Diskusia o nabozenstve

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
soimmo_two

Re: Islám, muslimové, korán a vše okolo...

Příspěvek od soimmo_two »

dendy píše:kazdopadne v tomto threade mi je pocitovo najblizsie to co pise ivo, snad v zoadnej diskusii tu na ezone som sa tak neztotoznil s ivovi nazormi ako tu..

ked si to tak vezmem tato diskusia ma obohatila...
+1

dendy: celý svět není virtuální realita, jen to co si myslíme, že je svět, je virtuální realita. :-) A nebo je to celé naopak ? :mrgreen:
Jirka Štolfa

Adam

Příspěvek od Adam »

dendy píše:tomy nic v zlom ale ty sa snazis akoze vsetkym otvarat oci aby veci vnimali v sirsom zmysle ale v podstate tebe samemu ten sirsi nadhlad a snaha o nezaujate hodnotenie chyba.
Souhlas :wink:

mario.severin

Příspěvek od mario.severin »

Trochu mě na celé této diskusi vadí fakt, že ti kteří zde oponují věřícím jsou nazýváni "komunisticky" příp. "Marxisticko-Leninsky" smýšlejícími. To je hodně smutný fakt a tímto jen dokazuje že ten, kdo má svůj názor, který si vytvořil na základě vlastních lidských zkušenosti, nemá mezi veřícími co dělat. Protože jen ten, kdo věrně jede v kolejích Biblí vytyčených, je ten správný. Nikdy nebude vybočení z "řádu" pro věřící akceptovatelné a ten který jej zpochybňuje (Ivo, Dendy) nebo jím dokonce pohrdá (já) bude pro ně lidsky nepřijatelný. Můžete si (vy věřící) nasadit masku františkánského mnicha, papeže nebo řádové sestry, ale vždy je z vás cítit to pohrdání, které máte v sobě (u nás v kanclu jsme čtyři a z tohoto počtu dvě poměrně dost věřící kolegyně, takže to zažívám každý den a můžete mě vinit z paranoidního chování, ale já to z nich prostě cítím). Prostě je ve vás ta zbožnost, kterou my obyčejní blbci nemáme a neznáme a kterou nám budete vždy dokazovat. Protože vy jste přece ti lepší, což nejenom dokazujete zde na diskusi, ale především i vaši "představitelé" (Duka, Graubner, Papež).

Celkově je prezentace názorů zdejšími křesťany poněkud těžkopádná a vzhledem k jejich víře trochu "přidrzlá" (Neměli by být tak náhodou oni těmi smířlivými, stojícími s hlavou vztyčenou proti divokému davu?).

Dnes po cestě autem do práce jsem si vzpomněl na jednu takovou vtipnou epizodu ze svého života: Někdy kolem pěti let, kdy jsem chodil do školky, jsem doma v šuplíku s diapozitivy objevil pár fotek mého otce v parádním indiánským mundúru a nevěřícně jsem si to prohlížel. Otec tomu samozřejmě krásně přitopil vyprávěním, jak byl mladým indiánem a jak lovili bizony apod. Samozřejmě jsem tomu uvěřil a všem jsem ve školce ukazoval otcovy fotky a papouškoval jeho vyprávění. Všem jsem se pak ptal, jestli mě věří. Největší ranou bylo ovšem tvrzení pár kamárádů že mi tohle nevěří a že je to všechno hloupost a že můj otec indiánem nikdy nebyl. Byl jsem zklamaný a smutný. Jak to, že mi někteří věřili a někteří ne? Vždyť přece byl indiánem, nebo mě svému synovi lhal?

