Mrchožrouti versus pažitkáři VERSUS SLEPIČÁRNA

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
kexik

Příspěvek od kexik »

onehalph: no vidis ako ti to ide :)
tudy: 100%

syncro

Příspěvek od syncro »

Onehalph: Ale já tady žádný káravý prst nevztyčuji. Naopak, moje přítelkyně i moje dcera (která zatím moc neví, je jí 9 měsíců), což jsou dvě osoby, které nejvíc miluji, obě maso jí. Na nikoho se tedy nedívám skrz prsty a nějak jsem si nevšiml, kde je to v tomto tématu přímo hmatatelné.

Argument, že když nejím maso, nepomůžu zvířatům ani sobě je nonsens. Čistě teoreticky jsem díky 14 letům nejezení masa ušetřil život několika zvířat, která kvůli mě nemusela být chována / poražena. Při spotřebě 100g masa na den je to 511 kg, což sice není moc krav, ale kuřat třeba vcelku dost. A o tom, jestli jsem pomohl sobě ty nevíš zhola nic. To, že je člověk všežravec znamená jen tolik, že je schopen konzumovat a trávit rostlinnou i živočišnou stravu, nikoli, že to musí dělat. Je třeba kvůli dodržení všežravosti jíst kdeco od čokolády po olejovky? Ve světě existuje mnoho čistě bezmasých kultur a lidé v nich žijí a nezdá se, že by trpěli závažnými problémy. Existují spousty lékařských výzkumů, které tvrdí, že maso je pro růsta a vývoj nezbytné a stejně tak spousta výzkumů, které dobře dokumentují možnost substituovat živočišnou stravu stravou rostlinnou. Nejsem dietolog a netroufnu si o tom kvalifikovaně polemizovat, nicméně v případě zájmu najdeš na netu informací dost.

Myslím, že spíš bude nějaký problém a zaujatost na tvé straně. Pokud ti diskuze na toto téma není příjemná, nemusíš se do ní přece zapojovat. Navíc je opravdu na Smetišti. Pro pojem extremismus mám zřejmě zcela jinou obsahovou náplň nežli ty a "zaslepenost" vidím asi také jinak. Tvůj názor respektuji, ale nechápu, kde se v tobě bere ta potřeba šmahem označit diskuzi o nekonzumaci masa za "mravokárnost, zaslepenost a extremismus".

Nerad bych se tě nějak dotkl, nemám s tvým názorem žádný osobní problém. Pokud ti četba fóra momentálně nic nepřináší, tak z vlastní zkušenosti mohu doporučit dočasnou pauzu. Já už to takhle s Ezone udělal několikrát a vždycky jsem se sem potom vrátil v lepší náladě...

Díky, Saša.
GunJah Records
Bandcamp | Spotify | YouTube | Mixcloud | Soundcloud

Tudy

Příspěvek od Tudy »

syncro: 100% souhlas.
Já spíš za extrémismus považuji, když někdo řekne: "Když přestanu jíst maso já, tak tím stejně nic nezměním."
Platí to pro cokoliv, je to prostě jedna z nejhorších výmluv, co znám (a nejhorší přístup k čemukoli)
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

onehalph

Příspěvek od onehalph »

Tudy: tohle netvrdim - a nesjpis proto, ze ho ani prestat jist nechci - takova dve obdobi, kdy jsem to skutecne zkousel, skoncila vzdy tak, ze mi bylo jen spatne ... odtud asi prameni moje presvedceni o tom, ze je to k zivotu dobre ... ale pochopitelne jako u vseho plati "vseho s mirou" - rozhodne si dovedu predstavit svuj zivot bez alkoholu, nez bez masa ... at to kazdy vidi jak chce :-)

kexik

Příspěvek od kexik »

Tudy píše:syncro: 100% souhlas.
Já spíš za extrémismus považuji, když někdo řekne: "Když přestanu jíst maso já, tak tím stejně nic nezměním."
Platí to pro cokoliv, je to prostě jedna z nejhorších výmluv, co znám (a nejhorší přístup k čemukoli)
100% pravda, ale v tejto konkretnej veci otazka znie, co by sa stalo, keby prestali jest maso vsetci (lebo to je ciel zvieratkarov: nezabijat)? napadlo niekoho ze by to zmenilo tvar krajiny? vsetky vidiecke ekosystemy by vyzerali inak... a co s tymi exotmi co proste budu trvat na tom, ze CHcu maso? budu kriminalizovani?

ono totiz nezabijat je principialna poziadavka, ktorej sa nevyhovie, ak sa bude akurat zabijat menej.

Tudy

Příspěvek od Tudy »

Onehalph: V pohodě, každý máme trávení jiný a pro někoho může být jídelníček bez masa opravdu problém. Na internetu je spousta informací, jak na to, ale zřejmě nic není 100%
U mě osobně je práve problém s tím vařením a časem a úsilím věnovaném vymýšlením a realizováním veg. jídelníčku. A přiznejme si, že naše řetězce supermarketů zrovna situaci neulehčují...

