Gain stage,dbu,dBfs...

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
gambler

Re: Gain stage,dbu,dBfs...

Příspěvek od gambler » 18 led 2019 11:44

pavlii-

Ak pouzivas nejaky analog plugin skus ho hodit na nejaky instrument a nasledne si tam hod frekvencny analyzer..Gain nastav na -30dBFS a postupne pridavaj gain a sleduj analyzer..Ked sa dostanes na na -24, -18 dBFS uvidis ako zrazu pridavas aj harmonie tak ako to robi aj analog hardware..
Predstav si ze mas taky plugin na kazdom druhom instrumente a pustas do nich -6dBFS alebo dokonca 0?Aky to bude mat dosledok na vysledny mix?Myslis ze ti pomoze ucho?Pochybujem...

Generacia co zacala s hudbou len v DAWku v obdobi ked hlasnejsie=lepsie,nevie ako maju poriadne veci zniet,samostatne..Vsetky Vst syntaky a preset banky zneju masivne a super ako single track, no su tak vyhulene ze az..Sample bicich rovnako..Vst nastroje ako Nexus su tiez vyhulene az na hranicu.Ved ja som dlho ani netusil ze existuje nieco ako gain..
Clovek potom ak ma 100 trackov v mixe sa len cuduje, ze sice uberam hlasitost faderom,dal som aj reverb,pouzil eq, no nastroj stale znie ako by mi busil do ucha z 2 cm..Uberiem este viac a bud sa strati uplne v mixe alebo pocut len tu najhorsie znejucu frekvenciu,respektive artefakt co vznikol digital distortion? A navyse stale znie akoby bola 2 cm od mojho ucha :D Nehovoriac o tom ako je vsetko efektami roztiahnute do sterea aby to znelo samostatne este hlasnejsie a masivnejsie.
To je dalsia kapitola ktora sposobuje chaos napriec ronzymi DAWkami..Dual-mono,Stereo,true mono,MID-Side,analog mono a ja neviem este co..
Pri single tracku to je jedno znie to dobre tak pohoda..Ale pri komplet projekte si clovek zavari bez gain stagingu nie?

dendy-dik skusim..Inak Studio one ma ten 32bit floating ako moznost pri exporte no vraj sa to neodporuca.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 18 led 2019 12:54

gambler píše:Ak pouzivas nejaky analog plugin skus ho hodit na nejaky instrument a nasledne si tam hod frekvencny analyzer..Gain nastav na -30dBFS a postupne pridavaj gain a sleduj analyzer..Ked sa dostanes na na -24, -18 dBFS uvidis ako zrazu pridavas aj harmonie tak ako to robi aj analog hardware..
Toto by bol fakt dobre konkretizovat na presne mena pluginov ktore to takto robia.. napriklad preto aby sa im clovek vyhol :-D :-D
Urcite to neber ako nejake pravidlo kde vyplyva z nejakych hlbsich principov - ak to tak je, potom je to tak preto ze AUTO toho pluginu to tak naschval naprogramoval, alebo preto ze ho ZLE naprogramoval :-D ... Aj pre taketo skryte ojeby osobne moc nemam rad pluginy co sa tvaria ako analogova emulacia (hlavne co sa tyka FX - a specialne EQ a kompresory, kde preferujem transparentnost a chirurgicku presnost) ... osobne by som sa pluginu co toto robi vyhol velkym oblukom ...
gambler píše: dendy-dik skusim..Inak Studio one ma ten 32bit floating ako moznost pri exporte no vraj sa to neodporuc
Nanostudio 2 ma tiez "len" 32 bit interne spracovanie ale funguej to presne ako som pretym napisal .. ziadny clipping, ziadny overload ..

concord
Vybavení

Příspěvek od concord » 18 led 2019 12:59

dendy píše:
18 led 2019 09:59

Ono riesit nejakeho typka na mega koncerte co nastavuje mix podla ucha a gain staging v digitalnom DAW ktore interne pracuje s 32 bit alebo dokonca 64 bit floating point je "trosku" uplne ze ina tema :mrgreen:
Je to ina tema, ale ten bordel co vznikol proste neriesili. