Diskusia o nabozenstve

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
tomy45

Re: Islám, muslimové, korán a vše okolo...

Příspěvek od tomy45 »

bassline píše:
Veď píšem, že skutočný pocit šťastia. Skutočne šťastie je to, ktoré spája/buduje/pomáha, atď.. Falošné je to, ktoré deštruuje/ narušuje vo svete harmóniu.

Príklad: Venuješ sa činnosti, v ktorej si prirodzene dobrý a naplňuje ťa. Zároveň touto činnosťou nejak prospievaš svetu - riešiš nejaké dôležité potreby, pomávaš niečo dôležité zefektívniť, vytváraš nejaké hodnotu, ktorú iní oceňujú, atd. atd.. Tento pocit spokojnosti z činnosti sa ti vďaka tomu zdvojnásobí - robíš to čo ťa naplňuje a zároveň pozitívne prispievaš svetu. Takže si skutočne štastný a vytváraš okolo seba harmóniu.

Kdežto človek, ktorý svojou činnosťou zámerne škodí alebo ubližuje, môže byť z toho síce nejak uspokojený, ale nie šťastný. Dobre, ak nahradím slovo uspokojený za štastný. Myslíš, že je toto šťastie rovnaké ako v tom prvom prípade ?
Ja som to pochopil tak ako si to ty myslel :-)

tomy45

Příspěvek od tomy45 »

hombrefeo píše:
a to sa ti ani nepodari! :D
Nehovor HOP kym ti nepreskoci :!: :!: :!: :!:

Hammond

Příspěvek od Hammond »

dendy píše: Uplne zasadny problem vidim vobec v tom realizovat nejaku nabozensku vychovu u deti.. nabozenstvo a viera je nieco k comu by si clovek mal najst cestu uplne sam, a potazmo az v dospelosti.. Tlacit decku do hlavy nejake kaleraby a rozpravky to je uplne zla cesta .. Decko nema sancu citat medzi riadkami a pochopit odkaz - maximalne bude vnimat pismo svate doslova od A do Z, ako nieco co sa namemoruje a opakuje, presne ako to je napisane - co sa asi zhodneme ze nieje celkom ok ..

Trufam si povedat (po skusenosti) ze 80-90% ludi veriacich (dospelych) su veriaci jednoducho pre to ze ich k tomu ako deti doma viedli.. len drviva mensina su taki ktori si cestu k bohu nasli az v dospelosti, na zaklade nejakych hlboch zazitkov / prezitkov a skumanim seba sameho ... Decko je ako spongia, co sa mu vpali do mozgu v rannnom stadiu to s nim v drvivej vacsine pripadov uz zostane po cely zivot ..
To by si ale potom mohol spochybnovat akukolvek eticku a moralnu vychovu, respektive vzdelanie. Rodina ako prvok primarnej socializacie a skola ci ine institucie ako prvok sekundarnej socializacie a vzdelania taktiez nemozu cakat na to, kym sa dieta samo rozhodne, ze byt slusnym a moralnym je to co chce, respektive ze byt vzdelany je lepsie ako byt nevzdelany. Kazdy, kto posobi vychovne, ci uz v zmysle kognitivnom, emotivnom, socialnom, duchovnom, psychomotorickom ci akokolvek inak, mal by to robit s presvedcenim, ze tym dietatu pomaha k lepsiemu a to castokrat aj napriek jeho nesuhlasu (deti sa taktiez dobrovolne nehrnu do skoly). Preto ak su napriklad rodicia veriaci a povazuju svoje presvedcenie za spravne, ja osobne povazujem za absolutne samozrejme, ze sa budu snazit aby k rovnakemu presvedceniu dospelo aj ich dieta. Niekto to nazve manipulaciou a vymyvanim mozgu, ale potom by sa dala rovnako nazvat aj situacia, ked rodicia tlacia pubertaka na vysoku skolu, zatial co on ma uplne ine chute.

tomy45

Příspěvek od tomy45 »

Hammond, big like... ja som uz nemal energiu toto tomu liberalovi vysvetlovat :-) :-)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

bassline píše: to je hloupost, nekdo ma pocit osobniho stesti z toho, ze druhymu ublizi - myslis, ze to svetu pomaha?
Veď píšem, že skutočný pocit šťastia. Skutočne šťastie je to, ktoré spája/buduje/pomáha, atď.. Falošné je to, ktoré deštruuje/ narušuje vo svete harmóniu.

Príklad: Venuješ sa činnosti, v ktorej si prirodzene dobrý a naplňuje ťa. Zároveň touto činnosťou nejak prospievaš svetu - riešiš nejaké dôležité potreby, pomávaš niečo dôležité zefektívniť, vytváraš nejaké hodnotu, ktorú iní oceňujú, atd. atd.. Tento pocit spokojnosti z činnosti sa ti vďaka tomu zdvojnásobí - robíš to čo ťa naplňuje a zároveň pozitívne prispievaš svetu. Takže si skutočne štastný a vytváraš okolo seba harmóniu.

Kdežto človek, ktorý svojou činnosťou zámerne škodí alebo ubližuje, môže byť z toho síce nejak uspokojený, ale nie šťastný. Dobre, ak nahradím slovo uspokojený za štastný. Myslíš, že je toto šťastie rovnaké ako v tom prvom prípade ?

