SONAR

Vše o programu Cakewalk SONAR
Odpovědět
Kurt_teplice

Re: SONAR

Příspěvek od Kurt_teplice » 04 srp 2009 00:11

Tak tu jsem zase.

Přeinstalovával jsem PC a když jsem si znovu nainstaloval Sonar, tak mi po otevření hlásí, že mi chybí MIDI port. Což nechápu, protože mám stejnou zvukovku, stejný ovladače... Každopádně to dělá i Sonar 8 i Cakewalk 9. Hlásí mi tohle: Missing devices: SB Audigy 2 ZS Synth A (D000) a Available Devices: SB Audigy 2 ZS Synth A (A400). Když teda zvolím ten nabízený port, tak to vezme, ale stejně zvuk z toho neleze. Co mám kde nastavit?!?!? Už u toho zase sedím asi 6 hodin a nevím si rady.

EXCOM

Sonar 8.5

Příspěvek od EXCOM » 15 zář 2009 22:39

Sonar 8.5 a uz som niekde cital o Sonar 9.. kedy vlastne vysiel Sonar 8 ked uz sa keca o Sonar 9?

http://www.cakewalk.com/products/sonar/ ... Prod=SR8.5

Obrázek

New features :
  • The next version of SONAR Producer will offer non-linear arranging of audio & MIDI with a new cell-based view[/*:m]
  • The next version of SONAR Producer will allow you to run 32-bit plug-ins in 64-bit OSes, now accessing up to 128GB RAM[/*:m]
  • The next version of SONAR will now let you work with REX loops natively in the track & other views (x86 version only)[/*:m]
  • The next version of SONAR Producer will make it easier to create drum tracks with a new instrument[/*:m]
  • The next version of SONAR will make your drum tracks sound totally pro with kits from Steven Slate & Ocean Way[/*:m]
  • The next version of SONAR will make creating submixes even easier with an updated Insert Send Assistant[/*:m]
  • The next version of SONAR will help you create even better step sequenced tracks with the best capabilites of any DAW[/*:m]
  • The next version of SONAR's probability feature will keep your step sequenced patterns sounding fresh[/*:m]
  • The next version of SONAR will allow you to swap audio & MIDI devices without restarting SONAR[/*:m]
  • The next version of SONAR will run more efficiently on your PC when recording audio & looping[/*:m]
  • The next version of SONAR Producer will give you superior tones for drum & percussion with a new 7-stage processor[/*:m]
  • The next version of SONAR will let you access a all your loops, grooves & MIDI patterns with a new multi-format browser[/*:m]
  • The next version of SONAR will offer improved compatibility with your VST plug-ins[/*:m]
  • The next version of SONAR will include a Bit Decimator, Tempo Delay, Mod Filter, and High Frequency Exciter[/*:m]
  • The next version of SONAR will improve audio time shifting with a transient tool, proportional stretching, & easier UI[/*:m]
  • The next version of SONAR will sound better when time shifting vocals, reeds, brass instruments, & multitrack drums[/*:m]
  • The next version of SONAR's Proportional Stretching can provide gradual timing adjustments across several transients[/*:m]
  • The next version of SONAR will allow you to arpeggiate your MIDI notes or automation in new ways[/*:m]
  • The next version of SONAR will make it easier to edit and arrange with grid lines either behind or in front of clips[/*:m]
  • The next version of SONAR will enhance compatibility with 32-bit plug-ins in x64 with built-in support for open VST loaders[/*:m]
  • The next version of SONAR will allow you to solo from fx plug-ins making it easier to hear the effect[/*:m]
  • The next version of SONAR Producer will help you shape & sculpt vocal tracks with an optimized 7-stage processor[/*:m]
  • The next version of SONAR will make it quicker to Freeze & Archive with buttons on each track[/*:m]
  • The next version of SONAR will run on your new Windows 7 machine...no worries, it's tested, ready, & recommended for use[/*:m]
  • The next version of SONAR Producer will be downloadable & at a lower upgrade price for existing SONAR 8 customers[/*:m]
  • SONAR 8.5 is now available! Order or download your upgrade today[/*:m][/list:u]
    Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
    • Matrix View—simple and flexible cell-based, non-linear audio and MIDI arranging with live triggering capability.[/*:m]
    • Step Sequencer 2.0—the most powerful step sequencing capability in any DAW.[/*:m]
    • Integrated Arpeggiator—trigger arpeggiations on MIDI or instrument tracks with in-depth control over all arp parameters. Includes hundreds of presets.[/*:m]
    • Session Drummer 3—latest version of Cakewalk’s virtual instrument for easy and fast creation of drum tracks with a new UI, stellar sounding kits and patterns from top sound designers and drummers, more.[/*:m]
    • AudioSnap 2.0—updated audio quantizing and time shifting technology with new look and refinements to all the core controls, significantly improving workflow, plus improved offline rendering.[/*:m]
    • Media Browser—a new hub for content access in SONAR; supports multiple formats to preview and import your loops, grooves, and MIDI patterns; features presets to grab content from your favorite locations.[/*:m]
    • PX-64 Percussion Strip—seven-stage processor designed specifically for use with drums and percussion.[/*:m]
    • VX-64 Vocal Strip—seven-stage processor optimized for shaping and sculpting vocal tracks.[/*:m]
    • Windows 7 Support—tested, ready, and recommended for use.[/*:m]
    • Engine optimizations and stability improvements for recording audio, and while looping.[/*:m]
    • “Hotswap” audio and MIDI devices, including control surfaces, without restarting SONAR. [/*:m]
    • VST plug-in compatibility improvements. [/*:m]
    • Native REX Loop support featured in Track View, Media Browser, and Matrix View. [/*:m]
    • BitBridge XR—run 32-bit plug-ins in 64-bit environments, with memory access now extended up to 128 GB RAM.[/*:m][/list:u]

