tam nejspíš většina podstatných věcí, bez kterých je to pro něj nudné, chudé, povrchní a někdy i k smíchu.
Leckdo bohužel vůbec netuší (ani nemůže) o čem tito mluví.

Tvůrci a skladatelé jsou jiná sorta.
Jsou výborní, slyšící a šikovní, kteří vyplodí nádherné kusy.

Ti samí mohou udělat na zakázku jiné věci, z kterých ale ani oni nejsou nadšeni, a strkají si prst do krku když to slyší.
Ale kšeft je kšeft.

Další jsou ti, kteří i slyší, něco slušného by i spáchali, ale bohužel muziku odsouvají stranou kvůli slepé honbě za zvukem, za zvuky, efekty a píčovinami okolo.

Těch kategorií by se našlo určitě víc :wink:

Nejhorší je pro mě ambiciózní hluchoň, který se dostal nějakou náhodou k sekvenceru.
( většinou je i drzý a sebevědomý )
Místo hned za ním obsazuje u mě "hvězda" samohrajkář :evil:

galod : proč si tu zasíráš zbytečně docela dobré téma a dáváš důvod k slovíčkaření a OT (nereaguj pls) ?
Naposledy upravil(a) jackies dne 23 srp 2010 15:21, celkem upraveno 1 x.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 23 srp 2010 15:20

Ale kontext znas, tudiz je ten tvuj prispevek naprosto zbytecnej.

luphtrack

Příspěvek od luphtrack » 23 srp 2010 15:23

pro mě je dobrá hudba to, co vydržím poslouchat víc jak jednou a i v krizi. jinak jsem poměrně skormný posluchač.

osobně preferuju taneční - asi je to ve mně. na diskotéky nechodím, nicméně tu hudbu používám jako podkres při práci na mém silikonovém příteli :)

a objektivizovat to jde asi dost těžko, viz např. dendyho tracky - u mě to prošlo, u jiných ne.
Obrázek
live free or die!

galod

Příspěvek od galod » 23 srp 2010 15:24

Kermitak píše:Ale kontext znas, tudiz je ten tvuj prispevek naprosto zbytecnej.
posledny OT odo mna > je podla mna ABSOLUTNE ZASADNY , pretoze ukazuje ako blizko sme ku stavu uplneho absurdistanu v hudbe, kde sa musia prosit moderatori stranky o hudbe, aby nemazali topic o KRITERIACH KVALITNEJ HUDBY.

moj prispevok ku mojej teme si premyslim a prispejem samozrejme tiez.

KUMA

Příspěvek od KUMA » 23 srp 2010 15:25

Zajímavá otázka. Ale toto mi přijde hodně subjektivní, ačkoliv...Ve všemožných poučkách a sociálních studiích na téma hudby je dobrá hudba pro člověka ta libozvučná, která na něj a jeho psychiku působí pro něj příjemně. Jenže, v dnešní době už asi neexistují hranice, jak odlišovat hudbu. Ani základní poučky pro rozlišení hudby a hluku vždy neplatí.

Dle zvyklostí rozlišujeme hudbu a hluk. Hluk je definován v podstatě jako nepravidelná, kolísavá, neurovnaná vlnová křivka, zatímco hudba se vyznačuje pravidelnou periodickou vlnovou vibrací. Když bychom ovšem počítali mezi hudbu i různé ruchové experimenty jako noise, industrial a podobně, jsme v koncích. Proto bych hudbu nesplňující určitá kritéria, která hudba má mít, zařazoval mezi hluk a nikoliv hudbu. Jenomže, kdybychom tak soudili na základě rozboru vlnové křivky určité skladby, může se i hudba obsahující pěkné melodie a harmonie řadit mezi hluk.

Dále si nemyslím, že by kvalitní a dobrá hudba musela nutně být složitá. Mnoho legendárních skladeb je velice jednoduchých a spousta kapel, ne-li většina, skládá své hity jen na několika akordech. Asi se nelze tak jednoduše zeptat a i kdyby se hudba hodnotila podle nějakého vědeckého systému, tak nakonec je stejně zásadní onen prvek individuality. Každému se jako to dobré jeví něco jiného. Někdo nesnáší brokolici, jiný jí zase miluje - nelze říci, kdo z nich má pravdu.

luphtrack

Příspěvek od luphtrack » 23 srp 2010 15:37

KUMA: já osobně se občas vyžívám ve věcech, které libozvučné nejsou, aspoň ne tím klasickým způsobem.
btw zajímavej klip, dneska prvně :D
Naposledy upravil(a) luphtrack dne 23 srp 2010 15:59, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
live free or die!