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

velmi sa mylite vo svojej dogme o vzdelavaniu.
mali byste ucit svoje decka:
rajat takto, ale ked najdes pre teba lepsi spozob ako sa doberat vysledku nic ti nebrani pouzivat ho.
citaj tieto knihy, ale ked v nich nenajdes to, co hladas, nauc sa iny jazyk a citaj ine.
riad sa tymito zakony, ale ked sa budes citit neslobodny, utvor si svoje vlastne.
atd.
ked nenaucite vase decka alternative, budu z nich v najvetsej pravdepodobnosti zasa ovca...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

hombrefeo: presne! o tom to je... naucit dieta vybrt i vlastnu cestu

hammond: miesas dokopy nesuvisiace veci... kognitivne, emoivne, socialne modely .. spolu s vedostami, skusenostami - to su vsetko racionalne veci ktore samozrejme potrebuje k svojmu vyvoju dieta..

nabozenstvo a viera je ale nieco diametralne odlisne... je to naprosto iracionalna vec a duchovny rozvoj je nieco nacom clovek moze zacat pracovat az dospeje na urcitu intelekualnu uroven... bohuzial - povedal si to ty ale som hlboko presvedceny ze to tak je - liat do decka nabozenstvo nejakej konkretnej viery JE svojim sposobom vymyvanie mozgu... v podstate ho tym nesmierne ochudobnuju a oberaju ho o moznost v buducnosti sa rozhodnut sam a vybrat si vlastnu cestu duchovneho rozvoja... a to je ta najvacsia tragedia ... rodic co tlaci decku svoju vieru si mysli ze pre neho robi dobru vec ale v skutocnosti mu skodi, okrada ho o moznost volby...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

Hammond píše:Pouzijem priklad: nejaky predstavitel krestanskej politickej strany ulieva peniaze zo statnej kasy a kedze je to kradez, ide sa vyspovedat. Ak svoj cin lutuje, je pevne rozhodnuty uz nikdy viac nekradnut a robit "pokanie" (v takomto pripade predpokladam, ze spovednik by kazal v ramci moznosti skodu nahradit) potom je spoved platna svedomie dotycneho "ocistene".
ano, presne toto pokladam za jednu z najvacich zvratenosti krestanstva... sorry ale pride mi to sialene...
Hammond píše:. Ak vsak niekto praktizuje spovede, je nuteny z casu na cas nad svojimi cinmi porozmyslat, zhodnotit co je zle, pomenovat to, byt rozhodnuty viac to neopakovat a v pripade katolika to dokonca nahlas vyslovit pred spovednikom. Isteze nikto nemoze zerucit, ze dany preslap nezopakuje, ale takato sebaanalyza ti neustale dopomaha k snahe zlepsovat sa. .
ano a na tento ucel v podstate celkom dobre (vlastne ovela lepsie) pomoze skuseny psycholog...

nuendo
Vybavení

Příspěvek od nuendo »

kedysi davno - pradavno sa stretli dvaja ludia, jeden bol "vychcany" a druhy bol "hlupak" ....a od vtedy je tu cirkev

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

psycholog alebo opravdovy priatel...

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

dendy píše:ono viera je velmi vseobecny pojem .. verit sa sa vo vselico .. aj ateista veri ze boh neexistuje :-)
tu si to to nakopol celkom dobre. nas brat zdenek sverak povedal: "jsem tak velky ateista, az mam strach, ze me za to panbuh potresta..."

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

tomy45 píše:
hombrefeo píše:dendy sa na celu vec velmi dobre pozera :D
Hehehhehe :lol:
Vidis, ale teba som este nezaradil :))))
ak si myslis ze si zaradil mna tak sa seredne mylis :-) nedaj sa zmylit iluziou ze ma poznas .. ja sam seba este poriadne nepoznam a to zijem zo sebou 35 rokov ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

tomy45 píše:Dendy, ty si taky radikalny liberalisticky moj kamarat :-)
myslis ze ma poznas ? nepoznas.. ja sam sa este poriadne nepoznam a to zo sebou zijem 35 rokov .. myslis ze som liberal ? su temy kde je moj nazor pravy opak liberalizmu.. myslis ze som praviciar ? su temy kde je moje socialne citenie take ze aj fico je popri mne prilis konzervativny .. som materialista a vedecky orientovany clovek a na druhej strane silne verim vo veci ktore veda popisat nedokaze .. nepoznas, neskatulkuj ;)

tomy45

Příspěvek od tomy45 »

neskatulkujem, jooooj, ty zase hrotis secko...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

tomy45 píše:neskatulkujem, jooooj, ty zase hrotis secko...
no ty tu motas o radikalnom liberalizme a kdesi cosi.. a nie raz ked kukam historiu threadu :P

ja len hovorim aby si nesudil cloveka podla mazora k 1-2 kontroverznym temam .. ja sam seba niekedy prekvapim ako v niektorych temach som az anti-liberalny :) hlavne si myslim ze clovek by sa sam mal snazit nezaskatulkovat sa v nejakom svetonazore ale stale byt otvoreny vsetku a prisposobovat svoj nazor na svet a vztahy v nom svojim skusenostiam a zazitkom..

Odpovědět