Koncert pro klavír a orchestr ( Láska, vášeň a strach)

Vaše produkce a názory na ní, české a slovenské elektronické kapely a projekty
Odpovědět
carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 06 říj 2007 01:34

hehe se tim zivim:))alespon zcasti
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 06 říj 2007 01:50

carloff píše:hehe se tim zivim:))alespon zcasti
Pak mas jiste zajem na tom nechat si svou zivnost dobre zaplatit :)

Petr_Macháně

Příspěvek od Petr_Macháně » 06 říj 2007 08:12

Acid> jasný :) nápad se rozvinout naucim, konec konců, porad jsem v zacatcích, ale díky teda moc, ja sem tu na e-zone byl odjakziva jen takovej problemář :D aspon uz vidim, kdo me tu tak nak bere:) thx

adam_kurutz

Příspěvek od adam_kurutz » 06 říj 2007 08:40

muzes mi prosim rict pramen odkud cerpas historismus jako soucats teorie kompozice?

zo studia kompozicie na katedre kompozicie./f.donatoni,j.pospisil,z,bilek,p.van grob,v.godar,j.kohoutek,s.hochel,j.tandler/
Notovy zapis neni dokonaly..stejne jako neni zapis midi..
midi je nepomerne primitivnejsi zapis ktory hovori o zazname par zakladnych parametrov,ktore maju zanedbatelnu informacnu hodnotu oproti komplexnemu znaceniu ktore pozname z paritutur.
Začněme ujasněním toho, co vlastně je hudební dílo, o jaký druh entity jde.

To je cisto oblast dohadu - hudobne dielo v praxi znamena jedinu vec,a tou je
naplnena potreba osoby s potrebou vyjadrovat myslienkove pochody pomocou kombinacii rytmickych,harmonickych,melodickych a dynamickych vztahov.Vsetko ostatne je spekulacia.
Skladatel coby tvůrce vybírá jednu z těch mnoha skladeb, které již v říši abstraktních entit existují (zřejmě se přitom snaží najít tu nejlepší).
skladatel nevybera jednu z mnohych skladieb hotovych,ale podla svojich potrieb a osobnostneho profilu si voli neurcite oblasti ,ako priblizne celky,priblizne intervalove struktury,ktore sa potom postupnou pracou zjasnuju,stavaju sa konkretnejsimi a naberaju definitivnejsiu podobu.
TO ze predpokladane existuje risa vsetkych zvukovych kombinacii neznamena ze skladatel je pasivnym objavovatelom existujucich zvukovych suvislosti,naopak - znamena to hlavne to ,ze proces tvorenia sa da identifikovat jedine s aktivnym rozhodovanim sa a manipulaciou s ponukanym materialom v podobe mnoziny vsetkych hudobnych prostriedkov.
Skladbu ako jav pozname preto pretoze ich prinasaju skladatelia,nie preto ze "vsetky existovali v ideovej podobe aj predtym".Skladba je skladbou az ked ju niekto napise,zrealizuje.Dovtedy skladba neexistuje,iba jej potencial.A to je principialny rozdiel.
Co sa tyka notoveho zapisu,je daleko presnejsi a jednoznacnejsi nez je vzita predstava - to ze sa zapis z 60 % ignoruje,je na inu temu.Jedina dilema ktora by snad mohla vyvstat je ci skladbu realizovat,alebo interpretovat.Su skladby a obdobia,kde je interpretacia na mieste,ale nie z dovodu nejasneho znacenia,ale umeleckeho zameru.
To,ze v partiture nie su znacene alikvoty ,je s prepacenim nezmysel,pretoze ak alikvot definuje farbu a tembr nastroja,a v notach su zapisane noty pre konkretny nastroj,ktoreho farbu tieto alikvoty tvoria,tak tam samozrejme alikvoty zapisane su,a sice s ohladom na dany nastroj.
Kartezsky graf je iba detailnejsi -nie je presnejsi- je to iba podrobnejsi opis niecoho coho parametry pozname dostatocne presne,aby to urovni na ktorej su nastavene nase zmysly poskytlo presnu realizaciu diela.
"Dílo je jen jedno, provedení může být nekonečně mnoho"
Kazdy kto vychadza zo skladatelskej praxe/ cize nie ako dotycna dama/
vie ze pravdou je presny opak.Skladatel tvori dielo,inak povedane,identifikuje ho ,lepsie povedane ,identifikuje sam seba cez zvukove prostriedky.Nasa povaha a psyche su nejednoznacne,mame o nas vela bielych miest,ale skladba je vzdy pokus o sebaidentifikaciu - z toho dovodu nemoze byt oddelene vnimanie skladby a jejiho provedeni -pretoze to je akoby sme oddelovali nasu osobnost od toho ake mame fyzicke danosti -oba su nerozlucne spate a neodvolatelne sa ovplyvnuju.
V momente ked sa nerespektuje zapis do najmensieho mozneho detailu v sulade so zapisom,ide o typ variacie na skladbu - je to variacia interpretaciou.
je sice pekne ze Gesualdo předznamenal dodekafonii ale da Vinci taky nakreslil vrtulník a jaksi se to neujalo az do 20.stoleti
navic tyto postupy se staly NAPROSTO BEZNE nikoliv OJEDINELE

