Monitory Quested & PSI audio - dojmy

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Monitory Quested & PSI audio - dojmy

Příspěvek od Ivo »

V dnešní době je dostupná celá řada studiových monitorů, některé z nich jsou čerstvě vytvořené, jiné mají dlouhou tradici. Anglické monitory QUESTED patří k těm druhým a už mnoho let patří k monitorům, které můžeme vidět v mnoha studiích po celém světě - mimo jiné je používá Hans Zimmer, Mike Oldfield, studia Abbey Road a spousta dalších. Jsou známé pro svůj velmi čistý, přirozený, detailní a plný zvuk.

Tyto monitory mě zajímají velmi dlouho a tak jsem si nakonec nechal jedny poslat k vyzkoušení a seznámení se s jejich zvukem ve svých reálných podmínkách. Vybral jsem si na úvod jejich nejoceňovanější aktivní nearfieldy S7R. Pohybují se v cenové relaci cca 1500 EUR/pár.
Rozměry 244(w) x 347(h) x 308(d) mm , váha 11kg

Obrázek

Dnes jsem se věnoval poslechu těchto monitorů a též srovnání s jinými monitory. V důvěrně známých akustických podmínkách svého studia jsem si začal přehrávat důvěrně známé "referenční" tracky - od jazzu , přes pop, hiphop, rock, techno až ke klasice ...

Hned od prvního okamžiku to začalo být zajímavé - začalo být zřejmé že zvuk těchto monitorů není nic levného ani obyčejného ... Zároveň tu nebyla ani stopa po nějakém (obvyklém) "hype" na výškách nebo basech. Vše znělo velmi uvolněně, přirozeně a naplno se spoustou nejjemnějších slyšitelných detailů v celé šíři spektra. Radost poslouchat ... "Přirozenost" - to je asi ten hlavní aspekt, který mi přicházel na mysl během poslechu. Ti co jsou zvyklí na monitory s uměle "vybuzenými" výškami (Adam atd.) by na první poslech mohli mít pocit že výšek je tu méně ... ale stačí jen chvíli poslouchat a poté, co se předtím zpěněná hladina uklidní, najednou zjištujeme že výšek je přesně akorát se všemi detaily. Naprosto fantastické jsou detaily ve středech a celá oblast středů

Záležitost výšek mi začala být zřejmá od chvíle co se do hry připojily Unity Rock. Jejich kovové tweetery a lehce nabroušený "adamovský" zvuk zněly proti Quested docela ostře a lehounce "chemicky" ... Přepnutí na Quested mi vždycky připadalo jako když se z okna sundá nějaký barevný filtr a okno do přírody se naplno otevře ... i celkový prostor a též prostor mezi nástroji se zdál být vždycky větší a uvolněnější u Quested ...

Plnost a přirozenost zvuku Quested jsem si nejvíc uvědomil v okamžiku kdy jsem začal přehrávat svoji vlastní hudbu a nástroje (tedy něco o čem vím jak "doopravdy" zní). Tady ten rozdíl byl markantní. To jak hrály Quested bylo velmi blízké reálnému zvuku nástrojů (na rozdíl od trošku "napjatých" Rocků). Quested zároveň (aspon pro mě) otevíraly nesrovnatelně větší prostor pro práci na nahrávkách (mixu apod.). Díky uzavřenému basovém driveru u Rocků se zdálo, že jdou o něco do nižších basových frekvencích...

Monitory jsou velmi subjektivní záležitost. Pro mě osobně jsou Quested (po dlouhé době různých zklamání) velmi příjemným a radostným objevem ... čím víc je poslouchám, tím víc se mi líbí ... vnímám je jako skutečné "monitory", tj. něco co dává naplno zaznít nepřikrášlenému zvuku "jaký je" - ve všech detailech a ve všech žánrech ... což je asi základ pro studiovou práci. Přijde mi to jako dost jiná (ušlechtilejší a přesnější) liga než spousta jiných nearfieldů co jsem tu měl (Dynaudio, APS, Adam atd.) - za velice příjemnou a přijatelnou cenu. Kdybych se pohyboval v oblasti hudby kde jsou zásadní hluboké basy, asi bych zkusil S8R. Ale pro univerzální použití jsou S7R více než skvělé ... a jak jsem koukal na feedbacky lidí co na tom mixují - chválí především to jak se mixy na těchto bednách krásně promítají do reálu (čemuž se upřímně řečeno moc nedivím)

Obávám se, že je to jedna těch věcí, který už asi nepůjde vrátit :)

O další dojmy se podělím průběžně

PS: kdyby se někdo chtěl přijít poslechnout, je vítán ...

