Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
jammix
Příspěvky: 800
Registrován: 02 črc 2015 23:10

Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od jammix »

Neverili by ste ale celkom zložito som prišiel k takemu jednoduchému vzorcu na vypočet počtu bodov , ktorými je priebeh kmiitania mikráku /repráku zaznamenaný do Digitalnej formy

A kedže zvukove vlny možy byť rozne, dokonca aj v tvare pismena M tak je to z hladiska kvality zaznamu zaujmava informácia nie ?

možete vložiť samplovaciu frekvenciu = fs
tých známych 48 kHz 96 kHz192 khz

a frekvenciu vlny signalu = fw
napr. ako na obrazku 12kHz a 6kHz

tákže tu je vzorec počet bodov presne zmeraných prevodnikom x = fs/fw +1

vyvchádzal som zo vzorca pre vypočet vlnovej dlžky Lambda =C rychlost vln/frekvencia
pricom hladane cislo dostanem ak vydelim vlnovu dlzku hladanej vlny so samplovacou dlžkou
plus jedna lebo hladám okrajové body a jeden je vždy spoločný pre susediace vlny.
a kym vo vzorcoch vyrušite zname konštanty ktore ani nepotrebujete dosadit, podiel sa prevráti . a dosadzate frekvencie only

názorne na obrazku pri 48khz samplovacej frekvencii .
48khzsamplingf.jpg
vyška bodov samozrejme zaleži od toho kolko voltov sa v danom bode zmeria
Naposledy upravil(a) jammix dne 17 zář 2018 22:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Kermitak
Moderátor
Příspěvky: 6609
Registrován: 12 led 2005 22:43

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od Kermitak »

Gratuluju. A k cemu ti to je dobry?

jammix
Příspěvky: 800
Registrován: 02 črc 2015 23:10

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od jammix »

napriklad na uvedomenie si že 192kHz karty su neni bluf pre zakaznika .. ja by som si už teraz nedovolil na 44 khz 24bitov nahravať nejakeé akustické trio . doteraz som si nerobil iluzie ale až taketo čisla hovoria že zretelne počujeme brblať prevodník 8)


Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22401
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od Pytkin »

jammix : skusil si si dakedy vypocut 44k/16bit CD ? Mas s tou kvalitou problem ?

Uživatelský avatar
Kermitak
Moderátor
Příspěvky: 6609
Registrován: 12 led 2005 22:43

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od Kermitak »

jammix: psal jsem to uz v tom vedlejsim threadu o digimixaku, ale:
1) ano, 192k je zbytecnost a nic navic ti to neprinese
2) ano, 96k je vetsinou taky zbytecnost
3) Nyquist-Shannon theorem, precti si to
4) profit!

biscuit
Příspěvky: 10625
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od biscuit »

jammix: ty mas teda hodne mlhavy predstavy o konverzi.
ale mam pro to pochopeni :-) strohe zneni nyquist theoremu se doctes vsude, ale pro jeho pochopeni je dobry vedet, jak probiha rekonstrukce signalu (myslim pro lidi, kteri si to neumi vyvodit z toho matematickyho zapisu). pouhe spojeni bodu/urovni vzeslych z d zapisu je jen surova vstupni informace, nikoliv hotovej prevedenej (zrekonstruovanej) analogovej signal.
https://en.wikipedia.org/wiki/Reconstruction_filter

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3843
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od MDudas »

jammix, mna si najviac zabil tymto -
"Neverili by ste ale celkom zložito som prišiel k takemu jednoduchému vzorcu na vypočet počtu bodov ..."
Co bolo take zlozite ? Vypit vsetko to pivo ? :lol: :P


Asi nemas moc predstavu o vyssej matematike, ze ne ? OK, to je pochopitelne u vacsiny populacie. Ale co tak stredoskolska fyzika ? Vyfucala, co ? :oops:

K veci - uz si niekedy videl ako vypada vlna 12kHz signalu ? Cisto matematicky - je to vlna, ktora ma 12kHz, nie menej a ani nie viac. Cize je to sinusoida! Hentie tvoje trojuholniky ... to je nekonecny sucet sinusovych vln, kde najnizsia ma 12kHz a najvysia ma XY-nasobne viac - stovky mozno tisice kHz. Capisco italiano? 8) Ako sa chceme dalej bavit o zvuku, ked ani signal s danou frekvenciou nevieme nakreslit ?
Tamto, co si nakrelil, z tvojho repraku v zivote nepojde. Vlna s frekvenciou 12Khz (ak predpokladame, ze pochadza z CD) sa uz bude sakramentsky podobat sinusoide. Takto dokonaly trojuholnik dosiahnes snad pri 100Hz signale.
A teraz mozeme zacat diskusiu. :wink:

Uživatelský avatar
Fractal
Příspěvky: 3088
Registrován: 10 dub 2004 14:54

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od Fractal »

Moje prababička vždycky říkávala: "Netlem se jak ucho pod sukňu, čim vic sample, tim vic problemu!"

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od Stan »

https://admmagazin.cz/pocatky-samplingu ... item_ag1=0

@jammix: Tady o tom mam malou zminku, ktera neobsahuje dithering, protoze to v tomo typu clanu bylo zbytecne. A protze sampling a dithering jdou ruku v ruce, tak si pro uceleni pohledu taky neco precti nebo se podivej na YT.

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od concord »

Brblat prevodnik. Jammix nevytvaraj problemy tam kde niesu.


Uživatelský avatar
charonme
Příspěvky: 1270
Registrován: 01 říj 2008 09:26

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od charonme »

omg zase toto?

dostudovat!!! ziadne "schody" ani "body" ani nic podobne tam nie je

jammix
Příspěvky: 800
Registrován: 02 črc 2015 23:10

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od jammix »

trošku som tušil že sa tu spusti lavina ked nakreslim sinusoidu ako priklad vlny .
ale hovorime o 6 khz signale ktorý sa snažime zrekonštruovať podla 9 známych bodov pritom sa može jednať aj o ine typy vln https://www.ap.com/technical-library/square-waves/

ja si pozrem o čom je nyquist , potom sa vyjadrim aj k inym veciam , zatial to vyzera že to je len pasivny kondenzator ktory z tych pulzov voltov v bodoch , na zaklade svojej schopnosti udržať napaťie spojí.
a podla hustoty frekvencie samplovania sa musi určit jeho kapacita aby nevyhladil záme body .
(edit: alebo induktor a urči sa mu indukcia )

detské edukačné videa sem nedavajte prosim

Uživatelský avatar
charonme
Příspěvky: 1270
Registrován: 01 říj 2008 09:26

Re: Počet bodov samplovania 48kHz 192kHz

Příspěvek od charonme »

jammix ked sa bavime o maximalnej frekvencii obsiahnutej v signale tak sa bavime o sinusoide, ine tvary vln obsahuju aj vyssie frekvencie ako je ich fundamentalna perioda

ziadne detske videa tu nie su, ale ked budes stale robit detske chyby tak aj detske videa tu pribudnu

Odpovědět