Tak naposledy :D .
Budem sa opakovat z predchadzajuceho prispevku...."a v hudbe napr.Gesualda,Luca Marenziu,de Werta a pod boli stale,vsade a naschval.
Hovoril som o atonalnych harmonickych prostriedkoch.Na zakladnej hudobnej skole vam vtlcu do hlavy ze bol nejaky gregorian,potom dvojhlas,potom zarodky kadencnosti,a potom niekoho napadol trojhlas,dal im pohlavie,/dur mol/ ,potom zrazu sa niekto opovazil alterovat,niekto sa opovazil vrstvil intervaly,potom niekto uvolnil funkcie,potom ich ten dalsi zrusil ,a potom to islo vsetko do prdele. :D
Tak to samozrejme nie je.Je to popularna metoda urcena pre verejnost aby mala zakladne /a uplne nepresne / vedomosti o vyvoji harmonie.
Ibaze,ako pri kazdej vede,aj pri kompozicii alebo historii hudobnej teoretiky sa clovek pri naozajstnom ,expertnom studio dozvie fakty ktore vacsinou davaju dramaticky iny pohlad na celu problematiku,ale takisto podkopavaju omnoho dolezitejsie vzite predstavy ako evolucia ludskeho myslenie,predovsetkym sokujuca pravda o tom ako to je skutocne s vyvojom abstrakcie u cloveka.
Gesualdo ziadnu dodekafoniu nepredznamenal,on sa v nej uplne volne a vedome a vobec nie nahodou pohyboval tak ako 40 dalsich skladatelov ktorych bu bolo ale treba ist studoval do benatok do archivov tamojscih akademii,aby clovek pochopil o com je rec.
Citacie ktore si uviedol su iste zaujimave,ale som presvedceny ze jedini autori ktori su naozaj uplne povolani pisat o hudbe su skladatelia,ako jej tvoritelia,a potazmo interpreti,ale z hladiska interpretacie.
Aktivna skusenost tvorenia je neyhnutna k tomu aby clovek pochopil teoriu hudby,pretoze hudba je o skladbach.alebo ich podobach.
Ako napisal Ivo - to s tym downgradom je v podstate pravda,ale najdolezitejsi fakt v tejto problematike je proste ten,ze "zjednoduseny"/omnoho presnejsie "zprehladneny"/ sloh klasicizmu,resp.tonalita baroka prisli iba preto ,pretoze bolo treba raidikalne zjednodusit hudbu renesancie ktora isla za hranicu vnimatelnej komplikovanosti .
Da Vincimu chybala k vrtulniku technika,ovsem Gesualdo alebo Marenzia mali atrament a papier uz vtedy,aj vtedy chapavych posluchacov :wink:

