Za co utratit penize? Stereofonni par mikrofonu?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 18 říj 2006 21:56

Každý slušný stereo preamp má oba kanály identické ...

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 19 říj 2006 10:39

Kermitak píše:Ctirad: ja ti nevim, myslim ze jsem cet ze treba Millenia ty kanaly opravdu ladi aby byly stejne (snad trimovanim tranzistoru ci co...)
Ale jo. U těch lepších preampů se nastavují racovní body (u těch levnějších bych si nedělal iluze o tom, že tam vůbec lze něco nastavit), aby měly všechny preampy stejné parametry. Úplně stejně se to ale dělá i u těch jednokanálů.

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 19 říj 2006 10:58

fova píše:Takze jsem si z toho vseho udelal zaver, ze asi koupim matched pair Oktava MK 012 + nejaky preamp. A ted si musim (i s ohledem na finance) rozmyslet, jestli dalsi SP VTB1 nebo radsi tolik vychvalovany DAV BG1.
Pokud můžu radit, tak oktavy jednoznačně ano a pokud máš na BG1, tak nepřemejšlej a jdi do něj.

Pokud tolik peněz dát nechceš, tak se podívej na M-audio DMP3, což je stereo preamp s vynikajícími parametry vzhledem k ceně a díky tomu, že je dost neutrální, se dobře hodí právě na stereo snímání akustických nástrojů. VTB1 si nech, bude se ti hodit zase na jiný věci (vokály, jako DI pro basu, na elektroakusitky apod.).

syncro

Příspěvek od syncro » 19 říj 2006 12:19

Mě se k Oktava MK012 osvědčil SPL GoldMike natolik, že si to dovolím doporučit jako slušnou sestavu na stereo nahrávání. GoldMike má hodně jemný lampový charakter a tak umožňuje dobře nastavit vřelost i ostrost lehce potemnělých Oktáv.

Jen můj názor, Saša

fova

Příspěvek od fova » 19 říj 2006 12:33

Saso, ty pouzivas lampovy okruh na preampu na akusticke nastroje? Vzdyt to bude prece koloruje zvuk. Chapu to u vokalu, ale nastroje?
Tobe prijde, ze lampa zlepsi zvuk Oktav?
Mozne to je. Nahraval jsem doma vokal pres VTB 1, kde jsem mel nastaveny lampovy efekt na 50% a pres Oktavu MK 319 a prislo mi, ze vysledny zvuk je hodne zajimavy. Ale u nastroju si nejsem jisty.

Jestli se nepletu, tak BG1 lampovy okruh nema.

syncro

Příspěvek od syncro » 19 říj 2006 15:11

fova: Používám lampu na všechno, protože ve finále míchám přes lampový pult, takže k průchodu skrz 12AX7 dojde úplně pokaždé. Lampa sice koloruje, ale to není nutně špatně. Navíc u GoldMike se to zabarvení (resp. stupeň slyšitelného zkreslení) dá velmi dobře regulovat gainem. Ideální stav pro maximální univerzálnost je podle mne kvalitní solid state a kvalitní lampa, aby byla možnost výběru, nicméně já osobně po "čistém" zvuku nijak neprahnu a to, co dělají lampy u mne ve studiu, mi víceméně vyhovuje (proto jsem ho ostatně takhle i stavěl). Nahrávám tedy přes lampy bicí, kytaru, basu, dechy, syntezátory a samozřejmě i vokály.

Saša

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 19 říj 2006 16:11

fova: Asi takhle, když máš dobrej preamp, co má to správný zkreslení a navíc přesně víš, kolik si toho zkreslení můžeš do nahrávky dovolit, tak můžeš točit přes lampy klidně úplně všechno. Ostatně dřív se to ani jinak nedělalo a ty nahrávky znějí dodnes skvěle.

Ale pokud máš levnej preamp, co kreslí tak nějak všelijak a nemáš tolik zkušeností, abys přesně věděl, kolik si toho zkreslení můžeš dovolit, aby se s tím dalo dál pracovat, tak je lepší sáhnout po něčem neutrálním.

Jinými slovy, lampou v preampu se dá hodně získat, ale taky hodně zkazit.

fova

Příspěvek od fova » 19 říj 2006 22:43

fova píše:Jeste jeden dotaz. Ma smysl, abych na tu spanelku bral ty Oktavy s vymennymi hlavickami (ruzne charakteristiky)?
http://www.thomann.de/gb/oktava_mk_012_matched_pair.htm
nebo budou stacit tyhle pouze s kardioidou:
http://www.thomann.de/gb/oktava_mk_0120 ... d_pair.htm

Zase ta prvni sada bude asi univerzalnejsi i pro jina pouziti, co?
Kdyz uz ten thread tak pekne frci, tak bych chtel jeste jednou otevrit tuhle zalezitost, na kterou jsem nedostal odpoved. Hrajou ty ruzne hlavicky u te spanelky pri nahravani doma tak velkou roli? Predpokladam, ze napr. omniderectinal hlavicku bych vvyuzil napr. pri snimani akustiky kostela, ale doma? Je to zase dost penez navic.

Jo a vsem moc dekuji za odpovedi. Fakt jste mi pomohli si v tom udelat vice jasno.

fova

Příspěvek od fova » 19 říj 2006 22:50

syncro píše:fova: Používám lampu na všechno, protože ve finále míchám přes lampový pult, takže k průchodu skrz 12AX7 dojde úplně pokaždé. Lampa sice koloruje, ale to není nutně špatně. Navíc u GoldMike se to zabarvení (resp. stupeň slyšitelného zkreslení) dá velmi dobře regulovat gainem. Ideální stav pro maximální univerzálnost je podle mne kvalitní solid state a kvalitní lampa, aby byla možnost výběru, nicméně já osobně po "čistém" zvuku nijak neprahnu a to, co dělají lampy u mne ve studiu, mi víceméně vyhovuje (proto jsem ho ostatně takhle i stavěl). Nahrávám tedy přes lampy bicí, kytaru, basu, dechy, syntezátory a samozřejmě i vokály.

Saša
A myslis, ze u dnesni muziky to lze aplikovat obecne a nejen u tveho oblibeneho dubu? Aby ty nahravky pak neznely oldschoolove, protoze se to tak delalo driv.

Asi to budu muset zkusit a uvidim, jaky bude vysledek.

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 19 říj 2006 23:37

Podle mě bys měl hlavně začít od začátku a něco si nastudovat o základech snímání, abys věděl kde použít jakej mikrofon s jakou charakteristikou a kam ho umístit, aby ti nevznikaly hřebenové filtry atd.. Pak bych teprve řešil nějaké nuance mezi lampovým a solid state preampem.

fova

Příspěvek od fova » 23 říj 2006 23:36

O tom nejakou literaturu mam a neco jsem precetl.

V me literature se ale spis doporucovalo snimat akustic. kytaru jednim mikrofonem, takze jsem uvital prispevky ostatnich o pouziti sterea.
U toho sterea vim, ze u XY se maji pouzivat dva osmickove mikrofony, u MS jeden kulak nebo ledvina a jeden osmickovy a u AB dva kulaky. Vzdalenosti uz se musi odladit prakticky, tam doporuceni moc neplati. Z toho vyplyva, ze bych mel asi jit do tech Oktav z vymennymi hlavickami.

To je ale nastudovana teorie. Doposud jsem to nepotreboval, protoze jsem delal mono nahravky s kardioidnimi mikrofony.
Ted jsem zacal uvazovat o stereu a ruznych charakteristikach, takze se k te literature urcite vratim.

No a co se tyce preampu, tak nevidim duvod, proc tu ted neresit co koupit.

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 24 říj 2006 09:57

fova píše: U toho sterea vim, ze u XY se maji pouzivat dva osmickove mikrofony,
... mmno spis typicky dve kardioidy. Ackoliv Blumleinova dvojicka je taky jedna z XY technik.
a u AB dva kulaky. Vzdalenosti uz se musi odladit prakticky, tam doporuceni moc neplati.
... to nemusej bejt jenom kulaky ... klidne i dve kardioidy, siroky ledviny nebo osmicky.
Z toho vyplyva, ze bych mel asi jit do tech Oktav z vymennymi hlavickami.
... jo ? Aha ;-)
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

syncro

Příspěvek od syncro » 24 říj 2006 10:10

fova: "A myslis, ze u dnesni muziky to lze aplikovat obecne a nejen u tveho oblibeneho dubu? Aby ty nahravky pak neznely oldschoolove, protoze se to tak delalo driv."

Na to se asi nedá "objektivně" odpovědět, protože je to otázka vkusu. Oldskoolově to ale znít vůbec nemusí, spousta moderní muziky se nahrává / míchá s lampami...

Saša

fova

Příspěvek od fova » 24 říj 2006 14:22

[quote="safa"
... jo ? Aha ;-)[/quote]

OK, tak ne konkretne Oktavy, ale nejake tuzky s vice charakteristikami. Mas tip na neco lepsiho nez Oktavy?

Treba tohle?
http://shop.audiopro.cz/katalog/mikrofo ... /sE1a_.htm

Cyril

Příspěvek od Cyril » 24 říj 2006 14:52

fova: sice jsem tu sE1a neslysel, ale Safa mi ji ukazoval a rozebiral predemnou, a je to skvelej udelana vec, vubec sE Electronics maj mikrofony hodne poctive udelany, sou to poctivy kusy zeleza. To jen tak mimochodem.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Odpovědět