Loudness War na vrcholu?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
delay

Loudness War na vrcholu?

Příspěvek od delay » 13 led 2010 10:13

Asi zbytečně nově otevírám staré téma, ale nedá mi to...

Začnu trochu popisně a oklikou, tak se omlouvám.
Dostal jsem možnost míchat a masterovat jednu hip-hop skladbu, ta věc se mi celkem líbí a chtěl bych jí dát co nejvíc, proto jsem si potahal nějaký R'n'B současný pecky, abych měl zvukově s čím porovnávat a byl jsem nemile překvapenej, že je to všechno tak děsně dynamicky napraný, namátkou skladba Jay-Z feat. Alicia Keys - Empire State Of Mind prakticky nejde pod -6dB RMS, když to slýchám v TV tak mi to nevadí, ale na monitorech je to hnuj, ta zprasena dynamika je uz dost slyset. Moc sem tomu neveril a radeji zkontroloval mix a pluginy a zkusil i jinou MP3, ale vse OK. Na radu prisly regulerne vydany CD, takže sem vzal nový Muse a natáhl si do DAW tu posledni singlovku Undisclosed Desires, RMS hranice opět -6dB, jen to víc dejchalo směrem níž.

Tak si řikám... Kam tohle směřuje? Já se snažím míchat do -12dB RMS a -0,3dB na PEAKu, aby to mělo takovej kompaktní zvuk, ale když takhle udělám ten novej HH mix, tak se prostě hlasitostně nechytá a nejhorší je, že ty lidi tomu samozřejmě moc nerozuměj (ani nemaj duvod) a ja musim vysvetlovat...

No, tak sem si ulevil a to je v podstatě vše... :mrgreen:

dendy
Vybavení

Re: Loudness War na vrcholu?

Příspěvek od dendy » 13 led 2010 10:24

mas len 2 moznosti...

- namiesat to podla seba, rozumne, tak ze bude zvuk v poriadku a nie tak spraseny.. samozrejme rataj s tym ze znovu uz za tebou s poziadavkou mixovat/mastrovat nepridu, lebo to "nieje ono" a nespravis im taky "tucny zvuk"

- sprasit im to presne podla toho ako je to v mode, sice sa budes hanbit podpisat pod to ale klient bude spokojny a urcite pride zas, lebo bude mat presne taky "tucny zvuk" ako džejzý

delay

Příspěvek od delay » 13 led 2010 10:27

Ono je trochu PLUS, ze sme vsichni amateri a muzem mluvit otevrene, nicmene nejaky drobny mi to dava a k zahozeni to neni. Docela na ne zabira, ze je to OLD SCHOOL... Psal sem to spis proto, ze sem milne zil v domeni, ze urcity hranice ve zpracovani zvuku jsou SVATY.

c9000

Příspěvek od c9000 » 13 led 2010 10:50

Naprosto souhlasím, celkově je dnešní pop muzika strašně nařvaná, bolej z toho uši ale je to asi z důvodu toho, že to prostě musí znít ze všech rádijí a všude kde se to pustí tak, aby tě to chytlo za ucho. Celkově je dnešní zvuk co se line z komerčních rádijí apod. dost o ničem, ale to do určitý míry dělaj ty krabice co mají v rádijích aby každá stanice měla svůj zvuk. Ale toho, narvat tu nahrávku na max, bych se nebál, jim se to bude líbit protože to prostě bude hrát jako ostaní bláto a budou spokojený, hlavně kopák a virbl na max - hodně komprese a všechno ostatní potlačit :)
Tak má dnešní hiphopová nahrávka vypadat :D . Nedávno jsem slyšel desku Nironic, myslím že to dělal Ecson , tam jsem z toho byl hodně zklamanej, fakt jsem tam slyšel jen ty dva elementy (kopák a Clapp). V pozadí nudná produkce a za chzvíli to člověk přeskáká po skladbách jednu si pustí znovu a cdčko skončí v koši.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 13 led 2010 10:53

Asi nejsou a můžu tě ujistit, že občas mívám podobné problémy, ale já jsem zvoli Dendyho postup "1" :lol: a po ptákách. Prostě případně oželím ty chechtáky; stejně se mi tyhle občasné nárazovky výrazaně v dotování studia nijak neprojeví - tak ze sebe nebudu aspoň dělat "loudness-war-ovci" :lol:

P.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 led 2010 11:16

Hele tak to smichej dobre a na mastering to nekam posli, tam mu to zprasej a ty budes z obliga... a mas se pak na co vymlouvat, klient bude spokojenej, proste parada :twisted:
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Brenda Walsh