vasek

Příspěvek od vasek » 16 zář 2009 09:05

Čím dál šedší a tudíž nepřehlednější. Ale jinak fajn.

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 16 zář 2009 09:16

vasek píše:Čím dál šedší a tudíž nepřehlednější. Ale jinak fajn.
ako si to nastavis, tak to mas.. je to len template.. mas tam od Sonar 2 az po 8 template sety.. mam pocit ze aj Project 5 je tam.. takze v tomto by som problem nevidel 8)

vasek

Příspěvek od vasek » 16 zář 2009 09:53

Já už jsem zvyklej, protože dělám na Sonaru od v2, ale přijde mi, že ten defaultní šedej skin musí hromadu lidí při prvním zkoumání odradit.

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 16 zář 2009 12:49

mne to prave vyhovuje, lebo ked je sedy podklad, tak to zvyraznuje dalsie prvky s ktorymi sa pracuje.. ale je jasne ze kazdemu vyhovuje ine.. ja som spokojny

listonos

Příspěvek od listonos » 16 zář 2009 17:53

Myslim si dobre, ze ten novy Matrix view je nieco ako Session view v Abletone? Co by bolo inak super. Nenatrafili ste niekde na dalsie podrobnosti pripadne video?

listonos

Příspěvek od listonos » 16 zář 2009 20:50

Vdaka ale namam Sonar, tak asi len pockam kym bude 8.5 trial.

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 16 zář 2009 23:51

listonos píše:Myslim si dobre, ze ten novy Matrix view je nieco ako Session view v Abletone? Co by bolo inak super. Nenatrafili ste niekde na dalsie podrobnosti pripadne video?
tu je nieco o tom popisane
http://createdigitalmusic.com/2009/09/1 ... #more-7479

Kurt_teplice

Příspěvek od Kurt_teplice » 21 zář 2009 17:16

Může mi někdo zase trochu poradit?

Nainstaloval jsem si Ampeg SVX 1.1 a rád bych ho v Sonaru 8 použil na MIDI stopu - je to možné? Jak? Na Audio stopu to dám jako Audio Effect - VSTplugin - to funguje. Ale když jsem ho chtěl přidat v Synth Racku jako Soft Synth - VSTPlugin a pak ho nastavit jako output, měl jsem v nabídce jenom EZdrummer pro bicí (který se mi tam po instalaci nabídl sám). Co mám dělat? Nebo to nejde na MIDI? Funguje snad jenom jako audio efekt a ne jako virtual instrument?

Díky, Kurt

vasek

Příspěvek od vasek » 22 zář 2009 08:10

Jasně, to je jen efekt.

Kurt_teplice

Příspěvek od Kurt_teplice » 22 zář 2009 12:17

Jasný, taky mi to mohlo dojít, když má asi 50 MB, že jo? :)

Tak jsem si nainstaloval Virtual Bassist. Ten mi stand-alone šlape. Ale když ho zapnu v Sonaru a přiřadim k němu MIDI stopu, tak sice ukazuje, že do něj MIDI jdou, ale nehraje to. Kde může být problém?

vasek

Příspěvek od vasek » 23 zář 2009 10:57

Asi neumíš používat instrumenty v Sonaru...? :-)

Odpovědět