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 říj 2007 09:53

Petr_Macháně píše:fova, kermitak > Moc vám děkuju kluci ! Budu se ucit dal a pilne pracovat, nápadů mám habaděj, jen se doučit teorii a trochu praxe:) uz se tesim az sem postnu dalsi vec na kritiku , díky moc " PS: cist cely stranky co sem ostatni naplaceli fakt nechci .)
Trochu víc pokory by to chtělo :wink: Kdyby ti bylo o deset let míň, bylo by to možná obdivuhodné, takhle bys měl rychle prostudovat ještě mnoho stránek ... :wink:

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 06 říj 2007 10:03

Ivo píše:
Petr_Macháně píše:fova, kermitak > Moc vám děkuju kluci ! Budu se ucit dal a pilne pracovat, nápadů mám habaděj, jen se doučit teorii a trochu praxe:) uz se tesim az sem postnu dalsi vec na kritiku , díky moc " PS: cist cely stranky co sem ostatni naplaceli fakt nechci .)
Trochu víc pokory by to chtělo :wink: Kdyby ti bylo o deset let míň, bylo by to možná obdivuhodné, takhle bys měl rychle prostudovat ještě mnoho stránek ... :wink:
"Mí Pražané mi rozumějí" :-)

Petr_Macháně

Příspěvek od Petr_Macháně » 06 říj 2007 10:19

Ivo>what? Nechapu, hele uz neresim:) Sem happy takovej jakej sem, nemelo mi bejt o 10 let min, mohl sem to delat , nechtel sem, sem v casovym zkluzu , ale ja to vsekco rychle nahrabu, takze vklidku :) nezalezi jesi me je 7 nebo 17 :) kdybych v 7 mel hudebni nástroj a tydle moznosti tak uz sem mel hotovou tudle skaldbu v 7

CHTEL BYCH SE ALE ZEPTAT VSECH >

CO mám tedy ted delat? Mám skladat dal a pritom se ucit tu harmonii a noty? Zajíma me spis to uceni tech teorií nez skladani, skladani muzu delat pak, ale ted mi jde spis o ucebni plan, jaký krok mam udelat nejdriv? Koupit knizku o Harmonii?

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 06 říj 2007 10:57

Quote:
muzes mi prosim rict pramen odkud cerpas historismus jako soucats teorie kompozice?

zo studia kompozicie na katedre kompozicie./f.donatoni,j.pospisil,z,bilek,p.van grob,v.godar,j.kohoutek,s.hochel,j.tandler/
ale no tak, to je argumentace bez urovne- to bys prece mohl prece vedet-pramen je literatura s rokem vydani--to bych taky mohl argumentovat ze mi to rekli na katedre estetice, filozofie nebo na muzikologii v olomouci kam jsme dojizdel..

adam_kurutz

Příspěvek od adam_kurutz » 06 říj 2007 10:58

Petr_Macháně píše:Ivo>what? Nechapu, hele uz neresim:) Sem happy takovej jakej sem, nemelo mi bejt o 10 let min, mohl sem to delat , nechtel sem, sem v casovym zkluzu , ale ja to vsekco rychle nahrabu, takze vklidku :) nezalezi jesi me je 7 nebo 17 :) kdybych v 7 mel hudebni nástroj a tydle moznosti tak uz sem mel hotovou tudle skaldbu v 7