Tak a vidíte to, milí Křesťané. Někdo na to skočí, jiný ne. Vy jste na to skočili. Snažte se žít podle božího řádu a klidně si tento svůj život žijte podle návodu a obětujte ho komukoliv. Jenom nás nepřesvědčujte o své pravdě, nemá to cenu...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Mám jednu dobrou kamarádku, se kterou i profesionálně spolupracujeme, je moc fajn, ale dala se do sekty Hare Krišna. Všechno teď najednou filtruje přes jejich poučky, které stále opakuje, svět je dílem Krišny, on je tím nejvyšším Bohem a hybnou silou vesmíru, je třeba ho potěšit mnoha věcmi, povinně dělat denně to a to, být v něčem "indičtější" než Indové atd. (je k tomu i příslušně ideologicky "upravená" literatura, která se tváří jako originální, ale ve skutečnosti jsou to nedávno přepsaná a ideologickým potřebám přizpůsobená stará indická díla). Čili takový slušný brainwashing, otroctví umělým příkazům a modelům a útěk od reality (snad ji to časem přejde).

A člověk si opět uvědomí, že ať si to přiznáme nebo ne, jestli Krišna, nebo Ježíš (a katolická církev) nebo Mohamed nebo Jehova nebo Parsifal nebo cokoliv, je to principiálně pořád úplně totéž, není v tom rozdíl ... Člověk utíká od sebe, od reality Ted a Tady, naimplantuje si do mysli nějakou pohádkovou postavičku a spoustu převyprávěných příběhů s ní spojených v rámci fantazie a lidové tvořivosti (která je ve skutečnosti stejně "reálná" jako třeba Červená Karkulka - je defacto jen obsahem nějakých knížek a nějaké imaginární minulosti nebo ideologicky a fantazijně přetvořenou historickou postavou, která mohla existovat nebo vůbec nemusela, v každém případě je dávno mrtvá), dá si klapky na oči, začne povinně mechanicky vykonávat 1000+1 příkazů a činností s tím souvisejících (které během let účelově vymysleli funkcionáři dané organizace), opakuje nějaké psané texty a přesvědčí sám sebe, že tak to odted je a vždycky bylo a je to Nejvyšší Pravda, vyřešeno, amen, hotovo , máme v tom beze zbytku jasno, hledání skončeno ... (a kdo to tak nevidí a taky tomu neuvěří, žije v nevědomosti, bezvěrec, kacíř, nevěřící pes). Do někoho to naočkovali když byl malý (křestané, muslimové), někdo k tomu uteče z nějaké těžší životní situace apod. Sekt je spousta.

To by ale vůbec nevadilo, je to každého věc, bytostné právo a svobodná volba, kterou je třeba bezvýhradně respektovat .... Problém ale nastává (a o tom mluvíme), když některá sekta začne být agresivní a mít silné mocenské a politické ambice (katolická církev, islám) a znásilňuje celé národy, otravuje a vší silou a za každou cenu vnucuje svoje uměle vytvořená schemata všude možně (cestující katoličtí "misionáři" apod.) nebo (v případě některých menších sekt) člověka ožebračí (mentálně i hmotně) a udělá z něj bezduchou poslušnou lidskou trosku (stává se bohužel často).

(BTW - pocházím z částečně křestanské rodiny, jsem pokřtěný, chodil jsem jako malý k příjímání i zpovědi, prostředí kostelů je mi důvěrně známé - hrávali jsme tam každý rok na vánoce apod. a naposledy jsem na mši svaté v kostele hrál před 2 měsíci :) - v jednom kostele v horách jsme s malým hráli Bacha a se starým kamarádem, se kterým jsme kdysi hrávali o vánocích jsme si zaimprovizovali na housle a varhany ..)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

ja s ivem souhlasim na sto procent. citim to uplne stejne. casto zatim utekem, ktery ivo nazval "utek od sebe a reality" vidim nedostatecnou mentalni silu, potrebu se k necemu uchylit a tim si ulevit od otazek, na ktere clovek nema odpoved. to samozrejme mluvim o tech, co se pro nejakou viru rozhodnou podobne, jako zminovana ivova kamaradka.

