"Oteplovani" zvuku

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
biscuit

Příspěvek od biscuit » 10 říj 2008 15:06

lupo: ja vedel, ze se chytnes na drb od sebe ;)
ecson: jirko sorry, tohle se nedalo nerict, ale jednim dechem musim dodat, ze te zaroven i pochvalil, ze jo lupo? :-)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 10 říj 2008 16:51

nerad bych nekoho nasral, ale vazne si tu vsichni myslej, ze zvukari ze vsech studii v cechach se prezentuji na ezone? Ja mam spis pocit, ze to nemuze byt dal od pravdy...

velvet

Příspěvek od velvet » 10 říj 2008 16:58

SSL píše:
martinrx píše:vašek napsal-

.. Ale totálně mě zklamali Karlík a Cimfe - to se nedá okomentovat jinak, než "machýrci ze sona". Já nesnáším rozdělování světa na černý a bílý, to je primitivismus a to ti dva tam předvádějí. Celkem se divím, že tihle točí v sonu, protože "zásadoví" zvukaři jsou největší peklo. "Voe nekecej mi do toho, já to takhle dělám dycky."

Jinak věřím, že některým lidem přijdou všechny ty simulace jako trapná sranda. Mě třeba točí, když někdo vykládá, že dobře nastavenej Guitar rig se nedá poznat od opravdovýho aparátu apod. Stejně tak lidi (někteří), co s kvalitníma analogama dělají, musí trpět při ódách na Magneto. Jenže to se týká jen někoho, páč spousta lidí jsou pozéři, co žvaní o hloubce analogu a pak když si člověk poslechne jejich mixy, tak je to zoufalý.
Jinak mě osobně z tady těchto pluginů nejvíc zaujal Vintage Warmer a T-Racks (ten má bohužel dementní rozhraní).

plně souhlasím, připadá mi to trochu jako komplex - sono se tváří jako velké studio - mají nakoupeno hromadu železa ale vlastně je v duchu stejně nejvíc žere že ty jejich mixy prostě nezní dobře, co já znám tak jsou to většinou ploché bezcharismatické nahrávky - kromě těch několika málo na kterých se podílely opravdové osobnosti co si do toho nenechaly moc kecat. to ti pak nezbude než se ohánět tím co máš nakoupeno - když zjistíš že někdo udělá doma na koleně nahrávku do digitálu která má 10 krát více charizmatu než to jejich smažení přes všechny ty železa.

ale koncepce je jasná - hlasitě křičet do světa - my jsme nejlepší - všechen ten šrot tu máme jenom my!!!! hurá!!! - a spousta zákazníků se chytí.!!!... to zde kotlina česká...
a) v Sonu jsem jednu produkci delal a muzu te ubespecit, ze minimalne Milan Cimfe zadnej machyrek jak rikas neni

b) zkus si nekdy pracovat s doopravdy hi-end analogem a prijdes na to sam
a v sonu mas nejlepsi prilezitost. Protoze tam mas vsechno co standardni Hi-End studio mit ma. Neve - UREI - Summit - ValveTech - Otari.
Dokud to sam nevyzkousis a neuslysis - nevis co analog je a o jakym "oteplovani" je tu vubec rec. Pak ti muze prijit ze kdyz das na master VintageWarmer (mimochodem vybornej plugin) tak ses vyresenej. Kouknout se na DVD od Charlese Dye je fajn ale dokud na vlastni usi neuslysis skutecnej charakter tech jednotlivych zkresleni tak nebudes tusit co pluginy emulujou a jak kvalitne.

Problem je v emulaci cely analogovy cesty a predevsim analogovyho mixbusu. Protoze kazdej pult reaguje ruzne v ruznych pomerech vybuzeni preampu. Treba Trident trosicku slejva stopy. Coz muze bejt v urcitejch urovnich na preampech velka pomoc pri "lepeni" nahravky a v jinych okamzicich naprosta katastrofa. Pult jednotlivy stopy "micha". Digital je klade v predvolenych pomerech vedle sebe.