CHTEL BYCH SE ALE ZEPTAT VSECH >

CO mám tedy ted delat? Mám skladat dal a pritom se ucit tu harmonii a noty? Zajíma me spis to uceni tech teorií nez skladani, skladani muzu delat pak, ale ted mi jde spis o ucebni plan, jaký krok mam udelat nejdriv? Koupit knizku o Harmonii?
Kup si knizku o hudobnej teorii.Nauc sa noty.Ked sa ich naucis,/to znamena notovy zapis,stupnice,tempa,metrum,dynamika,zaklady foriem/ ,potom si vezmi nahravku a noty tvojich oblubenych skladieb /napriklad mozartove sonaty /,a pokus si pri pocuvani nahravky zaroven sledovat noty.
pokracuj v pisani a bohato to prekladaj touto cinnostou.
a samozrejme hlavne pocuvaj tony hudby,vsimaj si v nej suvislosti,citaj vela knih,navstevuj galerie,pozeraj filmy.vsetko co popapas v ramci dusevnej stravy sa neodvolatelne ukaze na tvojej hudbe.

adam_kurutz

Příspěvek od adam_kurutz » 06 říj 2007 11:00

carloff píše:
Quote:

ale no tak, to je argumentace bez urovne- to bys prece mohl prece vedet-pramen je literatura s rokem vydani--to bych taky mohl argumentovat ze mi to rekli na katedre estetice, filozofie nebo na muzikologii v olomouci kam jsme dojizdel..
tie mena v zatvorke su profesori s ktorymi som o problematike diskutoval alebo priamo preberal,takze som nemal ziadny dovod si o teme cokolvek zhanat - ale pravdepodobne to najdes v kazdych lepsich vysokoskolskych skriptach teorie kompozicie

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 06 říj 2007 11:10

"Dílo je jen jedno, provedení může být nekonečně mnoho"

Kazdy kto vychadza zo skladatelskej praxe/ cize nie ako dotycna dama/
vie ze pravdou je presny opak.Skladatel tvori dielo,inak povedane,identifikuje ho ,lepsie povedane ,identifikuje sam seba cez zvukove prostriedky.Nasa povaha a psyche su nejednoznacne,mame o nas vela bielych miest,ale skladba je vzdy pokus o sebaidentifikaciu - z toho dovodu nemoze byt oddelene vnimanie skladby a jejiho provedeni -pretoze to je akoby sme oddelovali nasu osobnost od toho ake mame fyzicke danosti -oba su nerozlucne spate a neodvolatelne sa ovplyvnuju.
V momente ked sa nerespektuje zapis do najmensieho mozneho detailu v sulade so zapisom,ide o typ variacie na skladbu - je to variacia interpretaciou
vychazis z naprosto prekonanych modernistickych poznatku estetiky..
takhle se uvazovalo v 50tych letech 19teho stoleti,možná až dokonce s Aristetolovským výkladem díla.
precti si neco z moderni estetiky:treba U.Eca Opera aperta: 1962 , Rome
dílo tvoří oba- posluchač i umělěc..Umelecké dilo je dvojznačný oznam, pluralita označovaných (signifié), koexistující s jediným označujícím (signifians).
Berete tam moderni semantiku
a semiotiku?

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 06 říj 2007 11:17

mam jich doma par a o historizaci v kompozici tam nic neni..historizace je pojem vztahujici se k estetice

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 06 říj 2007 11:17

Carloff: jako moderator bys to moh uz davno presunout do sekce hudebni teorie. Ne ze by to nebylo zajimave, ale sem to nepatri.

Petr Machane: na druhy pokus fakt super. Nauc se noty, precti si neco teorie, cvic, skladej a dej si prihlasku na konzervator. Mas urcite talent. Jo a zkus to nebrat tak hrozne vazne a osobne, clovek si tim usetri spoustu narazu.

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 06 říj 2007 11:19

Faltus L. Hudební sémiotika pro skladatele

Faltus L. Metoda montáže v teorii kompozice
Medek, Piòos Øád hudební kompozice a prostøedky jeho výstavby
Parsch A.; Piòos A.; Š

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 06 říj 2007 11:22

amorph ja uz jdu stejne do studia tak uz toho necham...pnavic jsem redaktor ne moderator

Odpovědět