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 23 srp 2010 15:38

galod píše:
posledny OT odo mna > je podla mna ABSOLUTNE ZASADNY , pretoze ukazuje ako blizko sme ku stavu uplneho absurdistanu v hudbe, kde sa musia prosit moderatori stranky o hudbe, aby nemazali topic o KRITERIACH KVALITNEJ HUDBY.
Tebe asi bavi provokovat a vytrhavat zamerne veci z kontextu co? (netreba odpovedi)

KUMA

Příspěvek od KUMA » 23 srp 2010 15:58

luphtrack: Jednu tvou věc jsem si včera náhodou pustil a máš pravdu - libozvučné to rozhodně není. Víc bych k tomu ale nerad dodával, protože tvou tvorbu neznám a zde je jiné téma.

KUMA

Příspěvek od KUMA » 23 srp 2010 16:06

Nerad bych debatu přesměrovával na soudobou populární hudbu, ale nedávno mě jedna skladba potvrdila, že asi téhle hudbě nerozumím - minimálně tedy jejím konzumentům. Snad se nikoho nedotknu, ale Katty Perry: California Gurlz mi přijde jako synonymum pro hudební odpad. Asi jde o potvrzení mé domněnky, že kvalitní hudba se musí hledat a velmi málo kdy okupuje žebříčky hitparád a prodejnosti.
Tahle věc je jednoduše děsivě špatná.

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 23 srp 2010 16:15

KUMA píše:Nerad bych debatu přesměrovával na soudobou populární hudbu, ale nedávno mě jedna skladba potvrdila, že asi téhle hudbě nerozumím - minimálně tedy jejím konzumentům. Snad se nikoho nedotknu, ale Katty Perry: California Gurlz mi přijde jako synonymum pro hudební odpad. Asi jde o potvrzení mé domněnky, že kvalitní hudba se musí hledat a velmi málo kdy okupuje žebříčky hitparád a prodejnosti.

Tahle věc je jednoduše děsivě špatná.
Myslím že sem patří o odkaz na tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/Aesthetics_of_music

Z obsahu:
"The most distinctive development in the aesthetics of music in the 20th century was attention directed at the distinction between 'higher' and 'lower' music, now understood to align with the distinction between art and popular music, respectively. Theodor Adorno suggested that culture industries churn out a debased mass of unsophisticated, sentimental products which have replaced the more 'difficult' and critical art forms which might lead people to actually question social life. False needs are cultivated in people by the culture industries. These are needs which can be both created and satisfied by the capitalist system, and which replace people's 'true' needs - freedom, full expression of human potential and creativity, genuine creative happiness. Thus, those who are trapped in the false notions of beauty according to a capitalist mode of thinking, are only capable of hearing beauty in dishonest terms."

rastis

Příspěvek od rastis » 23 srp 2010 16:28

hudobnik je clovek, co ovlada hru na nastroj ? pripadne ovlada hudobnu teoriu ?

teda clovek co neovlada hru na hudobny nastroj, ani hudobnu teoriu je nehudobnik ?

moze nehudobnik robit hudbu ? zjavne hej. akurat naozajstni hudobnici (co ovladaju hru alebo teoriu) to nehudobnikovi len dost tazko dokazu uverit, ze to je hudba (v zmysle cohosi "vzneseneho", ci "umeleckeho") a nie iba zvuk (v zmysle technickom)... co je celkom pochopitelne. takisto je celkom pochopitelne, ked to nehudobnikov robiacich hudbu uraza :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 srp 2010 16:29

co je dobra a zla hudba je urcite silno subjektivne .. iste sa da polemizovat o istych "pravidlach" co ma dobra hubda obsahovat .. ale ked sa mi ta dobra hudba nepaci , tak je pre mna aj tak zla .. dalsia vec je , ze vsetko je relativne .. co som povazoval pred 20 rokmi za zlu hudbu , casto sa mi dnes paci a povazujem to za dobru hudbu ..

Odpovědět