Jsem líný, já vím:)

onehalph

Příspěvek od onehalph »

Syncro: mozna mas pravdu v tom, ze jsem uz skutecne na tato temata mirne alergicky - protoze to slycham (na muj vkus az prilis) casto. Respektuju vase postoje - ale stojim si zatim, ze takova debata je celkem bezpredmetna. Vzdycky se najde nekdo, kdo vytahne nejakou "zarucene posledni studii o prinosu nebo naopak zaporech u jezeni pripadne nejezeni masa ... je to nekonecna (a podle me tedy i zbytecna) diskuze.
Dale souhlasim s tim, ze asi bude nutne si dat od ezone klid.

onehalph

Příspěvek od onehalph »

Tudy: tim jsem ovsem nechtel ani v nejmensim rict, ze by mi ta jidla bez masa nechutnala - sami si je doma - a to myslim v mire nadprumerne - pripravujeme ... a i kdyz mam moznost si dat dobre pripravene bezmase jidlo v restauraci (vetsinou na doporuceni znamych), tak to udelam.

jehlar

Příspěvek od jehlar »

Taky jsem na sobě zkoušel co to udělá když vysadím maso, dvouletý pokus dopadl zdravotními komplikacemi - možná proto, že jsem málo zkoumal čím nahradit látky obsažené v mase. Ještě bych chtěl připojit postřeh své dcery jejíž přítel je vegan (organizovaný). Přichází tak do styku s veganskou komunitou a tvrdí, že až na vyjímky se jedná o lidi kteří vyrůstali ve městech a tím pádem neměli od malička kontakt se zvířaty chovanými na maso. Myslíte, že to může mít nějaký vliv?

onehalph

Příspěvek od onehalph »

jehlar: tak to nedokazu posoudit - ja osobne pochazim z maleho mesta, ale zvirata jsme taky nikdy nechovali - ale kdyz to vezmu opacne, prave spis lide z mesta prichazeji se "zviraty" na chov do styku predevsim prostrednictvim mrazaku v supermarketu - takze nevim, i kdyz pochopitelne muze na tom neco byt.

kexik

Příspěvek od kexik »

jehlar: jak to dcera mysli? ako ze clovek ktory videl zive prasiatko podlahne dojmu ze je spokojne s tym ze ho zabiju?
su to take spekulacie ale moja skusenost so zvieratami je ze su to velmi empaticke tvory a vedia vytusit svoj osud. otazka je, aky ma zviera vztah k svojej smrti, to pritom nie je jasne popisatelne ani u ludi. predstavte si cloveka v cele smrti, viete apriori povedat ze bude smrtelne vydeseny?
fakt je ze o zvieracej psychike vieme prd a aproximovat na zvierata psychiku ludsku je podla mna kravina. clovek je dnes dusevne niekde uplne inde (nehovorim o inteligencii, clovek pred 10000 rokmi mal podobne iq ako dnes a dusevne bol pritom skor zvieratom, imho)

syncro

Příspěvek od syncro »

Onehalph: 8-) Taky mám témata, na která jsem "alergický" podobným způsobem... Ještě k té Ezone pauze - asi dvakrát už jsem absolvoval ezone-krizi, kdy jsem byl úplně znechucený místním plkáním. Poprvé jsem se rozhodl, že na to tady už úplně kašlu, podruhé se znalostí věci jsem si řekl, že si dám prostě pauzičku. Celkově jsem se naučil, že diskutuji a čtu jen tam, kde mě to zajímá a mám k tomu co říct. Takže úplně vypouštím hodně témat, která mi vůbec, ale vůbec nic neřeknou. Na druhou stranu jsem rád, že sem tak nějak patřím, protože jsem tady potkal pár fakt zajímavých lidí. S málokým tady se nějak globálně shoduji, ale i tak jsem rád, že si tady můžu popovídat s lidmi, kteří jsou schopni slušně a inteligentně formulovat svůj názor...

Kexik: Já už nejsem moc "zvieratkar" (pokud si pod tím pojmem představuješ mladistvého nadšence se zmiňovanou nášivkou Maso je vražda), takže mým cílem není, aby se úplně přestalo konzumovat maso. Spíš by se mi líbilo, kdyby se zvířata chovala a zabíjela kulturním způsobem, tedy pokud možno přirozeně a co nejméně bolestivě. Třeba krmení býložravých krav masokostní moučkou je věc, která mě opravdu znechucuje. Stejně tak mediálně dostatečně známé transporty dobytka v nevyhovujících prostředcích, atd. Kriminalizovat někoho za konzumaci masa je zřejmý nesmysl, víc asi nemá cenu to řešit...

Jehlar: Já měl asi štěstí, protože jsem žádnými komplikacemi netrpěl. Jenom jsem první dva měsíce radikálně zhubnul, ale od té doby je moje váha vcelku stabilní a jinak si žádných problémů nejsem vědom. Naopak mám pocit, že je bezmasé jídlo tak nějak všeobecně "lehčí", takže moc netrpím na takové to "Ufff, to jsem se zase přecpal..." 8-) Co se vlivu styku se zvířaty týče, já osobně jsem vyrůstal v domku, takže jsme měli klasicky psa, králíky, prasta napůl se sousedy. Zabíjačka mě od dětství traumatizovala, králíky jsem odmítal jako dítě jíst, protože jsem je měl tak nějak rád naživu a v králíkárně a vždycky mi bylo líto, když děda Ferdu, Pepu nebo nějakého jiného ušáka zabil. Nechci to nějak zobecňovat, ale předpokládám, že někde bude dostupný sociologický průzkum na tohle téma.

