Fyzika, kozmologia, biologia a ine vedecke temy

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
dendy
Vybavení

Re: relativita, kvantova fyzika, kozmologia a ine haluze :-)

Příspěvek od dendy »

musis vzdy rozlisovat level reality v ktorom toto riesi.. samozrjeme na urovni subatomarnej vo vzajomnej interakcii 2 elektronov nejaka 'slobodna vola' nieje.. na urovni makrosveta ked sa rano rozhodujes ci si das kavu alebo caj slobodna vola jednoducho je :)

Aj ked ani tu to tak nieje jednoduche :))) Mozeme zabrnut do teorie multivesmirov, podla ktore vsetky mozne varianty toho co sa moze statat existuju paralelne sucasne, cize existuju vedla seba zjednodusene povedane 2 vesmiry v jednom si si dal kavu v druhom caj :-)))
http://en.wikipedia.org/wiki/Many-worlds_interpretation

Dalej existuje teoria ze cas ako taky vobec neexistuje, v podsate cely vesmir v sirom kontexte je zlozeny z nekonecneho mnozstva "teraz" momentov a su v nom obsiahnute vsetky mozne "minulost" "sucasnost" "buducnost" momenty "teraz" ..
http://www.popsci.com/science/article/2 ... thing-time

cize ty svojimi 'rozhodnutiami' rozhodujes cez ktore vopred dane momenty 'teraz' sa tvoje vedomie presuva ... takze - slobodna vola - ano i nie .. nieje to tak jednoduche :-) Tvoj mozog si uklada vsetky momenty 'teraz' ako urcitu 'mapu', to v tebe vytvara iluziu casu ako niecoho co plynie, niecoho rozdeleneho na 'minulost' - veci ktore uz boli a su nenavratne prec, sucasnost - veci co sa deju 'teraz' a buducnost - veci co este nikde neexistuju, len pridu ..

Podla tejto teorie to tak ale nieje.. vsetko existuje sucasne len ako nejaky balik 'teraz' momentov...

Z toho potom vyplyvaju uzasne zavery - tie veci ktore uz 'boli' (z pohladu tvojho vedomia) nezmizli - oni neustale nadalej existuju, len tvoje vedomie je uz posunute inde ..

To su ale vsetko zatial len take teorie ktore sa nijak nedaju realne overit .. Mne to ale v celku dava zmysel lebo svojim sposobom nie su v rozpore z nasimi sucasnymi poznatkami ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

velmi zaujimave citanie o vakuu, miestami trochu narocnejsie na pochopenie ale rozhodne poucne, a ide celkom do hlbky

http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/popclan/vakuum/vakuum.html

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

toto sa mi paci, vysvetlovalo by to spustu veci a otvaralo nove moznosti
ak to aj nieje pravda, idea je to pekna :-)

Axerathix

Příspěvek od Axerathix »

no neviem, nejak sa mi to protireci. Neexistencia casu - vsetko prebieha naraz. AK nieco prebieha tak to znamena ze tam cas je, cize existuje. Mozno sa pan zle vyjadril, alebo ja som ho nepochopil, ale ak niekde cas neexistuje, tak to nebude v tejto dimenzii - cize v nasej pozorovatelnej, ale niekde mimo, kam nasa sucasna technika nemoze. Osobne si myslim ze existuju viacero dimenzii kde prave ten cas nie je a je tam prave to, co hovoril ten pan. Potom dalsia dimenzia, v ktorej je nejaky mechanizmus co to dava vsetko do pohybu a potom nasa a mozno aj nejake dalsie.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

sice starsi clanok ale zaujimavy
http://www.equark.sk/index.php?cl=artic ... ck,default
(original : http://phys.org/news/2011-11-scientists-vacuum.html)

v principe prvy realny experiment ktory naznacuje sposob ako cerpat energiu vakua !

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

Konecne detailne ale zaroven zrozumitelne vysvetleny higgsov bozon... Inak sklanam sa pred tymto panom, to aka mega kapacita musi byt clovek aby taketo komplikovane veci dokazal vysvetlit takto detailne a sucasne celkom lahko pochopitelne bez komplikovanej matematiky... obdivuhodne...

http://m.

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa »

Tady nejde, jak by se mohlo zdát o telekinezi, ale o působení "bioenergie" (čchi, ki, prana) na "větrníček" z papíru.

Zkuste si to sami v praxi. De to vůlí i zastavit a obrátit směr otáčení. Stejně tak de i úrovní vědomí ovlivňovat rychlost.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

nebudem kazit vtip a hned prezradzat ako to funguje, ziadna prana ani chi, len fyzika na urovni zakladnej skoly :-)))

ale na uduce taketo blbinky skorej do haluzoidnych videi ok ?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

vyskusal som to okamzite ako si to sem pastol - a samzorejme ze to funguje :-)) ale ziadna magia ani prana ani nic take, fyzika 6 trieda ZS :-))

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa »

Tak ještě vyzkoušej obklopit to hrnkama naplněnýma teplou vodou. Pokud je za tím teplo z tvých rukou, mělo by se to točit také.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

vsak ano :-)) ja som to skusal :-) a tocilo sa ... tiez so. si skusal na ochladit ruku a kym sa nezahriala tak sa to netocilo ... dokonca to ide regulovat natocenim dlane, priblizenim a oddialenim prstov... tu neni co spekulovat, mne to bolo okamzite jasne ked som to videl ze to je jednoducha konvekcia (prudenie tepleho vzduchu) ... ja nepopieram existncii veci ako prana, dokonc si myslim ze telekineza je relna vec, zazil som aj veci co vysvetlit nejdu- ale toto tu je proste fyzika :-))

tu to mas pekne vysvetlene... nehladaj duchov tam kde nie su :-)

pretoc si cca na 1:30

Odpovědět