Mezi nama - neposlouchej nahravky, ktery sice byly udelany v sonu, ale masterovany v cechach. Poslechni si neco co slo ze sona do skutecne dobrejch masteringovejch studii a pak porovnavej.

apropos: Zna nekdo skutecne dobry cesky mastering studio?
hmmm, tady bych se chtěl jak Pavla, tak Milana rozhodně také zastat. Dělal jsem s oběma dlouho na to, abych si mohl dovolit tvrdit, že rozhodně nejsou žádní namistrovaní "machýrci", nebo že by měli mít z něčeho, o čem psal vašek.
Co se týče toho, že se Sono tváří jako velké studio, tak asi takto:
...vypadá to jako mobil, tváří se to jako mobi. hmmm - má to display a klávesnici jako mobil, co to asi bude - že by mobil?!

no a zobecnit, že mixy ze Sona nezní vůbec dobře - to už je trochu silná káva, to jsi potom
a) Cris nebo Tom Lord Alge,
b) Michael Brauer
c) nebo sám kompexy trpíš
Naposledy upravil(a) velvet dne 10 říj 2008 17:01, celkem upraveno 1 x.
-------------------------------------
http://www.markvelvet.com

-------------------------------------

vasek

Příspěvek od vasek » 11 říj 2008 09:10

velvet: zkus se oprostit od toho, že ty lidi znáš a přečti si, co říkají v tom článku. Zdá se ti to v pohodě? Mně ne.

c9000

Příspěvek od c9000 » 11 říj 2008 09:18

pánové když už tady vyrostla tato debato o otepování zvuku a simulacích analog pásku, musím sem přidat jeden plugin ze své zahrádky a musím říct že ho používám hojně a zatím mě naprosto uspokojil po všech stránkách je to: Voxengo Tapebus.
pro mě osobně je to super plugin simulující analog sound. dopopručuji vyzkoušet.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 11 říj 2008 09:48

Ja jsem vcera vyzkousel prastarej plugin Digital Fishphones THD a velmi mile me prekvapil. Dela to peknou saturaci ve stredech. Vetsina sw saturatoru hodne zrni a prska na vejskach a huhla v basech a stredy vyzere, ale tenhle mi konecne prijde fajn.

c9000

Příspěvek od c9000 » 11 říj 2008 10:12

jinak doporučuji tento článek (možná sem už někdo tenhle link vložil, popřípadě se omlouvám, nechce se mi to pročítat celé)

http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-cla ... eden~2007/
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

matucha

Příspěvek od matucha » 11 říj 2008 13:56

Obcas pouzivam pluginy od Nick Crow... free rusky ;-), docela to nenapadne lampuje.

Digitalni distorze (resp. simulace analogovy distorze) sou urcite neco, co se da pouzivat a ma svoje misto. Nicmene potom, kdyz prekourite nejakej realnej obvod, tak je to jiny... nerikam ze nutne lepsi, ale je to jiny.

Me bavilo posilat bici skrz pro-one, kde to chytilo takovej divnej trandakovej krup. Tl audio fatman je docela zoufalej kompresor, ale kdyz clovek chce opravdu prasacky lampovy zkresleni, neni nic jednodussiho nez otocit input o kousek doprava. Tyhle veci v paralelnim modu (kdy je primichavam k originalu) muzou prijemne posunout mix nekam k individualnejsimu zvuku nez kdyz clovek pouziva jen pluginy, protoze ty jejich barvy sou opravdu jiny.