mario.severin

Ivo: Je to přesně jak říkáš. Horší je ale to, že se časem tohohle vymyvání mozků stane "self-brainwashing". Člověk se pak začne o tyhle věci zajímat tím víc, čím víc se vzdaluje od "reálného života". Sám sebe přesvědčuje o tom, že ti druzí tomu (pohledu na svět) nerozumí, že to jsou ti, kteří "neprozřeli" a začne zabředávat do poslušnosti, kterou si ale sám vytváří, svými dogmatickými postoji. Pak místo, aby řešil problémy racionálním způsobem a podle svých možností, začne hledat řešení v Bibli. A tam stejně toho moc nenajde :)

No a s těmi církvemi je to taky hodně úsměvné. Vzhledem k tomu, že mů otec je opravář varhan a v rámci možností mu s tím brigádně pomáhám, tak máme s církvemi a jejich představiteli přebohaté zkušenosti. Těch momentů a hořkých rozčarování bylo mnoho. Nejhorší jsou však ale situace, kdy má přijít vyúčtování prací a pak se naši milí kněží mění z lidumilných beránků na zákeřné harpagony a peníze z nich dostat je nadlidský úkol. Momentálně s otcem řešíme otázku zda právně napadnout jednu farářku ČS Církve Husitské, která nám dluží asi 60.000. Já tehdy říkal otci: "Ne aby tě napadlo, ji kývnout na dohodu per huba" Udělal to a ta to samozřejmě za nějakou dobu popřela. Ale i s Katolickými kněžími máme pár krásných příhod, kdy nechali rozebrat krásné varhany (po naší půlroční revitalizaci a spokojeném pohledu památkářů) a následně po třech měsících nechali hrací stůl odmontovat s tím, že radši koupí elektrofonické Viscounty, než nás každý dva měsíce volat na doladění z důvodu teplotních změn. A ještě se divili, že si za jedenapůldenní demontáž účtujeme 2.000,- A kdybyste viděli toho děkana jak se kroutil, když nám to měl pak dát :) (ne, nepřeháním, opravdu to tak bylo)

A není to jenom o penězích, ale o zásluhách lidí pro církev. Můj děda s mým otcem a partou lidí opravovali zadarmo po několik let v rámci možností kostel u nás ve městě. Babička s dědou to brali jako určité poslání, kterým můžou Bohu sloužit. Po asi deseti letech přišlo konečně slavnostní otevření sanovaného a staticky opraveného kostela. Sjeli se nám černěodění papaláši ze všemožných diecézí, poplácali si po ramenou, popili, pojedli a na ty lidi si nikdo ani nevzpomněl.

A proto mám na tohle názor jaký mám. Vidím to z těchto stran. Vy kteří do tohoto nevidíte, žijete na obláčku nadějí, blaženosti a boží přítomnosti. Přeju vám to, užijte si to. Mám s tímhle "zřízením" takovou zkušenost, že tohle není žádná služba Bohu ani lidem, ale společnost s ručením maximálně omezeným a s omezenými lidmi uvnitř.

A jinak jsem stejně jako Ivo pokřtěný, otec i sestra taktéž (všichni Československá Církev Husistská)

Jestli jsem se někoho dotkl mi nevadí. Jsem heretik a jím už zůstanu :twisted:

dano
Vybavení

Příspěvek od dano »

vyborny blog, ktory uplne podpisujem: http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S49860215/

Drumer

Příspěvek od Drumer »

dano píše:vyborny blog, ktory uplne podpisujem: http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S49860215/
:D

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Dano, to se velmi mýlíš - ten kdo odmítá organizované dogmatické sekty-církve, není nutně ateista, často právě naopak :wink:

dano
Vybavení

Příspěvek od dano »

ja to nehovorim ze to je tak ako pises a ani ten autor toho blogu nie :-)

bassline

Příspěvek od bassline »

