Loudness War na vrcholu?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
ECSON WALDES
Profesionál

Re: Loudness War na vrcholu?

Příspěvek od ECSON WALDES » 13 led 2010 13:14

c9000 píše: Tak má dnešní hiphopová nahrávka vypadat :D . Nedávno jsem slyšel desku Nironic, myslím že to dělal Ecson , tam jsem z toho byl hodně zklamanej, fakt jsem tam slyšel jen ty dva elementy (kopák a Clapp). V pozadí nudná produkce a za chzvíli to člověk přeskáká po skladbách jednu si pustí znovu a cdčko skončí v koši.
to se pletes. Nironic masteroval Etien.

delay píše: ...proto jsem si potahal nějaký R'n'B současný pecky, abych měl zvukově s čím porovnávat a byl jsem nemile překvapenej, že je to všechno tak děsně dynamicky napraný ...
Ono by mela spis bejt polozena otazka smerovana ne na masteringovy studio, ale na samotnyho interpreta a label - cili k zadavatelum - od tech prameni tahle likvidace dynamiky. Mastering studio ne ze by melo bejt zbaveno odpovednosti, ale ve vysledku uz je jen nastrojem takovyho zadani. Nekterejm studiim se danyho natlaceni prirozene dari dosahnout lip jinejm hur. I podle toho jsou pak studia vyhledavana. Ta co velky natlaceni umej dobre si za to nechavaji dobre zaplatit.

Druha vec je ze udelat jen lehce natlacenej mastering a pak ten opravdu hodne natlacenej je obrovskej rozdil. Cim hlasitejsi tim narocnejsi na cas a velky zkusenosti. Udelat lehkou limitaci zvladne vetsina studii, ale opravdu hlasitej mastering kterej "prezije" hranici 6 RMS neni vubec sranda. Ten kdo si to doma zkusil vi dobre jak obtizny je dostat se k 8 RMS, natoz pak k 6 RMS. Chvili se mi zdalo ze trend se pomalu obraci a kapely si pomalu zacinaji uvedomovat ze natlaceni jim nic nepridava, ale moc jsem nezaznamenal ze by nekdo prahnul po mensi hlasitosti. Spis je to stejnej stav, kazdej chce byt hlasitej a na stejnym levelu ipodu jako kapely ktery posloucha. Pokud se z mensi hlasitosti nestane obecnej trend, tak se to jen tak nezmeni a natlaceny muziky bude vychazet stale vetsina. Jsem zvedavej jak bude situace vypadat treba za 10, 20 let. [/quote]

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 13 led 2010 13:24

souhlasim - ke mne na master se dostalo i par mixu, ktery se samy o sobe pohybujou kolem RMS -8 -- a zadani je zhlasitit na maximum. v takovy situaci je clovek tezko 'trend-setterem'. protoze to urcitejma postupama ve vetsine pripadu dokazu, dostanu se nekam kolem -6 v tech hlasitejch pasazich.

delay

Příspěvek od delay » 13 led 2010 14:22

ECSON: Samozřejmě souhlas, tebe se tohlo asi týká hodně, je to koneckonců tvůj job. Já když vidím tu tlustou čáru waveformu od začátku do konce a pak si to ještě pustím a slyším jak to tý hudbě škodí... Nicméně to v dnešní době není překvapující, trend = extrém a kam dál, -3dB nebo 0 :roll: To je za chvíli zralý na nějaký ISO nebo prostě normu, která zákonně zakáže vydavatelství jít za určitou hranici... ALe co, nejsem komunista :oops:

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 13 led 2010 14:30

Brooklyn / juanita juarez píše:souhlasim - ke mne na master se dostalo i par mixu, ktery se samy o sobe pohybujou kolem RMS -8 -- a zadani je zhlasitit na maximum. v takovy situaci je clovek tezko 'trend-setterem'. protoze to urcitejma postupama ve vetsine pripadu dokazu, dostanu se nekam kolem -6 v tech hlasitejch pasazich.
Neni pak lepsi takovou praci odmitnout?
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 led 2010 15:03

Bych se nedivil, kdyby z Bruselu za chvili takova norma prisla :roll: Ale to bychom na tom byli uz opravdu spatne...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 led 2010 15:18

Cyril píše:Bych se nedivil, kdyby z Bruselu za chvili takova norma prisla :roll: Ale to bychom na tom byli uz opravdu spatne...
No kdyby přišla z Bruselu norma, že komerčně vydávaná a publikovaná hudba nesmí být v dynamických vrcholcích hlasitější než -10 dB RMS, tak by to bylo super :mrgreen: Pod pokutou až 2 miliony korun :mrgreen:

bassline

Příspěvek od bassline » 13 led 2010 17:17

co je na tom udivujuce...ved ludia potrebuju pri nakupu v hypermarkete slyset prave ten CLAP a HH...koho predsa zaujima zvuk zbytku skladby :D ...hlavne ze se da kyvat hlavou do rytmu ne ? :D ...lide jsou nenarocni, trh se im prisposobuje....

Vlad

Příspěvek od Vlad » 13 led 2010 18:11

no ja sem onehda nakupoval v hypernove a pousteli tam celou desku Cocteau Twins Heaven or Las Vegas :shock:
ale stejne sem toho moc nekoupil :lol:

psk501

Příspěvek od psk501 » 13 led 2010 22:02

Noisia - Stigma ma misty až -3dB RMS a jak to pekne šlape :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=yZsNAhorENc

komasix

Příspěvek od komasix » 13 led 2010 23:12

psk501 píše:Noisia - Stigma ma misty až -3dB RMS a jak to pekne šlape :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=yZsNAhorENc
...pěkný btw

vras

Příspěvek od vras » 14 led 2010 10:07

ánové, máte sice pravdu, ale tenhle pláč nikoho nedojme :-) To je jak nadávat, že pop je primitivní. Mainstream musí být nahlas a to je zákon, kterej se podle mě už nikdy nezmění.
Doba nas valcuje kvantem lacinych, plochych a na oko libivych veci, to samy se tyka produkce hudby.

vasek

Příspěvek od vasek » 14 led 2010 10:29

vras: nechápu spojitost s mojí citací :roll:

vras

Příspěvek od vras » 14 led 2010 11:03

Pop nebo mainstream (je jedno, jak se to nazve) si zaslouzi dynamiku jako kazdy jiny smer, nemyslim si, ze vsudypritomne prehulene RMS bude az tak nejaky nepsany zakon, daleko spise z toho vinim soucasny trend delat hudbu naoko nadupane - a tim lepsi (ve skutecnosti horsi). Pekny a libivy obal a uvnitr sracky vidime na kazdem kroku. Treba se to nekdy zlepsi. Loudness war je tady kratsi dobu nex existence nejakeho popu. Odtud ta paralela:-)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 led 2010 11:10

Tahle stále více bující tendence stlačovat dynamiku čím dál extrémnějším způsobem je čiré šílenství a nemá to nic společného s konkrétním žánrem nebo hudebním obsahem. Je to úplně k ničemu a navíc to ničí hudbu, která se toho stane obětí. Je fakt na čase se vzpamatovat.
ECSON WALDES píše: Druha vec je ze udelat jen lehce natlacenej mastering a pak ten opravdu hodne natlacenej je obrovskej rozdil. Cim hlasitejsi tim narocnejsi na cas a velky zkusenosti. Udelat lehkou limitaci zvladne vetsina studii, ale opravdu hlasitej mastering kterej "prezije" hranici 6 RMS neni vubec sranda.
Není to nic co by bylo hodné nějakého obdivu

Fractal

Příspěvek od Fractal » 14 led 2010 13:10

pokud se podaří mix, a ošetříte problémové úseky tak, aby neházely zbytečné špičky, můžeš imho pak finalní úpravou zvuku bez problému dosáhnout -9dB RMS... pokud je to výše, tak se mi to nelíbí... u -9dB RMS to ještě parádně kopalu, pak už to na mě působilo slitým dojmem...

mám rád dynamickou hudbu a i dynamickou teneční elektroniku, producenti na tuhle rovinu výstavby zapomínají, přitom má brutální efekt a sílu

u dnb a podobných stylů, je asi žádoucí dosáhnout těch -6dB RMS, není to žádná práce, ale osobně se mi ty mixy nelíbí z jiného důvodu - moc zkreslené, moc naostřené ve výškách na můj vkus...

mám pocit, že u rychlé hudby se dosahuje vyšších RMS lehčeji (asi z důvodu kratší časové následnosti bicích úderů?) nevím, ale nějaký pomalý breakbeat, nebo pomalá rocková balada by zněli na -3db RMS hodně blbě

některé hudbě natlačení může slušet (různým těm - noise, -core, hard soundům) ale většinou je to spíše na škodu než k užitku... ale náš zákazník náš pán že?

Odpovědět