Monitory Quested & PSI audio - dojmy

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
matucha

Re: Monitory Quested & PSI audio - dojmy

Příspěvek od matucha » 08 dub 2013 13:43

Tak behringerackej low end a tahle uroven repraku je myslim srozumitelne slysitelna pro vsechny.

Me behringer a spol nevadi na poslech, nesoustredenej poslech mimo sweetspot pri nejaky praci nebo nekde na domaci kalbe. Tam to funguje uplne bezproblemove. Kdyz ale chces na takovejch bednach pracovat a resis ruzny zabarveni/hnusy/maskovani, tak jsou dobry bedny k nezaplaceni. A asi kazdymu by pomohlo chvili delat v prostredi, kde tohle vsechno funguje jak ma. Naucis se pak ocekavat urcity veci a zpetne je dostavat lip i z behringeru. Protoze zjistis ze pod povrchem a barvou tech beden se deje mnohem vic nez slysis a nejak trochu naslepo s tim muzes nejak pocitat.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 08 dub 2013 13:49

matucha píše:Tak behringerackej low end a tahle uroven repraku je myslim srozumitelne slysitelna pro vsechny.
tak to je jasne.. ja som mal na mysli skorej uz potom porovanie navzajom medzi hi-endami :) ze si myslim ze je mimo mojich moznosti ..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 08 dub 2013 14:35

dendy: to by ses divil jak ten rozdil muze byt velkej. Myslim, ze bys to slysel naprosto bez problemu.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 08 dub 2013 14:58

Dendy, tyhle všechny bedny znějí TAK rozdílně, že by ses opravdu hodně divil. A tak by ses mohl divit co všechno nového nebo jiného slyšíš v hudbě, kterou znáš léta z běžného poslechu ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 08 dub 2013 15:41

snad budem mat niekedy moznost si to vyskusat nazivo...

Andrey Bobrov
Profesionál

Příspěvek od Andrey Bobrov » 09 dub 2013 12:20

Velvet je nejkvalitnější mastering facility v ČR/Sk. Byl jsem velmi překvapen, když viděl technické zázemí Ivo ještě před 5. Lety, kdy jsem se obrátil s prosbičkou o mastering. Po dlouhou dobu jsem hledal kvalitní studio v ČR, a Ivo je vlastně jediný kdo mi dokázal udělat špičkový zvuk na území Česka. Podle mě se jedná o nejzkušenějšího mastering inženýra, hudebníka a borce, který ví, co dělá, plně tomu rozumí a vždy se drží jen světového/špičkového zvuku. Je málo zvukařů, které si vážím, nepatří k ním ani vyhlášená jména, ale jsem poctěn spolupráci s ním.

Tak v první řadě bych dodal, že pokud se budeme bavit o Genelecs, Yamaha, M-Audio, Behringer, Mackie a spol., tak to bude zcestné. Je to vlastně jak se dívat na starou barevnou televizi, která ještě ke všemu bliká. Přesnost fáze (tj. přesnost obrazu - proto monitoringu) u tzv. low-end je tak silně zkreslená, že zvukař, který s nimi pracuje NEMUŽE objektivně rozhodovat o balancu mixu (nemluvě o masteringu).

Před tím, než mluvit o Quested, nebo PSI jako o high-endu, který je nedostupný a „zbytečný“ (jak jsem vycítil z některých příspěvků), musíme si položit otázku, zda Vy pracujete na profesionální úrovní, nebo amatérské/začátečnické. Protože pro amatéra stačí mít m-audio a zpívat si to sám doma, kdyžto profík musí vydat kvalitu, desku, za kterou je zodpovědný před dalšími posluchači/kritiky.

Další otázkou je, zda výsledky mixu jsou opravdu znatelně lepší než "na mým starým setupu, který znám" nebo "dyť mám sluchátka od Bayeru, míchá se na tom skvěle.. ". Tuto modře označenou část profiky múzou vynechat.

I první i druhou otázkou, za dobu 10 let studiového prostředí 24/7 (až na pár dní volna), jsem se velmi dlouho zabýval. V prvním případě platí to, že když ve vašem pokojí na starých NS10 najednou přibude 8 basových pastí, a zvuk se "zlepší" a člověk je také nadšený jak se posunuly vaše výsledky. Z toho lze soudit, že opravdu akustika (vjem zvuku) je rozdílný i při menších změnách v samotné místnosti. Naše uší jsou schopné vnímat této sebemenší rozdíly, proto zvuk je velká věda. Monitor nelze nahradit sluchátky, jelikož sluchátka nemají prostorové podání. I když budete mít nejlepší sluchátka na světě, nikdy s nimi neuděláte kvalitní poměr komprese. Lze o tom debatovat týdny, ale držme se tématu.