Ivo píše:Mám jednu dobrou kamarádku, se kterou i profesionálně spolupracujeme, je moc fajn, ale dala se do sekty Hare Krišna. Všechno teď najednou filtruje přes jejich poučky, které stále opakuje, svět je dílem Krišny, on je tím nejvyšším Bohem a hybnou silou vesmíru, je třeba ho potěšit mnoha věcmi, povinně dělat denně to a to, být v něčem "indičtější" než Indové atd. (je k tomu i příslušně ideologicky "upravená" literatura, která se tváří jako originální, ale ve skutečnosti jsou to nedávno přepsaná a ideologickým potřebám přizpůsobená stará indická díla). Čili takový slušný brainwashing, otroctví umělým příkazům a modelům a útěk od reality (snad ji to časem přejde).
To ale nie je problém náboženstva. Problém je v tom, že ľudia nie sú sami sebou a tým pádom sú ľahko ovplyvniteľní hocičím. Pokiaľ sa z rôznych dôvodov človek nesnaží byť sám sebou (napríklad sa bojí, nevie to, potrebuje niekým viesť, atd.) tak je veľmi ľahko zmanipulovateľný. A je jedno či ho manipuluje politik, bankový poradca, šéf v zamestnaní, alebo nejaká Háre Kršna a podobne. Stále je to o tom istom.

--

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

k tomu blogu

"Podľa mňa však samotní ateisti ukázali zásadnú trhlinu vlastného presvedčenia kampaňou na autobusoch vo Veľkej Británii - „Pravdepodobne nie je žiaden Boh...". Čiže môžeme povedať, že ateisti nanajvýš „veria", že Boh neexistuje. Narábajú iba s hypotézou, ktorú nevedia dokázať a teda robia presne to, pred čím Dawkins vystríha vlastnú dcéru. "

Skutocny ateista nepotrebuje 'verit' ze boh neexistuje ...kedze nikto doteraz nedokazal existenciu boha (ja viem ze je to blbost, len sa snazim ukazat preco autor uvazuje zle), ateista nema vobec ziadny dovod mysliet si ze to tak je, ze nieco take existuje.

Takze to nieje o viere v neexistenciu niecoho - to je zasadne nepochopenie ateistickeho pohladu na problem. To je o tom ze do popisu sveta nezahrna premennu ktorej existencia je len hypoteza. Existencia boha je hypoteza. Hypoteze je mozne verit alebo neverit. Ateista tejto hypoteze neveri. Ateista nema hypotezu ze boh neexistuje a tej 'veri' - ateista >NEVERI< hypoteze ze boh existuje.. a to je ZASADNY rozdiel.

Ateizmus si priveľmi nárokuje na poznanie a jasne v sebe zahŕňa akýsi dogmatický prvok. Nikto si nemôže namýšľať, že vo vlastnom zmysle ‚vie', že Boh nejestvuje. Nanajvýš možno narábať s hypotézou, že Boha niet, a na jej základe sa usilovať vysvetliť vesmír.

Opat zasadne nepochopenie .. ateista nenaraba zo ziadnymi dogmami. Dogmy su cisto vysadou nabozenstva. Podla slovnika cudzich slov : Dogma - poučka nepripúšťajúca námietky, nedokázateľné tvrdenie opierajúce sa iba o vieru a preto nezmeniteľné a neomylné.

Ateista sa diva na svet cisto vedeckym uhlom pohladu. Akceptuje teorie podporene experimentom. Hypotezu moze akceptovat ako nieco co ma zmysel skumat dalej, alebo ju moze odmietnut. Opat sa vratim k hore uvedenemu. Existencia boha je hypotezou. Ateista sa moze k tejto hypoteze postavit tak ze ju odmietne dalej skumat - to ho ale nestavia do pozicie ze by sam musel postavit hypotezu ze 'Boh neexistuje' a dokazovat jej platnost. Este raz opakujem - odmietnutie hypotezy neznamna automaticky prijatie PROTIhypotezy. To je zakladny problem ktory zastancovia hypotezy boha nechapu.

„Biblia nebola napísaná preto, aby ponúkala vysvetlenia o svete, v ktorom človek žije. ... Jedným slovom, zmysel biblie je náboženský a morálny, nie vedecký." Už sv. Augustín z Hippo „usúdil, že biblia nebola napísaná preto, aby ponúkla vedecký opis prírody. Uvedomoval si, že prostredníctvom zmyslov a rozumovej úvahy môžu ľudia dôjsť k poznaniu mnohých vecí o svete, v ktorom žijú. A keď učenci k takémuto poznaniu dospejú, treba ho jednoducho rešpektovať."

V tomto pripade sa ale pytam na 1 vec. Konkretne informacie podavane v biblii (ci uz stary zakon - genesis, alebo novy zakon - jezisove zazraky - chodenie po vode, premena vody vo vino, nakrmenie davu 1 chlebom, navratie zraku slepemu, vyliecenie chromeho, fyzicke z mrtvych vstanie fyzickeho tela) - je ich teda vsetky potrebne brat len obrazne a nie ako skutocny opis realnych udalosti ? V tom pripade aku ma vlastne cela biblia hodnotu, ked prakticky vsetky informacie v nej su vlastne len metafory - lebo ja nemam pocit ze skutocne veriaci ludia by ich tak brali (aspon co som mal moznost sa bavit podrobnejsie na tuto temu s niektorimi ludmi) ... A ak ano (ak ide len o metafory), ako potom vlastne treba vnimat cele pismo svate ked samotni veriaci tvrdia ze klucove a nosne prvky tohoto diela nie su realne udalosti ale len metafory ? Kde potom konci hranica metafor, ktora cast je uz realna a ktora len vymyslene pribehy ??

Nepochopte ma zle, ja tu nechcem devalvovat obsah biblie to by som si nedovlil ani nahodou.. len ked citam take veci ako hore uvedeny citat a niektore argumentacie tu v diskusii tak potom ma zaujima toto.. ako to vnima standardne veriaci clovek.. co z toho poklada len za metaforu.. a co za realny opis historickych udalosti.. lebo tento pohlad sa stale meni.. kedysi ludia naozaj verili ze svet vznikol za 6 dni .. postupne to veda jasne a definitivne vyvratila (aj ked sa krestanstvo dlho a urputne branilo) .. tak ma zaujima kde zhruba je krestansky pohlad na udalosti opisovane v biblii dnes ..

mario.severin

Dano: To je hrozný a zároveň směšný :roll: Vybral jsem pár zajímavých (a dle mě srandovních) pasáží.

"Niekto by mohol namietať, že ateisti vystupujú ako vedci, ktorí s hypotézou stále pracujú a postupným vedeckým bádaním o tom ako funguje svet ju aj potvrdia. Faktom je, že sami sú o tom presvedčení (opäť sa odvolávam na Dawkinsa)" - Křesťané jsou taky neochvějně přesvědčení o existenci Boha a o tom jak funguje svět, ovšem a to je zásadní - na základě domněnek. A to je zásadní rozdíl.

A papa Ratzi perlí:
"Ateizmus si priveľmi nárokuje na poznanie a jasne v sebe zahŕňa akýsi dogmatický prvok. Nikto si nemôže namýšľať, že vo vlastnom zmysle ‚vie', že Boh nejestvuje. Nanajvýš možno narábať s hypotézou, že Boha niet, a na jej základe sa usilovať vysvetliť vesmír" - Křesťansví ve stejné míře nárokuje poznání a přesvědčení o tom, že Bůh existuje. A to že se snaží lidstvo u několik set let vysvětlit vznik všehomíra se již děje. Poznáváme další a nové skutečnosti vzniku. Ovšem vám stačí kniha bez autora a hned je vše jasné.

"Otázka Boha sa zo svojej vlastnej prirodzenosti nemôže podrobiť vedeckému výskumu v úzkom zmysle slova" - No to opravdu nemůže. Víra v Boha je v té bouli na krku a ne někde ve vesmíru. :wink:

No a dál už to číst nebudu. Jakmile jsem objevil jeho odkaz na stránku "Rozhovor o uzdravení z homosexuality", tak jsem to přestal číst. Ten člověk by se měl jít léčit... :(

Ovšem toto si musím zapamatovat, tahle věta je nádherná: "(Ateisti) narábajú iba s hypotézou, ktorú nevedia dokázať"

Bravo maestro!

Odpovědět