Diskusia o nabozenstve

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
dendy
Vybavení

Re: Islám, muslimové, korán a vše okolo...

Příspěvek od dendy »

Ja osobne som hovoril o krestanstve a islame ako takych, nie o instituciach... Cirkevne institucie to uz je uplne kapitola sama o sebe, vo velkej vacsine su to proste organizacie co tvrdo presadzuju svoje mocenske zaujmy (ci uz s vyuzitim politiky, penazi alebo nasilia)

Zastavam nazor ze napriklad fakt ze tu krestanstvo nasilim prekrylo a nahradilo slovanske mytologie a nabozenstva, ich opisy vesmiru, sveta a prirody, potlacilo hlboke vedomosti nasich predkov ktore az fascinujuco korelovali s najnovsimi poznatkami vedy, je jedna z najvacsich tragegii historie .. Krestanstvo ako take pokladam za obrovsku pohromu ktora na mnoho storoci nielen zabrzdila vedecky pokrok, ale na stranu druhu neskutovne odklonila ludstvo od zivota v symbioze s prirodou a od vyuzivania prirodnych zdrojov (prirodne liecitelstvo, atd ...) A to este nehovorim k kriziackych vojnach, nasilnej krestanizacii 'primitivnych' kmenov v afrike, indianov, atd atd atd ..

A Islam je to iste, akuraj je o 500 rokov mladsi..

Preto tieto 2 nabozenstva pokladam ako uplne zasadne tragicke kapitoly v historii ludstva ...

tony9

Příspěvek od tony9 »

No je to jakoby opsáno z referátu jisté politické strany z jistého období, která se mimochodem zaštiťovala vědeckostí své ideologie.

Možná by bylo hlavně pro tebe Dendy dobré, kdyby jsi si analyzoval skutečné důvody proč prostě nemáš křesťanství a mnoho daších náboženství rád.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Křestanství a další náboženství jsou defacto jen imitace, papouškování a zneužití nějaké osobnosti, která sama dospěla k nějakému vnitřnímu poznání s vědomím že je nesdělitelné ... A to všechno, co bylo živé, Ted a Tady, převedli do mrtvých textů, systémů, praktik a pouček, které nutili každého opakovat a následovat a později zjistil že je to skvělý job ... Je to jako čtení a posvátné opakování jídelních lístků místo jezení reálného jídla ...

rastis

Příspěvek od rastis »

dendy píše:...
Zastavam nazor ze napriklad fakt ze tu krestanstvo nasilim prekrylo a nahradilo slovanske mytologie a nabozenstva, ich opisy vesmiru, sveta a prirody, potlacilo hlboke vedomosti nasich predkov ktore az fascinujuco korelovali s najnovsimi poznatkami vedy, je jedna z najvacsich tragegii historie .. Krestanstvo ako take pokladam za obrovsku pohromu ktora na mnoho storoci nielen zabrzdila vedecky pokrok, ale na stranu druhu neskutovne odklonila ludstvo od zivota v symbioze s prirodou a od vyuzivania prirodnych zdrojov (prirodne liecitelstvo, atd ...) A to este nehovorim k kriziackych vojnach, nasilnej krestanizacii 'primitivnych' kmenov v afrike, indianov, atd atd atd ..
...
dnesne vedecke poznatky tu mame napriek niekolkym storociam krestanstva. ja by som dokonca tvrdil ze dnesne vedecke poznatky mame aj vdaka krestanstvu a to som nie ze proti krestanstvu, ale proti defacto kazdej ducharine, nech si ju hocikto nazyva hocijako :)

dano
Vybavení

Příspěvek od dano »

presne tak...

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

jenomze ty informace se k nam profiltrovaly diky revoltam, kdyby zalezelo jen na knezich co jsou oddani vatikanu, tak bychom dodnes tlacili kary!

biscuit

Příspěvek od biscuit »

rastis píše:dnesne vedecke poznatky tu mame napriek niekolkym storociam krestanstva. ja by som dokonca tvrdil ze dnesne vedecke poznatky mame aj vdaka krestanstvu a to som nie ze proti krestanstvu, ale proti defacto kazdej ducharine, nech si ju hocikto nazyva hocijako :)
rastis, to si delas nejakou divnou legraci ne? vis kdo to byl galileo galilei? a to je jeste jeden z tech vtipnejsich pribehu. co treba takovy giordano bruno?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Ano, Giordano Bruno by mohl vyprávět (a Koperník a mnozí další doplňovat) ... Řekl bych že proti katolické církvi byli komunisté ještě hodní a pokrokoví chlapci ... Jeden z nejlepších (a nejdepresivnějších) CZ filmů "Kladivo na čarodějnice" taky leccos ilustruje ...

tony9

Příspěvek od tony9 »

Ivo film Kladivo na čarodejnice je podle mne komunistický paskvil, už jsem ti to tady před pár léty psal. O jeho režiséru O. Vávrovi si myslím své.

tony9

Příspěvek od tony9 »

No nic já jdu dělat hudbu. Za prvé se tu vůbec nemluví o Islámu a za druhé zde padají argumnty jak z komunistických učebnic.

Hammond

Příspěvek od Hammond »

Tak to je sila :shock: ... chlapci, co ste vyrastali v casoch normalizacie... dobre ste sa ucili...

tomy45

Příspěvek od tomy45 »

:-] niektore komentare vo mne evokuju celkom vtipnu predstavu, a to... Kebyze ja hovorim -"argumentujem" - kecam do znalosti-skusenosti profikov, co sa tu vyskytuju o mixe a masteringu, o ktorom viem doteraz vlastne velke gulove... Cast pojmov/terminov je mi jasna, cast nemam ani paru ale vlastne viem o co asi ide, cize "viem".

Taketo topiky su podla mna vopred odsudene na uroven balastu. Nikomu nic nedaju, ale co uz s nudou, ze ano...

Velmi ma stvalo, ked Hubert tvrdil (mimochodom stale tvrdi), ze 95% z nas co sa povazujeme za muzikantov, vlastne ani nimi nie sme. Hovorim si: "OK...", ale kurva nechapem ho. Teraz ho uz chapem, lebo vidiet komentare profikov/producentov/xyz ktori maju zaroven PhD z historie a religionistiky, tooo sa len tak nevidi :-] ale cest vynimkam (schvalne nepisem VERIM, ze existuju) viem, ze su ;-]

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

tony9 píše:Možná by bylo hlavně pro tebe Dendy dobré, kdyby jsi si analyzoval skutečné důvody proč prostě nemáš křesťanství a mnoho daších náboženství rád.
Neviem preco si myslis ze ma mas zanalyzovaneho a ze mam nejake ine dovody preco nemam rad krestanstvo a islam (neviem ktore ine dalsie nabozenstva podla teba nemam rad - naprikald Zen mi je velmi blizky a Hinduizmus pokladam za uzasny, rovnako ako za uzasne pokladam stare slovanske mytológie ktore prave bohuzial zlikvidovalo a potlacilo krestanstvo - respektive vybralo si z nich to co sa mu hodilo na efektivnejsiu asimilaciu - a zvysok hodilo do kosa)

Nasi predkovia mali uzasne vedomosti co sa tyka vztahu k prirode, chapania toho ako funguje , a krestanstvo toto v nich uspesne ubilo ako nieco nepristoje, snahu pochopit fungovanie prirody odsunulo medzi zakazane veci (oznacenie ludoveho liecitelsva ako carodejnictva a jeho brutalne potieranie) a vbilo ludom skoro na 2000 rokov do hlavy predstavu ze to ako funguje priroda je vec nejakeho iracionalneho boha a clovek nema co snazit sa to pochopit, musi len verit dogmam a ak nie caka ho bozi trest .. to je proste FAKT .. Mozes to prekrucat ako chces ale historiu neprekrutis

