Fyzika, kozmologia, biologia a ine vedecke temy

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
biscuit

Re: relativita, kvantova fyzika, kozmologia a ine haluze :-)

Příspěvek od biscuit »

hm, tak to jsou novinky pro me, jsem jasnej plochac :-D neumim si to moc dobre predstavit :-) ale uz asi chapu trochu neco vic, kdybych nebyl v praci, dam si panaka.. asi ziju v dobe kopernika (dle mejch znalosti)

jen me porad mate u povrchu koule to, ze umime spocitat jeji plochu - proc kdyz je nekonecna? proste mi tam to slovo nekonecna nestimuje :-) kdyz reknu, ze zacatek a konec je na severnim polu, tak je to prece jasny - vyjdu z nej na jih, pak az prejdu jizni pol pujdu zase na sever ( :-) ) a nakonec zase dojdu na severni pol. tohle mi prosimte jeste vysvetli :-) treba na slupce z pomerance ;)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

biscuit píše:jen me porad mate u povrchu koule to, ze umime spocitat jeji plochu - proc kdyz je nekonecna? proste mi tam to slovo nekonecna nestimuje :-) kdyz reknu, ze zacatek a konec je na severnim polu, tak je to prece jasny - vyjdu z nej na jih, pak az prejdu jizni pol pujdu zase na sever ( :-) ) a nakonec zase dojdu na severni pol. tohle mi prosimte jeste vysvetli :-)
http://www.phil.muni.cz/~jokr/fak/0401.html <<< kukni toto... povrch gule je TOPOLOGICKY nekonecny ale METRICKY konecny .. cize nema definovany zaciatok a koniec ale ma definovanu plochu.

topologia - definovanie jasneho a jednoznacneho a priestorovo oddeleneho od seba zaciatku a konca
metrika - definovanie dlzky(1D), plochy(2D), objemu(3D)

na guli si sice mozes ktorykolvek bod myslene urcit za zaciatok a koniec sucasne ale to zhladiska topologie nieje jasne a jednoznacne definovanie zaciatku a konca, lebo takych bodov je na povrchu gule nekonecne vela - cize je topologicky nekonecny :)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

ano, tak tomuhle naprosto rozumim ;) z tohohle pohledu je ale prece nekonecna i tabulka cokolady.. ma nekonecnej pocet bodu na svym povrchu.. krom jednoho jedinyho samotnyho bodu (a to vlastne ani nevime co to je) je tedy nekonecny uplne vsechno. je to tak?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

celkom tak som to nemyslel.. to s tym nekonecnym poctom bodov som asi trosku pomotal respektive neni to celkom tak... to som zle povedal...

ked nakreslis stvorec alebo akykolvek utvar na tabulu - tak topologicky nieje nekonecny .. vies najst bod (viacero bodov) z ktoreho ked zacnes tak dojdes do ineho bodu kde ten utvar konci.. na rozdiel od gule kde ked zacnes v ktoromkolvek bode a pojdes rovno vratis sa s5 do toho povodneho bodu z ktoreho si zacal .. to je ta topologicka nekonecnost .. povrch gule nema definovanu hranicu ...

neviem ako to je keby ta gula mala v sebe "dieru" :-) tu si niesom celkom isty ako sa to berie - ci ta diera sa moze brat ako ohranicenie drojrozmerneho povrchu gule (myslim ze aj ano ale uplne isty si niesom) - v tom pripade gula s dierou nieje topologicky nekonecna :)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

no ale kdyz sloupnes tu slupku z pomerance, tak jses tam, kde jsi se ctvercem.. topologicky :-)
proste 2d objekty (utvary) maji zacatky a konce, ale uzavrene 3d objekty ne - podle toho vysvetleni - v momentu kdy ale prekonvertujeme 3d objekt do 2d, hranice mit zacne

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

ano mas pravdu - ked zlupnes cast slupky pomaranca uz koniec ma - jej povrch teda - stale sa na to nesmeis divat ako na nieco co ma hrubku (cize 3D objekt) ale len na ten vrch, tu plochu .. potom uz neni nekonecna pretoze nieje uzavreta sama do seba - je to proste kus plochy, ked zo stredu sa vyberes ktorymkolevk smerom dojdes po jej hranicu kde konci ...

to neni o konvertovani 3D na 2D .. furt je to 2D .. len uz nieje zakrivena sama do seba ako ked je to uzavreta plocha na guli ...

to iste mas s mobiovou paskou - kym je cela v kuse je topologicky nekonecna - ked vyjdes z jedneho bodu vratis sa do povodneho .. akonahle ju niekde prestrihnes a konce od seba kusok vzdialis - uz je konecna pretoze ked vyrazis z 1 bodu dojdes na to miesto kde je prestrihnuta a to je koniec ...

matucha

Příspěvek od matucha »

Zajimava prednaska... teda serie prednasek. Tahle konkretne myslim nevyzaduje zadny matematicky nebo fyzikalni tituly pro pochopeni (staci chapat diagramy a ideje). Nemam ambici chapat vsechno, ale bavi me se na to divat aspon pootevrenyma dverma. Stejne je ulet, co je dneska mozny - v klidu domova si dat prednasku ze svetovy univerzity ;).

Pro me osvezujici, protoze treba ten "Elegantni Vesmir" mi pride jak dokument pro TV Nova. Kdyby z nej totiz vypustili balast, tak tam je informaci tak na 5 minut a ne na 3 dily ;).

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

matucha píše: Zajimava prednaska... teda serie prednasek. Tahle konkretne myslim nevyzaduje zadny matematicky nebo fyzikalni tituly pro pochopeni (staci chapat diagramy a ideje). Nemam ambici chapat vsechno, ale bavi me se na to divat aspon pootevrenyma dverma. Stejne je ulet, co je dneska mozny - v klidu domova si dat prednasku ze svetovy univerzity ;).

Pro me osvezujici, protoze treba ten "Elegantni Vesmir" mi pride jak dokument pro TV Nova. Kdyby z nej totiz vypustili balast, tak tam je informaci tak na 5 minut a ne na 3 dily ;).
vtipny je, ze tohle na standfordu uci v ramci 'univerzity tretiho veku', tem lidem je treba sedumdesat :]

matucha

Příspěvek od matucha »

nikdy neni pozde... i kdyz si u toho samozrejme presne (to je na me pozde) pripadam ;)

Axerathix

Příspěvek od Axerathix »

Dendy prepac ze sa montujem po takych vycerpavajucich prispevkoch s biscuitom, ale to o com ty hovoris 2 strany biscuitovi nie je nekonecny priestor ale bezhranicny priestor. Ja som tiez ta nechapal, az ked som si neprecital tvoje posledne prispevky, ak som spravne pochopil. A to je rozdiel, podla mna.

Nekonecno = nema koniec. Ak by som zacal malovat na tvojej nekonecnej ploche co ma akoze povrch gule, tak ak je velka ako moja dlan tak neminiem na nu vela farby. Ale ak by mala naozaj nekonecny povrch ako tvrdis, tak mi nestaci ani vsetka farba vo vesmire. Takze akakolvek predstava nekonecna je bezvysledna/zbytocna, lebo akonahle si vies nekonecno predstavit, uz to nie je nekonecno :).

Bezhranicny priestor = konecny priestor ale nema hranice napr. povrch gule(, cize do tohoto priestoru vies vlozit iba taky velky objekt ako je samotny priestor) - to je podla mna to co si chcel povedat. A da sa predstavit aj 3D bezhranicny priestor = staci si predstavit obycajnu kocku - jej vnutro - a ked dorazis na koniec kocky, vyjdes na protilahlom konci (ten mechanizmus ze vyjdes na protilahlej strane kocky, je mozne dvoma sposobmi, ktory jeden z nich je, ze kocka je viacrozmerny objekt a druhy napisem inokedy :)). To je to iste ak dvojrozmerny povrch gule, len 3D. "Tento priestor sa da predstavit, lebo je rozmerovo konecny", a mozno toto si chcel povedat, ze "a pohybovo nekonecny" = mozem sa nanom pohybovat do nekonecna stale rovno a nenarazim na koniec, lenze toto nie je nekonecny priestor.

To s tou topologiou zeme a jej nekonecnom som to vobec nepochopil... ale to mozno preto lebo som to necital cele vsetky tvoje prispevky, lebo uz od zatiaku si myslim ze tu dochadza k zlym pojmom, aspon ja to tak vidim.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR »

imho povrch gule može byt pre teba nekonečný len ked si 2D (aj to len v prípade že si nenakreslíš čiaru :) )..
v momente ked sa na to pozreš v 3D, tak je to bežný geometrický utvar, akurát nemá niektoré veličiny ktoré vačšina utvarov má.. napr. dlžku strany, najvzdialenejší bod atd.. ja nevidím na guli nič nekonečné

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

ach jo :) dobre skusim este raz...

TOPOLOGICKY je povrch gule nekonecny (je dvojrozmerny zakriveny sam so seba v 3 rozmere)
GEOMETRICKY nekonecny samozrejme nieje (ma konecnu velkost)

to su proste 2 fakty, nema zmysel o nich polemizovat, fakt ver mi :) alebo never - najdi si to niekde na nete (ak nestaci link co som vyssie pastol)

moja chyba vola ze som to hned na zaciatku neujasnil - predpokladal som ze je vsetkym jasne ze sa bavim o topologickej nekonecnosti - geometricka nekonecnot je pri povrchu gule samozrejme nezmysel, kedze uz na ZS sa uci vzorec pre vypocet plochy (geometricky) gule...

kexik

Příspěvek od kexik »

no jo, lenze pri vesmire je na pretrase prave ta geometricka nekonecnost...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

pri vesmire su na pretrase aj topologia aj metrika (geometria) .. ak sa nemylim najrozsirenejsi sucasny nazor je ze vesmir je topologicky nekonecny ale geometricky konecny

Odpovědět