Přestudiováno ?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Tonysss

Přestudiováno ?

Příspěvek od Tonysss » 14 dub 2014 11:57

Poslední roky hlavně teda vlivem docela srandovních cen za audio vybavení, které je potřeba k základnímu recordingu se mi zdá že je tak nějak v ČR přestudiováno.
Já jsem teda nadšený amatér a jsem rád pokud mi přiteče nějaká koruna za natáčení.Aby se mohlo něco nového koupit.

Ale jak jste na tom vy profesionálové ? v dnešní době ? Máte stále obsazené studia ? nebo to není co bývalo ?
Stíháte se recordingem uživit ? Mám dojem že to musí být hodně pracné, udžet si klienty a získat nové.

Čím dál více kapel to řeší vlastním natáčením ve zkušebně a musím říci že mne výsledek mnohdy příjemě překvapí.Je tohle budoucnost ?

Poprosím o profesionály, kteří se recordingem a mixem snaží uživit o jejich názor. I na nás na "koníčkáře"

biscuit

Re: Přestudiováno ?

Příspěvek od biscuit » 14 dub 2014 12:13

jen me napada, jestli neni taky vetsi zakladna klientu. podle me se historicky nikdy nepokouselo na nasem uzemi vic lidi s nejakou hudbou zkusit prorazit.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 dub 2014 12:13

Ja obdivujem studio , ktore sa dokaze uzivit len tocenim/mixovanim/masteringom .. hudba je hrozna , ako malo penazi sa tam toci .. Mame v praci posprodukcne studio , a tam idu uplne ine ceny (nasobne) ..

Jo a tie kapely co pises .. To je trend uz vela rokov .. Mam tu momentalne najnovsi iMac z HEXu .. Fatalny upgrade .. Posledne roky som im staval PCcka (asi 2 alebo 3) .. Teraz presli na iMAC , UA Apollo, TC powercore 6000 .. Vsetko si uz roky tocia sami .. Len im profi zvukari z prvej ligi robia mix (ivan jombik a podobne) ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 dub 2014 12:15

biscuit píše:jen me napada, jestli neni taky vetsi zakladna klientu. podle me se historicky nikdy nepokouselo na nasem uzemi vic lidi s nejakou hudbou zkusit prorazit.
podla mna klientela je omnoho mensia .. kedysi kazda kapela musela ist do studia .. dnes si to toci kazdy doma sam .. ano je viac ludi co robia muziku .. 99% si ju robi ale doma na pocitaci .. a aj to tak vyzera .. sak sa kukni tu na fore do NOVE TRACKY .. to je ukazaka toho o com pisem ..

delay

Příspěvek od delay » 14 dub 2014 12:25

Dobrej dotaz Tonysss...
Já to vnímám tak nějak podobně. Nicméně těch věcí z pokojíčků a zkušeben, co překvapí dobrým zvukem a celkovou vyspělostí nahrávky a zvládnutím produkce zas teda tolik nepotkávám. Častěji se ke mě spíše dostávaj i nepovedený věci z docela renomovaných studií... Ono je to asi pořád o tom přístupu a šikovnosti zvukaře. Tohle je můj pohled spíše očima člověka z kapely, pač já naše věci točit ani míchat nechci, přijde mi, že je lepší zaplatit člověku, o kterém vím, že to udělá lépe...

delay

Příspěvek od delay » 14 dub 2014 12:34

Pytkin píše:podla mna klientela je omnoho mensia .. kedysi kazda kapela musela ist do studia .. dnes si to toci kazdy doma sam .. ano je viac ludi co robia muziku .. 99% si ju robi ale doma na pocitaci .. a aj to tak vyzera .. sak sa kukni tu na fore do NOVE TRACKY .. to je ukazaka toho o com pisem ..
Hm... já to takhle moc nevnímám. Většina kapel si demáče točila vždycky, na kazeťáky, v lepším případě vícestopé... Jen si myslím, že byla větší soudnost v tom, kdy se půjde do opravdového studia, v zahraničí to bylo většinou dáno podpisem smlouvy, vždyť tak začíná každej film mapující kořeny nějaký kapely :)
V týhle době se ty hranice prolínaj, ale zároveň na tebe zvrchu sere i vydavateství, takže se není čemu divit. Nicméně ty rozdíly ve výstupech tu jsou pořád patrný.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 dub 2014 12:53

delay : no ale aj prva liga si to uz proste toci doma .. ako som popisoval ..

delay

Příspěvek od delay » 14 dub 2014 12:58

To jsou vyjímky Pytkine... Vybavení, na jaký točej asi několikanásobně převyšuje hodnotu "oficiálního" studia v horní dolní, což? ;)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 dub 2014 13:00

delay : no neviem .. Vaso z elanu ma vlastne studio .. Balaz z elanu ma vlastne studio .. Habera ma vlastne studio .. Spominal som HEX ma vlastne studio .. Polemic ma vlastne studio .. Podla mna kazda kapela ma dnes vlastne studio .. nemyslim si , ze by to boli vynimky ..

delay

Příspěvek od delay » 14 dub 2014 13:06

To nepopírám, jenže to jsou fakt už reálný studia, kde je možnost točit i jiný kapely... Pochybuju, že to tak není.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 dub 2014 13:15

nie to maju vsetci ty ludia len pre seba .. alebo si tam tocia svoje dalsie projekty atd .. ale nezivia sa tym , ze by tam cili ine kapely ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 14 dub 2014 13:21

pytkin ale to su vsetko ludia co uz maju co to povydavane a odkoncertovane, a nemaju az taky problem s prachami.. vlastne v mnohych pripadoch ich maju tolko ze im z banky volaju nech im to tam uz neposielaju, ze to nemaju kam davat, trezory plne, pruser (habera, elan) :-)))

existuje kopa kapiel, zacinajucich, ktore si nemozu dovolit mat nahravacie studio.. pre tie to ma vyznam.. samozrejme studio ktore sa chce zivit poskytovanim sluzieb takym kapelam musi ratat s tym ze bude musiet rozumen nastavit ceny aby si to tie kapely mohli dovolit ..

samozrejme je kopa zanrov, kde naozaj staci uplne low-end home studio, vsakano napriklad lady gaga ktoru svojho casu produkoval komplet typek na macbooku s 2 oktavovym m-audio keyboardom :))))

kolko vynasaju veci ako mixaz, matering - no k tomu sa musia vyjadrit ludia ako ecson, ivo, matucha .. ci to je ich primarny sposob obzivy alebo len taky 'doplnkovy' ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 dub 2014 13:29

dendy : co ma vyznam ? hovorime tu o tom , ze dnes vacsina kapiel ma doma studio .. a ja som len poukazoval , ze uz aj tie z prvej ligy to maju doma a nechodia do inych studii .. to je len k tomu , ze studiam dnes psenka moc nekvete a klobuk dolu pred vsetkymi , co sa tym stale pokusaju zivit ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 14 dub 2014 13:40

Myslis ze zacinajuca kapela co trenuje niekde v garazi si moze dovolit mat vlastne nahravacie studio ? No neviem, moc tomu neverim.. to neni lacny spas... Tie top kapely co si spominal tam je to jasne, mozu si to dovolit.. ale drobne kapelky co za hranie nedostanu pomaly ani preplatenie cesty, a chcu nahrat nejake demo ? Pochybujem ze vrazia desatisice eur do tvorby vlastneho nahravacieho studia .. Nehovoriac uz o know-how ..

delay

Příspěvek od delay » 14 dub 2014 14:13

Pytkin: Je to trochu špatně vyjádřeno... Vždyť celkem dost studií vzniklo tímhle způsobem, který popisuješ, na jejich začátcích byl vždy muzikant, kterej to stavěl pro vlastní kapelu či projekt a byl prostě dobrej a úspěšnej. Kromě jedné současné úspěšné kapely jsi zmínil hudebníky, kteří své slávy dosáhly ještě v době ČSSR či v 90.tých letech... ale ty studia si nepostavily na debutové album, že?
Kdo viděl Back and Forth od FOO FIGHTERS tak ví, že točit desku v garáži a točit desku v garáži u Grohla je rozdíl... :). Sakra, pomalu zapomínám, o čem mělo být tohle téma?

Odpovědět