Uplne rad mam napriklad argument ze stare pohanske zvyky boli brutalne, krvave obety obohom, atd, a krestania toto zastavili a priniesli vzdelanost... A co robili v tych dobach krestania ?? Pribijali na krize a narazali na kol kazdeho kto nesuhlasil s ich svetonazorom.. Hold proste vtedy bola taka doba, nasiliu sa nevyhlo ZIADNE z vtedajsich nabozenstiev .. a co sa tyka vzdelanosti - napriklad runove pismo co mali slovania v predkrestanskej ere bolo omnoho vyspelejsie nez to ktore prislo s nastupom krestanstva .. Bohuzial uspesne sa tu vytvorila prdstava ze nasi predkovia tu behali pomaly holi a negramotni a potom prisli Cyril a Metod a vsetkych ich spasili svojim pismom v skutonosti ovela primitivnejsim - ale tym padom dostupnejsim masam a efektivnejsim ako nastroj na presadzovanie novej viery ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

tomy45 píše: Teraz ho uz chapem, lebo vidiet komentare profikov/producentov/xyz ktori maju zaroven PhD z historie a religionistiky, tooo sa len tak nevidi :-] ale cest vynimkam (schvalne nepisem VERIM, ze existuju) viem, ze su ;-]
tomy toto je absolutne podpasovy argument pretoze potom by sa NIKTO z nas nemal bavit o NICOM z coho nema nejaky titul .. nastastie takto to nefunguje .. kazdy z nas ma urcity nazor na nejaku problematiku (a hlavne na taku zasadnu ako je nabozenstvo, ktore mu ovplyvnuje zivot ci uz o to ma alebo nema zaujem) .. ten nazor je dany informaciami ku ktorym sa dostal, ktore spracoval.. je absolutne neferovy svopob v debate niekoho odpalit, ak je jeho nazor/pohlad na vec iny, s tym ze o tom nic nevie a ze jeho nazor je tvoreny len skreslenymi a nespravnymi informaciami.. to je nieco na co sa neda nijak reagovat.. a ten kto takyto pseudoargument pouzije musi ratat s tym, ze presne rovnaky pseudoargument moze byt pouzity proti nemu ..

ja osobne si nazor netvorim podla nejakych dojmov, vzdy si o problematike nieco nastudujem.. samozrejme v ramci casu nemozem ist nejak extra do hlbky ale to ani nieje nutne, podstatne je mat aspon trosku prehlad ..

osobne neodsudzujem krestanov ako jednotlivcov, poznam kopu ludi ktori su schopny z tej tony balastu co to nabozenstvo obsahuje vyextrahovat to dobre jadro a potom aj podla neho zit - takych ludi si VELMI vazim .. ale ked hodnotim krestanstvo ako celok a stopy v historii ktore za tu dobu co tu je zanechalo, nadobudol som proste presvedcenie ze napachalo viac skody ako uzitku (a islam detto - s tym rozdielom ze je o 500 rokov mladsi takze je rozhodne nefer porovnavat sucasne krestanstvo zo sucasnym islamom)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Kromě toho nějaké teoretické racionální vědecké konstrukce jsou často jen odtažitým teoretizováním a "vědci" většinou nemají s těmito věcmi žádnou osobní autentickou zkušenost. To že si člověk nabifluje pár skript a vymyslí pár nový termínů ho nečiní "kvalifikovanějším" o těchto věcech mluvit a uvažovat - protože to nejsou témata externí ale spíše interní, týkající se hlubších dimenzí každého z nás - a v tom jsme každý kvalifikovaný PhD. a máme svůj více méně zdravý rozum (pokud jsme ho nepřetvořili nějakými externími doktrínami a básničkami a nedali si před oči umělé filtry, kdy si znemožníme možnost vlastního zkoumání tím, že slepě přijmeme závěry z nějaké "náboženské" knížky)

Odpovědět