Saša
GunJah Records
Bandcamp | Spotify | YouTube | Mixcloud | Soundcloud

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

onehalph píše:jak se to meri? jednoduse - v techto tematech si nemuzu pomoct - ale vidim jeden velky karavy vztyceny prst (ze by to byl prostrednicek?) - a jako bych slysel hlas velkych mravokarcu "kajte se vy, co napomahate zabijeni zvirat - ano, spoluucast na vrazde v podstate - jednou dojde i na vas"
Nevšiml jsem si, že by v této diskusi někdo něco podobného říkal
onehalph píše:Fakt mam posledni dobou pocit, ze mi ta cetba fora neprinasi vubec nic - jen mi bere cas ... :-(
Četba tohoto fóra zatím není zákonem předepsaná :wink:

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Jinak já se snažím držet stranou podobných diskusí jak to jenom jde, protože jsou věci, ke kterým si v konečném důsledku musí dojít každý sám. Samozřejmě , pokud se někdo ptá na FAKTA nebo třeba na mé osobní zkušenosti a já odpověď znám, tak to neskrývám. Stejně tak pokud někdo tvrdí něco, co je objektivní nepravda ...
Podobných diskusí (i v mnohem větším rozsahu) jsem už viděl nespočet. Ve všech se ale objevuje jeden zajímavý faktor. Spousta těch, kteří maso jedí na ty, kteří tak nečiní, občas velice agresivně útočí, zesměšňují je apod. To je prostě fakt. Proč je tomu tak, je samozřejmě úkol pro malý psychologický rozbor. Zvláš? zajímavě se v tomto světle vyjímá označení "militantní vegetarián", kteří ti, kteří maso jedí, též často používají ... S podobným přístupem z druhé strany jsem se však zatím kupodivu nesetkal ...

Zajímavé informace a odkazy je u nás možné najít například na www.vegetarian.cz , www.csvv.cz , www.zvirevtisni.cz, www.vegan.cz, www.veg.cz, www.ohz.cz apod.

Koncem loňského roku jsem se celkem aktivně vložil do diskuse na stránkách MF Dnes, kde redaktorka sepsala naprosto nesmyslný článek "Matky, které se stravují vegetariánsky, mohou porodit poškozené dítě". Na základě mé intervence a jasných předložených faktů, vyšla vzápětí (pod patronací stejné redaktorky) celá příloha pozitivně věnovaná vegetariánství a před nějakou dobou tato redaktorka (Radka Wallerová) dokonce uveřejnila z vlastní iniciativy článek přímo vyzdvihující pozitivní apekty vegetariánství :wink:
Naposledy upravil(a) Ivo dne 08 zář 2005 12:39, celkem upraveno 1 x.

peteness

Příspěvek od peteness »

Reknu tady k tomu svuj pro nektere asi hodne kacirsky postoj. Samozrejme jsem v minulosti koketoval s vegetarianstvim, melo to souvislost s jogou a filizofii nikomu a nicemu neublizovat. Souviselo to i s dlouhodobymi pusty a podobne.
Jsou typy lidi, kteri se nemusi moc snazit, netrpi zadnym nedostatkem a rychle si zvyknou na absenci masa, popripade maji vedle sebe silnou osobnost ktera je k tomu vede. To ale nebyl muj pripad.
A ted to neprijemne. Povazuju vegetarianstvi z filozofickych duvodu za unik. Tihle lidi se neumi smirit s prirozenou krutosti zivota. Vedomky nebo nevedomky ocekavaji ze se jim vyhne zlo, pokud ho nebudou pachat oni druhym a nezabijeni zvirat je pro ne jakymsi sbiranim bodu v portfoliu osobniho vykoupeni.
Tenhle luxus si ale mohou dovolit, protoze jim ho umoznuje spolecnost ktera existuje prave diky krutosti a bezohlednosti.
Vsechno ovlivnuje momentalni situace a pud sebezachovy. Urcite vite, jak dopadli trosecnici na zachrannem clunu po par tydnech bez jidla. Sezrali se navzajem.
Tohle je dulezite si uvedomit a nehrat si na mesiase, protoze by se to nekomu jednou mohlo vymstit.

A ted to odlehcim. maximalne se snazim jist zeleninu, coz vubec neni lehke pro cloveka z okresniho mesta. Tim myslim dostat se vubec k nejakym cerstvym salatum, pokud nechci stridat sopak a coleslaw. Doma si to pripravovat je opruz a neni cas. Byval tady v Intersparu salat bar, ale zrusili ho pro nezajem, coz je dukazem ze veproknedlozelo a rakovina tlusteho streva jsou stale v kursu.

Odpovědět