Jaký mikrofon a preamp do malého studia

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
nunu

Příspěvek od nunu » 10 pro 2007 11:38

Asi to nevyznelo nejlip,ale ja napdl POUZE a JEN jednu jedinnou vetu pri ktere se mi peni krev v zilach a to tuto.

Zvuková karta a efekty jsou prvky nejméně ovlivňující výsledný zvuk. Jejích podíl na celkovém výsledku určitě není v řádu desítek procent. Bavíme se zamozřejmě o zvukové kartě určené pro tvorbu hudby, jako je minimálně M-Audio Audiophile 2496, nikoliv o multimediálních kartách.

Kazdopadne pokud je to pro zacatecniky kteri opravdu zacinaji,neni tam absolutne co resit. Bude v ni kus pravdy. Ale nechci aby se z toho stalo dogma, ze na karte prd zalezi.

K nicemu jinemu jsem se nevyjadroval,protoze v tom nemam takovy rozhled jako ty, nebo dalsi lidi. Mimochodem povazuju to za uzitecne.

Kazdopadne pokud ma byt vysledek jakakoliv mp3, tak lepsi karta nez audiophile fakt postrada smysl.Nechtel jsem te nijak urazit ,ani se znechutit,pokud se tak stalo tak se verejne omlouvam.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 pro 2007 11:52

fova píše: Jasne, ze s tou myslenkou te domaci vyroby DAVu jsi prisel prvni ty. Ale ja jsem ji hned prijal za svou :-), protoze podle me i z tehle fotky je to patrne. Ty soucastky jsou evidentne rucne osazovane.

Znovu opakuji, ze vyraz "predrazeny" jsem pouzil proto, ze DAV vyrabi sam. Vyroba v nejake firme by mu vyrazne snizila cenu. A tim nemyslim davat to hned do Ciny.
Ja som si vzdy myslel ze rucna vyroba je to najlepsie a ludia si za nu radi zaplatia .. Z toho co pisete mi to pripada , ze je to prave naopak ..

ti hiendove veci sa robia na vychode ? alebo rucne to pekne spajkuju fachmani ?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 pro 2007 11:55

fova píše:O ty tvoje pripominky neslo. Ty jsem tam bez problemu zapracoval.
Jenze pak prisli dalsi lide, kteri napadli celkovou koncepci jako Nunu a Pytkin a v tu chvili uz jsem si rekl, ze s tim koncim.
Ja som nenapadal tvoj clanok .. Hned ako si ho napisal som ti zo dva krat vzdal uctu , ze si take nieco napisal ..
vcera som len napisal , ze ked to ma byt vseobecny prispevok pre zaciatocnikov , tak by mal byt vseobecny .. Nie ako nazor jedneho cloveka ..

nunu

Příspěvek od nunu » 10 pro 2007 12:47

Ja som si vzdy myslel ze rucna vyroba je to najlepsie a ludia si za nu radi zaplatia ..
Nene,je prilis draha. A kvalitativne nekde jinde nez stroj. Kazdopadne se ale i vyvodove soucastky osazuji automatem, ne vzdycky je to deset bab ktere je strkaji do desek -)

Na vychode se dnes dela asi vsecko,highend nehighend. Pouze male serie nebo kusovky se tam neoplati. V byvalem zamestnani jsme prisli o nekolika letou zakazku kde uz nebylo treba co vyvijet a upravovat, cinan to doda za takovou cenu,za kterou nase firma nenakoupi ani potrebne soucastky...

fova

Příspěvek od fova » 10 pro 2007 13:04

Navic mi prijde, ze DAV je vyraben tou nejmene efektivni formou rucni vyroby, kdy on to dela vse sam. To je to, na co jsem narazel v clanku.

Pak jsou jine firmy s rucni vyrobou, ktere maji napr. 15 zamestancu - 3 zenske co osazuji a paji, 1 chlapika, co dela krabice, 2 obchodniky, 1 ucetni, atd. a to uz je zase o nicem jinem.

Pytkin píše:Ja som nenapadal tvoj clanok .. Hned ako si ho napisal som ti zo dva krat vzdal uctu , ze si take nieco napisal ..
vcera som len napisal , ze ked to ma byt vseobecny prispevok pre zaciatocnikov , tak by mal byt vseobecny .. Nie ako nazor jedneho cloveka ..
Problem je prave v tom, ze to neni objektivni clanek a je dost subjektivni. Udelat z nej objektivni by znamenalo alespon polovinu textu prepracovat.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 pro 2007 13:41

fova : jasne jasne .. ved to som pisal .. potom ho ale nechajme ako tvoj nazor na vec .. ako tema ktora je na fore .. kazdy si to moze precitat a spravit si nazor .. ale nevydavajme to za vseobecne pojednanie pre zaciatocnikov .. to je vsetko ..

fova

Příspěvek od fova » 10 pro 2007 13:58

To je rozumne reseni.
Nechme to tady, jako moje tema, odrazejici muj nazor.

Clanek jsem sem opet nakopiroval.

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 13 pro 2007 12:07

FOVA) ... teda, prekvapeni, uznani a moje poklona!

Jsem rad, ze se po case zase nasel nekdo kdo misto neustaleho kriku "chtel bych aby tady bylo" ... tedy vlastne "udelejte pro me neco" ... taky pro nekoho neco udelal. Diky !
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

komasix

Příspěvek od komasix » 10 led 2008 15:59

Bylo by moc fajn kdyby tohle téma někdo rozšířil o snímání jiných nástrojů a mikrofony vhodné pro např. kytarovou aparaturu a bicí.

upman
Vybavení

Příspěvek od upman » 04 zář 2008 20:18

2 FOVA: diky moc, klanim se az k zemi, zase jsem se diky ezone/tobe posunul o kus dal
Mac mini, Logic 9, MOTU Ultralite, PadKontrol, Novation SL37, IK VSTs
http://bandzone.cz/lifelies

fova

Příspěvek od fova » 05 zář 2008 20:37

Diky za komentar.
Jsem rad, ze to pro nekoho je uzitecne.
Nektere veci uz dnes vidim trochu jinak (napr. uz tolik nepodcenuji vliv zvukove karty ci prevodniku na vysledny zvuk), ale za vetsinou textu si stale stojim.

fova

Příspěvek od fova » 13 lis 2008 22:01

Trochu jsem ted experimentoval s prepinanim charakteristik pri nahravani zpevu, takze doplnuji neco malo k textu clanku na prvni strane:

Pouzivani ruznych mikrofonnich charakteristik pri snimani zpevu:

Vsesmerova - na tuto charakteristiku zapomente, pokud nemate velmi dobre znejici mistnost, protoze kazda jeji nectnost bude v nahravce velmi zvyraznena. Myslim, ze v panelakovych domacich studiich je takrka nemozne tuto charakteristiku pouzivat.
Vsesmerova charakteristika dava mohutny, prirozeny zvuk, i kdyz mirne rozplizly, protoze jsou snimane i vsechny odrazy.

Kardioida - nejpouzivanejsi na zpev, v nahravce nic nerusi, zni prijemne na poslech. Na druhou stranu ji chybi mohutnost a prirozenost vsesmerove charakteristiky a tak ma sklon k urcite sterilite a nezajimavosti - je az prilis slusna.

Osmickova - take snima charakter mistnosti, ale vyrazne mene nez vsesmerova. Ponekud zvyraznuje basovou slozku signalu, ale jinak je vcelku prijemna na poslech, takze je to zajimava alternativa ke kardioidni charakteristice.

V mem studijku se mi nejvice osvedcila kardioida, ktera nedela zadne problemy v mixu. Pokud chci zivejsi/mohutnejsi projev tak volim bud kardioidu lehce obarvenou vsesmerovou charakteristikou nebo kardioidu lehce obarvenou osmickovou charakteristikou.
Kazdy mikrofon je jiny, takze to chce zkouset. Na ADK CE se mi vice libi kombinace kardioida-vsesmerova, u SE Titanu zni vsesmerova nepouzitelne a vic se mi libi osmicka.

Jeste poznamka k pop filtrum:

Ac tomu mozna nekdo nebude verit, tak velmi vyznamne ovlivnuji zvuk nahravky a to zvlaste na vyssich frekvencich. Ja pouzivam vetsinou kovovy filtr od SE Electronics, u ktereho mam vyzkousene, ze dava transparentni, cisty zvuk. Jeho nectnosti je, ze propousti zvysene mnozstvi sykavek. U cloveka, ktery ma problem se sykavkami nebo pri pouziti nejakeho cinskeho mikrofonu se zvyraznenymi vyskami se da pouzit pop filtr s nylonovou sitkou (v nouzi poslouzi i damska puncocha natazena na dratu).
Tento filtr hodne stahne vysky, takze zvuk nahravky pak zni trochu retro, ale sykavkam to pomuze.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 14 lis 2008 07:56

Fova: super! Ten vliv popfiltru musím vyzkoušet. sE popfiltr už mám dlouho na wishlistu :)
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

kexik

Příspěvek od kexik » 14 lis 2008 07:59

to je pravda stym pop fitrom... ja mam tiez ten kovovy ale zasa nemozem povedat ze by bol zvukovo neutralny. pusta viac vysok ako tie textilne, ale meni im texturu a nie prave najkrajsie. pokial sa co len trocha da, fungujem bez pop filtra, co chce vacsiu disciplinu pri spievani ale ide to zariadit. pri reci to vobec nie je problem

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 lis 2008 09:58

Ono i u kovového může být více variant kvality ( i ceny). Já mám kovový od (tuším) AEA, stál docela hodně, ale s ním a bez něj ten ten mikrofon hraje spektrálně stejně (kromě eliminace popů), zkoušeli jsme to podrobně. Předpokládám že SE filter podobně jen vypadá, ale kvalitou bude adekvátní i celé výrobní řadě těchto mikrofonů ...

Odpovědět