Fyzika, kozmologia, biologia a ine vedecke temy

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Re: relativita, kvantova fyzika, kozmologia a ine haluze :-)

Příspěvek od Ivo »

MDudas píše:"V súčasnosti je tiež nemožné, aby 17-ročný mladík mohol prežiť také šialené teploty, ktoré na Slnku vládnu. "
!
No ale však tam psali: podľa informácií z KĽDR letel v noci. :mrgreen:

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR »

dendy píše:tuto teoriu uz par rokov sledujem... pre mna velmi zaujima aj ked kontroverzne - ale nakoniec to bola pred par desiatkami rokov aj teoria velkeho tresku - a cas ukazal ze je (zrejme) spravna .....

http://osel.cz/index.php?clanek=7442
toto mi je sympatické

MDudas

Příspěvek od MDudas »

dendy píše:tuto teoriu uz par rokov sledujem... pre mna velmi zaujima aj ked kontroverzne - ale nakoniec to bola pred par desiatkami rokov aj teoria velkeho tresku - a cas ukazal ze je (zrejme) spravna .....
http://osel.cz/index.php?clanek=7442
Ja bych si v takychto pripadoch daval velky pozor na nazvoslovie a aj na preklad.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

no ja cerpam hlavne zo stranky autora takze nazvoslovie ani preklad by nemal byt problem :-)) Ale na Oslovi su cekom v pohode preklady, vacsinou sa drzia temy a dost presne veci prekladaju..

http://www.quantumconsciousness.org/

tomy45

Příspěvek od tomy45 »

Ja tak trocha 1 veci nerozumiem :-] preco sa furt ludia zaujimaju o to, ked vsetko je to vlastne len teoria. Ved koniec koncov to vzdy konci pri filozoficko-relativnom ponimani estetickej teorie, t.j. to, co sa tomu-komu paci/povazuje ako najviac pravdepodobne :-]

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

ale teoria sa moze blizit rychlosti svetla, mozno ze ked pochopis docela kompletne tak ty sam budes svetlom, alebo iba fotonom...?

mj. ta otazka ako hlboko vedie ta zajacia diera?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

tomy45 píše:Ja tak trocha 1 veci nerozumiem :-] preco sa furt ludia zaujimaju o to, ked vsetko je to vlastne len teoria. Ved koniec koncov to vzdy konci pri filozoficko-relativnom ponimani estetickej teorie, t.j. to, co sa tomu-komu paci/povazuje ako najviac pravdepodobne :-]
To jsou všechno jenom umělé koncepty a modely uvnitř malé omezené lidské mysli ... která si myslí že může všechno obsáhnout a pochopit - jen uměle vytvořené představy o věcech. Asi jako když mravenec přemýšlí o Tichém Oceánu ... :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

ivo tomy: ked vas veda nezaujima, tak predsa nekazte radost nam ktorych zaujima... peace, nie ? kludne zalozte dalsi thread o metafyzike a filozofii - aj to su temy kde rad debatujem... ale tu by som rad udrzal diskusiu v ramci vedy...

dakujem za pochopenie a tolerantnost...

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

ale ved i na tych chlapikoch dr.kotajucich, co tam vypovedali, je vidno, ze aj oni asi prechadzaju formami poznania a svoju viziu si utvaraju postupne, stacajuc sa velakrat k krajnym a uchylnym predstavam, a to ze to vedie fyziku k niecomu abstraktnemu predsa nieje na skodu...

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

predstava fyzickeho (v nasich koncinach "hmotneho") sveta je pekne hnusna mj... :D

tomy45

Příspěvek od tomy45 »

dendy píše:ivo tomy: ked vas veda nezaujima, tak predsa nekazte radost nam ktorych zaujima... peace, nie ? kludne zalozte dalsi thread o metafyzike a filozofii - aj to su temy kde rad debatujem... ale tu by som rad udrzal diskusiu v ramci vedy...

dakujem za pochopenie a tolerantnost...
ja som svojim komentarom nechcel kazit radost nadsencom teorii. len som chcel povedat, ze tomu nerozumiem. a ze prave nadsenec mi to objasni. si ma zle pochopil.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

Tomy ok.. tak skusim to takto ..

Jazdis autom ? Pouzivas televizor, radio, pocitac,telefon, elektroniku obecne ? Alebo hoc aj banality typu ked mas horucku, das si paralen co ti ju zrazi, ked mas anginu pomozu ti antibiotika, ked sa poranis vies ze si mas ranu vycistit aby si nedostal napriklad otravu krvi ?

Pozri sa okolo seba .. 99% veci s ktorymi uplne bezne prichadzas do styku su tam LEN vdaka tomu ze kedysi existovali ludia, ktory sa neuspokojili len s nejakymi metafyzickymi popismi sveta okolo, neuspokojili sa s vierou ze veci su proste nejak lebo to je dane "z vrchu" .. boli to ludia ktori sledovanu vec a jav chceli pochopi a popisat..

Prichadzali s teoriami ako to funguje - snazili sa najst zovseobecnujuci popis (co je vlastne teoria) existujucich javov ktore pozorovali. Mnohe z nich boli chybne takze dalsie pozorovania a experimenty ich vyvratili, tak prisli s dalsimi. Postupne sme sa za tie tisice rokov z jaskyne dopracovali tam kde sme teraz.

Mas okolo seba spustu veci (a vedomosti) ktore ti denne ulahcuju zivot a VSETKY tieto veci su tu prave vdaka tym vedeckym teoriam.. Prave vdaka ludom co sa neuspokojili s hlaskou ze aj tak je to vsetko len konstrukt v nasej mysli a nemame sancu to pochopit... Lebo keby sa uspokojili dodnes zijeme v jakyniach a myslime si ze blesk a ohen su dielom nejakych zlych bozstiev ktorym nejde o nic ine len o to ist nam po krku..

Takze o tom to cele je. A v jednej veci zasadne nechapes princip vedeckej teorie .. to nieje o ziadnom esteticko - filozofickom vnimani komu sa aka teoria paci. Vedecka teoria je velmi jasne zadefinovana vec : http://sk.wikipedia.org/wiki/Te%C3%B3ria .. Vychadza z pozorovania a experimentu, a musi existovat sposob ako ju overit ci vyvratit.

Co sa tyka veci za hranicou vedy - ja nepatrim medzi striktnych materialistov co ich popieraju. Vid moj postoj napriklad k homeopatii. Moj osobny nazor je ze tieto veci mozu byt realne, len jednoducho sucasna veda este nedospela do stadia v ktorom ich dokaza uchopit a popisat. To ale neznamena ze za 10, 20,50,100, 10000 rokov sa to nezmeni ..

matucha

Příspěvek od matucha »

Pripojuju se k Dendymu.

I kdyz chapu lakavost hledat v ramci kvantovy fyziky a dalsich teoriich nejaky "nabozensky" a "magicky" vlastnosti/souvislosti. Tak me zneklidnujou lidi, ktery nikdy ani nezkusili kouknout na to jak vypada zakladni matematika okolo toho, ale na druhy strane intenzivne tlacicich nejakou "šamanskou" verzi ;-).

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

staci si jen predstavit, ze jsme to my, vlastne nase predstava o tomhle svete a sobe samem, kdo se pohybuje rychlosti svetla...

na tom neni nic samanske snad?

Odpovědět