Možnost poslechnout monitory PSI nebo zjistit zkušenosti uživatelů byl od konce minulého roku pro mě velký problém. Hodně se mluvilo o Muro Eggs, Me Geithainech, po dlouhodobém průzkumu jsem objevil další zajímavé značky jako KS Digital, Event (jen Opal), a mnoho dalších. Bylo na čase prodat svůj set A7+Sub12 a Vintage JBL 4425 (které mi utrhl snad málem s rukama nějaký Vietnamec za nesmysl).. tak na kontě bylo kolem 60 tis a velké dilema jak je utratit. Přiznám se, nikdy mi neseděly KH O300, ani S3A (i přes svou velkorysou pověst) také ne. Ano, chtěl jsem ROZHODNĚ nové monitory na dalších pět let. Pro osobních konverzacích s lidmi, co mají/poslouchaly téměř vše o co jsem mněl zájem jasným favoritem byly Adam S2X. Pro vyzkoušení S3X-V / S3X-H a dalších jsem vybral S1X jako nejlepší, a nejrychlejší/věrnější monitor z řady nových Adamů. Zde mohou být rozdílné názory, ale podle mě je to nejlepší monitor od nich až na S4X (main).

Když jsem přijel k Ivo před pár týdny porovnat SX a RL901k, tak bylo zřetelné, že třipásmo od Geithainů je větší kalibr a SX mněly v porovnání problémy s crossoverem (zamumlaný nižší střed). Zněly velmi pěkně, ale ne tak dobře jako RL. Jsem u Adam audio už přes 7 let, vím proč je mám a proč si je cením. Ale po tom, co jsem vyzkoušel Geithainy v praxi, hned jsem je pochopil, otevřel se mi velmi příjemný střed/prostor.. Cirka pár hodin práce s nimi mě přesvědčily, že se jedna o špičkový tool. Dovolím si to trvdít, jelikož mi rukama prošlo hodně šuntů, slyšel jsem víc evropských prostorů a značek (i poměrně málo dostupných třeba jako Blue-Sky apod.) vč. audiofilských klasik atd. Důvod přechodu Ivo z B&W na Geithainy se mi nyní jeví jako samozřejmost.

K věci, v neděli jsem se stavil do Jablonce poslechnout „les monitorů“ a při prvním dojmu z A25 jsem byl extrémně překvapený detailností PSI. Geithainy opravdu zůstaly v postranní. Středy jsou bohatší, výšky pevnější a basy plnější. Jinak to říct asi nejde. Vše je otevřenější, silné, pevné, moderní, precizní, přesné. Stereo image je velice prokreslený, tím myslím, extrémně prokreslený…. hmm. Jak to říct, jsem rád, že Adamy jsem nevzal s sebou. Trošku se mi vybavily Sennheiser HD800. Rozhodně brutální monitor. Středy jsou extrémní, komprese/distorze jsou velmi slyšitelné v každé nahrávce. Nejsou přehnané, jen silné. A25 mně velmi zaujaly. Pokud bych chtěl PSI, chtěl bych právě A25 ne 215 (pro sebe). Ale narazil jsem na jeden problém. Jelikož vím o vkusu Ivo, tím myšleno naprostá vyváženost nahrávky a realita.. navíc v jeho nádherném prostorném prostoru, A25 zněly trošku extrémně. Proto, po porovnání, A215 zněly lépe. Ne ostřejší, ne sub-basovější, ale naturálnější, reálnější. Opět, mně osobně se víc líbily A25. Ale rozdíl, o kterém se tu bavíme, je malý. Osobně bych chtěl A25, a možná ns10.. Možná je to také tím, že A25 znějí víc jako mid-field/main, a A215 více jako near-field/mid-fild.. jsem si říkal v ten okamžik, než jsme přepnuly na Quested. A17 jsou A25 bez basu. A215 mají zaokrouhlenější basy a výšky než ostré/pumpující A25.

Poslech 7R mě ohromil. Vlastně hned jsem se usmál, a mněl velkou radost z toho, co slyším. Doslova mě ohromil svou reálnosti. Jakoby jsem našel svou nejoblíbenější hračku, kterou jsem ztratil v dětství. Jsem málokdy emocionální, ale tentokrát jsem svoje nadšení projevoval neustále… prostě pořád. Byl jsem uchvácen pravdivostí monitorů, jejích podání mně oslovilo. Kombinace A25+7r je velmi fajn, a muže být pro Velvet room vhodná… ale, hned na to mi začaly o to více zajímat 3110.
Hned po zapnutí 3110 jsem zapomenul na 7r a mněl velký úsměv na tváři. Tečka. Zvuk velkého kinosálu v mastering podobě, naprosto nekompromisní monitor. Věrný, detailní, poctivý a přesný. Volba A215+3110 je absolutní, rozhodně. O tom, jak skvělé jsou plně souhlasím s tím, co napsal ivo.. ale pořád se mi zdá, že je trošku skromný.

RL 901 do neděle byli jakousi mou osobní referenci studiového mastering monitoringu. A vlastně jediný důvod proč jsem nechtěl RL 940 byl (kromě ceny), že jsem toužil právě po řešení RL 901k. Takže jsem vlastně jezdil k Ivo vždy pozorně zkoumat velkorysé kvality těchto monitorů. KlienHummel O300 není to, co bych rád. Ani S3A.. i když dřív se mi líbily velmi. Upřímně ani RL940 mě už nezajímají, i když 901k do nedávna. Zajímají mně A25/21 a střední Quested. Zda mít A25+7R je jakousi perfektní volbou pro menší cirka 30m2 prostory.. prostory nad 35 potřebují 3110. A25 mi přijde jako mid-field/main.. 3110 jako nekompromisní Main. :roll:
Studiový zvukař, producent a umělec
http://www.soundcloud.com/kaze_records

Vey

Příspěvek od Vey » 09 dub 2013 23:06

Osobne jsem taky vzdycky zvedavej, kdyz k Ivovi neco dorazi .. Mikrofony me vetsinou nechavaj vcelku chladnym _), ale pokud jde o monitory, tak ty si vzdycky rad zajedu poslechnout a udelat si obrazek.

Cca pred dvema lety me okouzlili male Rocky od Unity Audio a to predevsim svym cistym a trpitivym zvukem, basem, kterej sel niz nez je v dane tride obvykle a obecne hodne podobnym charakterem jako meli Ivovi Geithainy RL901K - ovsem samozrejme s daleko mensim objemem zvuku.
Kdyz jsem si je privezl domu, tak jsem byl nadsenej co vsechno najednou slysim a uzival jsem si temer jakoukoliv nahravku :)

Asi pred mesicem jsem se u Iva zastavil k porovnani nove dovezenych Quested S7R s mymi The Rock. Pri prvnim poslechu jsem byl zaskocen tim, ze u Quested toho "spoustu" chybi a vubec se mi ten zvuk nelibil .. Zadna jiskra, zadny vejsky, zadny basy :) Rikal, jsem si: "Co to je?, to hraje hrozne …" a byl jsem v tu chvili rad a potesen, ze moje bedny hrajou lip … ovsem postupem casu jsem zacal zjistovat, ze to tak uplne neni. Zacal jsem si vsimat, ze diky mocnym vyskam u Rock, tak na nich tolik nedokazu vnimat nizsi frekvence. Cim dal vic jsem prestaval mit jistotu o tom co je lepsi, co zni prirozeneji a lip se posloucha …
Jednoduse receno, S7R je stredova bedna, kdezto The Rock jde niz a zaroven ma prevahu vysek a mene stredu. Tanecni elektronicka muzika mi znela lip a prijemneji na The Rock, ale kdyz jsme dosli k jinymu zanru a u nahravky od Van Halen prepli z Quested na The Rock, tak jsem byl zhrozen tim co slysim a divil se kam se to vsechno ztratilo .. totalne vykotlana nahravka. To byl asi nejsilnejsi moment, kdy jsem si zacal rikat, ze na tech S7R neco bude.
Nakonec jsem odjizdel se smisenymi pocity, kdy jsem si nebyl jist, kterou bednu bych si vybral, kdybych se prave rozhodoval co koupit.

Vcerejsi posezeni u Iva bylo prijemnejsi .. to zaclo poslechem velkych Quested V3110 .. krasnej a velkej zvuk. Do toho jsme stridali PSI A215, ktery hrali lip nez by clovek na pohled cekal - jejich vzhled (dalo by se rict - hifisticky sloupy) ve me moc duvery nevzbuzoval. Samozrejme vzdycky se rad necham prijemne prekvapit :)
Jelikoz se mi nechce rozepisovat jednotlivy monitory a i vzhledem k tomu, ze uz tu par nazoru a chvalozpevu zaznelo, tak doplnim jen jednoduchym osobnim shrnutim. Pokud jde o Quested vs. PSI, tak o Quested zvuku rikam, ze je surovej natural, kterej neunavi usi a hezky se posloucha. PSI je jakoby vice uhlazenejsi, sametovejsi a zaroven ma i vic vysek.

Obecne, kterej zvuk je ten spravnej asi tezko dokaze nekdo zhodnotit, ale urcite si kazdej dokaze vybrat to co jemu vyhovuje.

Moje osobni preference by se pravdepodobne ubirala smerem ke Quested S8R, pripadne V2108. Ani jedny jsem nemel moznost slyset, ale verim, ze to nebude dlouho trvat a tez se u Iva objevi :))

SoundsFine

Příspěvek od SoundsFine » 10 dub 2013 01:16

Andrey, Vey:
Opravdu krásný popis dojmů z poslechu první ligy.
Tohle je přece je trochu jiné kafe, jiný popis.
Decentní, vyvážené, logické, srozumitelné, navíc citlivé a pokorné.
Díky moc.

delay

Příspěvek od delay » 10 dub 2013 07:50

Na Veye neobvykle dlouhý příspěvek :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 10 dub 2013 08:32

Díky hoši za vaše reflexe, je vždycky fajn si poslechnout jak to vnímají jiní .. Srovnání PSI a Quested je velmi zajímavé a vybrat si mezi nimi není opravdu snadná volba a pokud to člověk neposlouchá jen jednorázově, není asi překvapivé že během delšího období tak trochu váhá a preference nejsou jednoznačné a stabilní. Obojí dává trošku jinou informaci a přináší trošku jiný přístup ke vnímání dané hudby. Ověřil jsem si ale v praxi to, co už bylo řečeno- že Quested nenechají člověka usnout na vavřínech příliš snadno a pořád ho motivují ke zlepšování nahrávky a dávají mu vnímat různé nedokonalosti v ní. Na druhé straně - jako motivaci - ukážou, že když je nahrávka opravdu dobrá, znějí nádherně a impozantně a je požitek na nich hudbu poslouchat. Zároveň nejsou nijak agresivní ani vyhypované (na výškách apod.) takže člověka neunaví ani při dlouhém poslechu. A vícekrát jsem si ted ověřil to, co říká i spousta jiných - že když to dobře zní na nich, zní to pak dobře i na spoustě běžných systémů. PSI jsou v něčem detailnější a preciznější (obdivuhodně precizní), ale možná jakoby někdy člověka nechají uspokojit dříve ... Jako ideální mi nakonec připadla kombinace obou ... :wink:

PSI zatím nějak nespěchají s vrácením, takže kromě malých Quested S7R které jsem poslal kamarádovi k vyzkoušení a vrátí se koncem příštího týdne tady pořád je všechno ostatní, kdyby to někoho zajímalo na poslech, dejte vědět. Ted jsem ve Frankfurtu , ale od pátku do neděle jsem zase doma.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 dub 2013 12:00

Roger Quested u svých "děťátek" - autor všech monitorů Quested včetně obrovitých custom řešení (Hans Zimmer atd), fotka ze včerejška

Obrázek

Šéf Quested pan Lewis mi řekl, že Hans Zimmer si loni do svých studií objednal 150ks V2108 (to jsou ty uprostřed - ten černý a bronzový) + subwoofery :)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 12 dub 2013 13:41

Zimmer jede na 2108 od nepameti, asi rozsirujou Media Ventrures :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 dub 2013 14:04

Na ty V2108 jsem velmi zvědavý ... tam to neměli v tom lomozu ani zapojené. Ale měl bych je tady tak za týden mít ...

Andrey Bobrov
Profesionál

Příspěvek od Andrey Bobrov » 12 dub 2013 16:53

Ty 2108 jsou více než zajímavé. Pro 3110 ne každý má prostor, ale 2108 muže znamenat menší revoluci v čr/sk studiích:) Věřim, že je na čase vyměnit O300 :)
Studiový zvukař, producent a umělec
http://www.soundcloud.com/kaze_records

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 12 dub 2013 17:41

2108 (i ty novy) jsou podle vseho takovej lepsi prumer, nic extra, co jsem cetl, tak par lidi pred nimi uprednostnilo prave KHcka. No uvidime.

Odpovědět