Z drazsich hracek mam zkusenost jenom s manley. Zkousel sem prohanet veci skrz ten jejich preamp a to moc nestalo za to. Hlavne kdyz sem skrz to uz treba nahraval, tak to pak neslo uplne smerem, kterej se mi libil.
No ale vari-mu je o necem jinym. Sice pro vetsinu lidi ocekavajici nejaky prasarny to muze pusobit, jako ze to na prvni poslech skoro nic nedela, tak moje kratkodoby zkusenosti s tim sou asi takovy:

1) zkusil sem jen tak narychlo predelat jeden master, co sem pred nedavnem delal ciste v softu a docela sem se s tim sral. No a ted (s touhle krabici jednim linearnim eq a uad prec limiterem na konci) sem behem 10 minut udelal vzdusnejsi, ale zaroven tucnejsi/plnejsi master. Kopaky vic skacou z repraku a pritom to nezni zahlcene. Ale tady bych nejak nemluvil o oteplovani, tak ten efekt na me nepusobi, stejne tak, ze ten kompresor komprimuje proti vsem softum dost minimalne... ale vysledek se mi fakt libi.

2) nahraval jsem skrz to veci, co normalne delam ciste. Jako vzdy, ten charakter se hromadi. Bavilo me treba to, ze tam ty "nenapadny" harmonicky potom treba pekne fungujou na rhodesovity zvuky, ktery maj tendenci byt trochu moc hucivy a pri eq je tezky najit spravnej pomer pro orezani. V tom to treba dost pomohlo tim, ze ty spodni frekvence vygenerovali harmonicky, kterejch se pak ucho chyta a ten spodek muze bejt vic orizlej aniz by to znelo prazdne. To treba s fatmanem nebo skrz pro-one moc nejde, fatman to fakt zprzni (na tohle to neni pekna barva a spis je to pak horsi na dalsi zpracovani) no a skrz pro-one je to takova zajimava 70kova lofi barva, kterou este nekdy chci vyuzit.

nemo

Příspěvek od nemo » 11 říj 2008 18:03

Voxengo Tapebus.
Ten jsem zkousel, ze zacatku jsem ho pouzival a pak jsem objevil PSP MixSaturator2 a ten nakonec vyhral, znel mi "prirozeneji".

Samozrejme, Manley Vari-mu za 70 k nebo za kolik bude urcite lahudka :)

matucha

Příspěvek od matucha » 12 říj 2008 00:14

nemo píše:Samozrejme, Manley Vari-mu za 70 k nebo za kolik bude urcite lahudka :)
Ale samozrejme to neni všelék. Ani náhodou.

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 12 říj 2008 00:26

Matucho, libi se ti nejake veci od TLA? Treba ten fatman, nebo i jine veci... na cem se ti to libilo? TLA ma myslim v kazde reklame na jakykoli produkt neco o warmovani...

matucha

Příspěvek od matucha » 12 říj 2008 00:47

No ja mam toho fatmana z dob davno minulych, kdy sem to koupil vicemene podle ty reklamy. Ono to vypada hezky a v ty dobe tu nic moc jinyho nebylo a taky se clovek nemohl o tom nic poradne docist. Tak sem to vramci sve prvni investice koupil. Za pouhopouhych 18tis v akci ;-).

No a je to shit.

Je to dost slusnej shit kdyz to chces pouzivat na to na co sem to chtel pouzivat. Prozen tim signal a vono ti ho to zmensi, scvrkne, trochu nakouri a zasumi. Prima kdyz to chces a kdyz ta vec stoji par korun, ale nic co to "slibovalo" ;-) to nedela. Daj se tim nakourit bici a nejaky syntaky... takovym punkovym zpusobem, zadny rukavicky a zadna elegance. Coz neni nutne spatne samozrejme.

Co se ivory rady tyce, tak tam je to pro me to samy co se tyce preampu. Fakt zly. Ta vec je uzka a mala... proste proboha proc bych tohle mel chtit. I blby preampy u zvukovky hrajou lip. Jsou lidi, co pouzivali (pouzivaj?) jejich kompresory na 2buss, s tim ze jim to zvedne stredy. Mozna se to da ja s tim nemam zadnou zkusenost, jen neduveru ke znacce.

Classic radu znam jen C1 a to taky jen malicko. Ma to takovej chlupatej mikrofonni preamp, nic moc, ale kdyz bych nemel nic jinyho, tak bych z toho nemel uplne koprivku. Na procesovani to ztraci pomerne zasadne spodek a to je myslim dost blby, kdyz tim chces hnat cely burty. Nicmene docela dobry pouziti pro to nasel Etien, kdyz tim probiha vramci svyho minimalistickyho analog retezce vsechny stredovy instrumenty. Docela u toho vyuziva tuhle ztratu spodku k bezbolestnymu procisteni stredobasu a takovejch tech zahuhnanejch frekvenci. Srovnaj se tim ty nastroje do podobny barvy a docela to funguje. Je to takovy trochu chlupaty, ale docela v dobrym. Blby je, ze za to pred lety dal pres 50tis, to mi pride dost. Dneska sem to videl prodavat za 25... nebyls to ty? To bych za to taky nedal, ale kdyby to stalo tolik novy, tak bych si rikal... no uplne to neni od veci, na neco to funguje. Za vic to nestoji ani nahodou. Hm, koukam, ze disk chce asi 39... za to si koupis lepsi veci.

Dneska je strasne moc moznosti, ktery nemuzeme ozkouset poradne a muzeme se o nich akorat tak docist a pak sami zjistovat jestli neco je ciste "hype" nebo to fakt ma potencial posunout nas zvuk nekam opravdu dal.

SSL

Příspěvek od SSL » 12 říj 2008 18:44

vasek píše:velvet: zkus se oprostit od toho, že ty lidi znáš a přečti si, co říkají v tom článku. Zdá se ti to v pohodě? Mně ne.
Mozna neni uplne v pohode forma toho jak to rekli, ale to co rekli je podle MYCH zkusenosti pravda. Ten clanek je tak dva roky (nebo jak dlouho) starej a kdyz jsem ho cetl poprve tak jsem tu zkusenost nemel, tak jsem to taky bral s rezervou. Ted vim, ze pravdu maj.
At chces nebo nechces, tak vsechny fakt dobre hrajici nahravky prosli v nejakym stadiu analogem...

SSL

Příspěvek od SSL » 12 říj 2008 18:48

c9000 píše:pánové když už tady vyrostla tato debato o otepování zvuku a simulacích analog pásku, musím sem přidat jeden plugin ze své zahrádky a musím říct že ho používám hojně a zatím mě naprosto uspokojil po všech stránkách je to: Voxengo Tapebus.
pro mě osobně je to super plugin simulující analog sound. dopopručuji vyzkoušet.
Ja nevim kolik je tu ProTools lidi, ale nejsem si jistej jestli tady padlo McDSP AnalogChannel. AC1 emuluje pult a AC2 tape a to hoodne dobre. Trochu drsnejsi zkresleni najdete u DUY Valve a Tape.
A pak je taky skvelej plugin od Masseyho Tape Head. Jeho pluginy jsou vubec genialni a - na to co umej - neuveritelne levny.

JInak co se tyce ruznyho ala preamp zkresleni tak miluju URS ChannelStrip Pro, kdyz ho nekde objevim...

SSL

Příspěvek od SSL » 12 říj 2008 18:54

Amorph píše:Ja jsem vcera vyzkousel prastarej plugin Digital Fishphones THD a velmi mile me prekvapil. Dela to peknou saturaci ve stredech. Vetsina sw saturatoru hodne zrni a prska na vejskach a huhla v basech a stredy vyzere, ale tenhle mi konecne prijde fajn.
Vubec cely FishFilets byly skvely ne nadarmo tohohle kluka z berlina "koupil" MAGIX. Pokud vim byl jednim z hlavnich designeru jejich AM Suite.
Taky zajimavy pluginy na to "oteplovani"

Odpovědět