Poznámka: Autor příspěvku je prodejcem a zároveň i uživatelem těchto monitorů... nejedná se tedy o recenzi, ale o osobní názor...

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Ivo dne 26 bře 2013 08:53, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od delay »

No, a to ta bedna nemá žádnej zahořovací interval? Mám v živé paměti, jak mne bolela hlava z výšek u Focalů než si sedly. Zvuk se během dvou dnů změnil až dramaticky, tedy na vyšších frekvencích.

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od Ivo »

Ty Rocky jsou v provozu už 2 ro(c)ky :)

Jestli ty Quested budou hrát ještě lépe, tak to bude super :)

Zjistil jsem že ty quested mají vzadu přepínadla na frekvence (2 x bass cut + 1 high cut /high boost) ... ten lehký decentní high boost je fajn jako "malý reflektor", ty výšky potom zněji trochu výrazněji ... moc fajn možnost ...

Hans Zimmer a jeho Quested (to jsou ty větší):

Obrázek

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od delay »

Ivo píše:Díky uzavřenému basovém driveru u Rocků se zdálo, že jdou o něco do nižších basových frekvencích...
To asi nebude kvůli uzavřenýmu reflexu, to by bylo spíš naopak ne, reflex basy umocňuje... :)
Jinak v pohodě, některý drivery bejvaj zajetý z výroby (JBL), takže se zvuk nijak nemění...

Uživatelský avatar
Kermitak
Moderátor
Příspěvky: 6609
Registrován: 12 led 2005 22:43

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od Kermitak »

Uzavrena ozvucnice ma imho typicky lepsi basy, protoze tam je velmi pozvolnej pokles (krasne jsem to slysel na KHckach). Portovana bedna ma pod rezonancni frekvenci portu strmej pokles a pak uz nic.

Ivo: pekny, Questedy jsou klasika. Ja jsem ale zvedavej na ty PSI (idealne 25) ;)
BTW prijde mi, ze proti vsem bednam, co jsem tu mel, mely Adamy lehce zatazenejsi a velmi velmi hladky vysky. To se mi na tom jejich paskovym tweeteru libilo nejvic, ta sametova hladkost, zadna nabrousenost (A7, P11a, S3a).

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od Ivo »

PSI tady budou velice brzy (vč. 25) - ale to je cenově bohužel hodně jinde ....

Připadá mi že ty Quested se pěkně rozehrávají po těch několika hodinách a líbí se mi čím dál víc :)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

Kermitak píše:Uzavrena ozvucnice ma imho typicky lepsi basy, protoze tam je velmi pozvolnej pokles (krasne jsem to slysel na KHckach). Portovana bedna ma pod rezonancni frekvenci portu strmej pokles a pak uz nic.

Ivo: pekny, Questedy jsou klasika. Ja jsem ale zvedavej na ty PSI (idealne 25) ;)
BTW prijde mi, ze proti vsem bednam, co jsem tu mel, mely Adamy lehce zatazenejsi a velmi velmi hladky vysky. To se mi na tom jejich paskovym tweeteru libilo nejvic, ta sametova hladkost, zadna nabrousenost (A7, P11a, S3a).
jj, neportovany speakery maji presnejsi basy (za cenu nizsi hlasitosti, nez bedna zacne zkreslovat). resp. portovany bedny hrajou vpohode az od nejaky pomerne vysoky cenovy hladiny, a nekdy ani tak. nejhorsi je to na ty prechodovy frekvenci, kde bedna 'huci'. lidem se to ale libi, protoze basy potom zneji hodne dulezite. ale vpodstate se tam blbe poznava jeden ton od sousedniho (coz ve vetsine akustickej scenaru stejne nevadi, protoze i s neportovanou bednou by to neslo poznat). teoreticky nejlepsi jsou jednopasmovky, zadny crossovery, zadny porty.. proste auratone. ;]

Uživatelský avatar
COBOLT
Příspěvky: 387
Registrován: 28 lis 2007 19:01

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od COBOLT »

To zní velice zajímavě obzvlašte za tu cenu :)

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od Ivo »

Sranda, ted jsem našel recenzi ze Sound on Sound a říkají tam podobnými slovy totéž: ""Quested’s monitors are typically voiced in what many would call the ‘British sound’ — the top end is not over-hyped, harsh or brittle at all, yet is still very detailed, clear and airy. In a straight A/B comparison with some other popular monitors, this spectral balance may be perceived initially as having less clarity or transparency. However, in practice, everything is still there but you don’t get fatigued during long mixing sessions — which is a good thing, in my book. With simply recorded acoustic instruments, the openness of the top end and the transient detail is definitely clear and present and conveys all the required information. The mid-range is very neutral and transparent too, showing excellent resolution on spoken-word recordings, while the bass end is very powerful and very clean, with low levels of harmonic distortion at sensible listening volumes."

Takhle jsem to nějak slyšel a až ted o tom čtu :)

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Nearfield monitory Quested S7R - dojmy (též vs. Rock apo

Příspěvek od Ivo »

Napsal jsem malou recenzi na Quested S7R: http://www.gearslutz.com/board/reviews/ ... itors.html

Tyto monitory mě zaujaly natolik (posledních pár dní pracuju většinou na nich), že velmi brzy (možná už příští týden) si vyzkouším i jejich větší bratry: V3110 a V2108

Obrázek

Obrázek

A též PSI A25M (taky asi příští týden):

Obrázek

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: Monitory Quested - dojmy (též vs. Rock apod.)

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

Ivo, bylo by super, kdybys mel k dispozici ATC na test - to je podobna kategorie a verim, ze pro nekoho zajimava (mit je treba jeste vedle barefootu... jenom napad :)

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Monitory Quested - dojmy (též vs. Rock apod.)

Příspěvek od Ivo »

ATC není podobná kategorie, to stojí 3x tolik :) Dát za monitory 300 - 400 000 to opravdu nejdu :) (navíc ty SCM25 a 50 mají docela malý bas). Sám jsem ty ATC ještě neslyšel, ale protože jsem během let zjistil že máme s Fredem Forssellem docela podobný vkus na leccos, zaujal mě jeho feedback na ATC (když před pár lety vybírali nejlepší možné monitory do studia: "

I did NOT like the older top of the line products at all. I found them too aggressive overall, and too hyped in the high end. I always wanted to turn them down when I listened to them, and I was glad when I did turn them down. That is not a good quality to me.

Více lidí zminuje u ATC tuto určitou ostrost a to je přesně to, čeho se chci zbavit :)

Barefooty - jednak bych raději evropské bedny a jednak ty srovnatelné mini main stojí půl milionu bez DPH .. a to za monitory nejsem nikdy ochoten dát ... ani na pohled se mi moc nelíbí ...

Mrzí mě, že na rozdíl od PSI a Quested (které si zařídím sám) nejsou u lokálního distributora (Panter) k dispozici na vyzkoušení i KH 0410, ty jsou v podobné kategorii a poslechl bych si je docela rád ...

Když se zadaří, měl bych tady přinejmenším velké Quested mít koncem týdne a možná i PSI

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: Monitory Quested, PSI atd. - dojmy

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

jo, bude to vkusem. par lidi, ktery znam nebo se mi moc libi jejich pristup ke zvuku a mixy (stimming, noisia) sli do atc (z s3a). a protoze adamy a jejich vejsky man rad (nejde mi o prirozenost, ale zoom na transienty a tim padem lepsi mixy - aspon mne to tak funguje) -- tak proto by me moc zajimalo, jak hrajou..

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Monitory Quested, PSI atd. - dojmy

Příspěvek od Ivo »

Jasně, to je věc, vkusu a zvyku ... Já jsem na ty adamovské "skleněné" agresivní výšky trochu alergický ... Před 2 týdny jsem tu měl Adamy SX1 a po 10 minutách mě z toho bolela hlava ... :) Kromě toho když všechno zní už tak permanentně navýškovaně, tak bych už moc nevěděl co s tím ... ale všechno je relativní a zvyk ...

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Monitory Quested, PSI atd. - dojmy

Příspěvek od dendy »

ivo pekna recenzia, prijemne citanie... vazim si toho ked niekto obetuje svoj cas a investuje do toho aby na ezone pridal nieco prinosne pre ostanych... ked kazdy z nas obcas prispeje trochou tak bude mat ezone uroven !

inak taky tip - kazdy takyto clanok je fajn nastavit ako "hlavny" prispevok vlakna (dole v editacii prispevku je checknox) - on sa potom vzdy zobrazuje ako prvy aj na dalsich stranach diskusie ked tu casom budu... je to take prehladnejsie ;-)

Odpovědět