Příspěvek od Brenda Walsh » 13 led 2010 11:17

já myslim, že -6 Db RMS je fakt hafo. Nadruhou stranu, když já udělam -6 tak to už bude totální bláto, ale jim to pořád tak nějak funguje. Účel světí prostředky. Já osobně nejdu dál jak -9, max -8. Sem toho názoru, že čim víc takhle extrémě natlačenýho zvuku bude, tim víc se potom samy objeví tendence a trendy ten zvuk dělat dynamyčtější, je to jen otázka času. I když MTV a "FMradio" sound bude asi pořád ve znamení agresivního zvuku - nedokážu si představit, že by si mohli dovolit nějak výrazně polevit.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 13 led 2010 11:22

delay: udelej dve verze, jednu "tak jak to slysis ty", druhou napras "tak jak se to dneska nosi, protoze ve 128kbps se to ztrati" a dej vybrat.. bud si "zakaznik" vybere, nebo se domluvite na kompromisu, coz je asi nejhorsi reseni. myslim, ze je to hlavne o komunikaci a o tom, aby obe strany vedely o cem je rec. protoze co si budem nalhavat, tohle zlo zanesl do muziky nekdo, kdo resil prachy a ne zvuk nebo hudbu!

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 led 2010 11:41

c9000 píše:k. Ale toho, narvat tu nahrávku na max, bych se nebál, jim se to bude líbit protože to prostě bude hrát jako ostaní bláto a budou spokojený, hlavně kopák a virbl na max - hodně komprese a všechno ostatní potlačit :)
Tak má dnešní hiphopová nahrávka vypadat :D . Nedávno jsem slyšel desku Nironic, myslím že to dělal Ecson , tam jsem z toho byl hodně zklamanej, fakt jsem tam slyšel jen ty dva elementy (kopák a Clapp). V pozadí nudná produkce a za chzvíli to člověk přeskáká po skladbách jednu si pustí znovu a cdčko skončí v koši.
No je to opravdu HRŮZA. Tahle tendence natlačit jakýsi předimenzovaný mohutný zvuk "s bicepsy" jako by to měli poslouchat nějací Terminátoři je obecně úděsná. A nevím kam to povede ... Mám tady demo mastering CD Boba Katze a všechny skladby v pohodě oscilují mezi -11 - - 12 dB RMS.

Vždyť všechny přehrávače mají knoflík na hlasitost. Tak kua když to někdo chce poslouchat hlasitěji, tak s tím trochu otočí ne ? :evil:

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 13 led 2010 11:47

No sakra jasná věc :!: tohle už tady taky někdo zmiňoval - Matouš tuším - blbý ale fakt je, že na ten mainstream je prostě zjevně zaběhlý trend a prolomit to není v silách jedince.... No ještě, že tohle fakt jde mimo mě, kdy se nemusím nijak tímhle "zprasováním" zabývat :D problém mají ti, kdo to mají opravdu jako jeden z hlavních výdělečných kanálů, tam jim to fakt tu pozici nezávidím...

P.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 13 led 2010 11:50

Tohleto video by si všichni hudební adepti měli povinně pouštět 5x denně a třeba by se jim po čase rozsvítilo ...

delay

Příspěvek od delay » 13 led 2010 12:41

Díky všem, opakuji, že se jedná o "job" v amatérské sféře, takže nemám problém si prosadit svou a zatim mi to bylo tolerováno (mým cílem je spíš získat si důvěru, a aby bylo patrné, že vím o čem mluvím). Zkrátka tady jde o hudbu jejíž obsah se mě aspoň minimálně dotýká, takže se držím svých uší a nepřidám se k DarkSide :)

Díky, pomohlo mi to.

vasek

Příspěvek od vasek » 13 led 2010 12:49

Pánové, máte sice pravdu, ale tenhle pláč nikoho nedojme :-) To je jak nadávat, že pop je primitivní. Mainstream musí být nahlas a to je zákon, kterej se podle mě už nikdy nezmění.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 13 led 2010 13:05

nojo, jenze ono se to netyka jen popu :-(

kyvaa

Příspěvek od kyvaa » 13 led 2010 13:09

Je zajímavý, že některý metalový kapely (co můžu posoudit) začli kašlat na mainstream a vydávaj skladby kde je RMS hranice -12dB, např. Dethklok
a třeba bláznivý Lich King RMS hranice snad někde kolem -24dB. Taky jediný dvě alba z drsnejch luhů a hájů, který jsem poslech do konce.
Naposledy upravil(a) kyvaa dne 13 led 2010 13:24, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět