Věda a mysl jako cesty k nejhlubšímu poznání sebe sama ?

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
hombrefeo

Re: Věda a mysl jako cesty k nejhlubšímu poznání sebe sama ?

Příspěvek od hombrefeo »

mj. pry nejzasadnejsi principy a klice k poznani jsou uz tisice let napsane v sanscritu...

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Ak niekto pisal v tej dobe knihy, musel byt fakt uceny (pretoze pisat vedelo mozno 0,1% populacie).
Kazda skutocne ucena stara literatura je zakladom niecoho modernejsieho.... a vseobecne principy pozorovania sveta su skutocne dost stare. :wink: To ale neni nic prekvapujuce.
Dolezitejsia je asi miera "vedeckeho prinosu" (ak sa to tak da nazvat), popr. prevratnosti ci nadcasovosti.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Ivo píše:Dudas: je fajn se nejdřív dobře mrknout o čem se mluví - dendy zminoval hinduismus a ne budhismus, to je dost zásadní rozdíl :wink:
Odprisahal by som, ze tam dendy spominanal budhizmus, ale je mozne, ze o 1:30 v noci sa mi pomiesali pismena... :|
Ale v danom pripade je to nepodstatne (nenarazal som nijako na obsah konkretneho nabozenstva, Ivo) - pytal som sa, ci ma dendy dostatocne info porovnatelne s krestanstvom tak, aby to mohol objektivne porovnavat.

Edit: Nejako sa tu miesaju temy - ja som chcel prispiet do fyziky a kozmologie...
Naposledy upravil(a) MDudas dne 03 črc 2014 20:49, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

hombrefeo píše:mj. pry nejzasadnejsi principy a klice k poznani jsou uz tisice let napsane v sanscritu...
Ano, díla jako Yoga Vasistha, Upanisady apod. jsou na samotné hranici vyslovitelného a obsahují (jak píšeš) ty nejzásadnější principy a klíče k poznání (ale ne toho v rámci her a modelů racionální mysli, pojmů a obrazů ... ale směrem k samotné esenci a podstatě existence)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

tak na tom nevidim nic zvlastne ... velmi vela veci ludia pouzivali davno pred tym nez chapali princip ich fungovania (mozeme zacat ohnom :-)) .. podla mna je to v poriadku .. ci je to aj potrebne ? to je filozoficka otazka.. niekomu staci vec (schopnost, jav) pouzivat, nema potrebu chapat ako funguje, ini zase potrebuju veci chapat (z coho casto dosledok napriklad moze byt ze aj pre tych co su len 'poiuzivatelia' objavia efektivnejsie a jednoduchsie sposoby pouzivania)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Já neříkám že je to zvláštní ... jenom že to tak je :wink:

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Vsetko je mimo fyzikalne zakony a vsetko tajne.... To je teda riadna mystifikacia. :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Dnes jsem zavadil o tři inspirující citáty, tak kdyby to někoho též inspirovalo ...

"Je třeba, aby si intelekt uvědomil, že funguje jen díky vyšší síle a že jí sám nemůže dosáhnout. Účelem intelektu je uvědomit si svou závislost na oné síle a svou neschopnost jí dosáhnout. Proto musí umlčet sám sebe, než může dojít k realizaci cíle. Když se tak stane, zůstane jen svrchovaná síla sama. To je „realizace“, to je konečný cíl. "

...

"Všechno, co pozorujete, co si představujete, všechno, na co si vzpomenete, vše, o čem přemýšlíte, všechno, co jste nasbírali, všechno, co jste vlastnili…. Čas říká: „Všechno to patří mně.“ Je jenom jedna věc, kterou čas nepohltí a to je čisté Vědomí. Z pozice Vědomí – čas jako takový je jen míjící mrak."

...

"Ve vašem současném stavu je jedinou stopou skutečnosti pocit "já jsem"; kdežto "co jsem" a "jak jsem" jsou jen rychle pomíjející iluze, které na vás uvalil osud nebo náhoda."

Obrázek

Tonysss

Příspěvek od Tonysss »

Ivo jěště 15 a můžeš oslavit 10tis. příspěvek :-) Bude oslava ?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Vůbec to nesleduju a nepovažuju za jakkoliv podstatné. Tohle info bych klidně zrušil

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

Minule som niekde cital, ze Heinsenberg ked formuloval prvu verziu kvantovej mechaniky a mal problemy s tym akceptovat sialenosti ktore mu z toho vychadzali.. odcestoval do Indie a tam vela debatoval s nejakym guru .. a z tej diskusie mu vyslo ze tie veci na ktore prisiel vobec nie su tak sialene a hlavne v urcitej metaforickej forme su tieto poznania davno obsiahnute vo vychodnych filozofiach .. Specialne ten 2 Ivov citat to velmi potvrdzuje..

Tato kniha sa tomu venuje dost podrobne:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Tao_of_Physics

Odpovědět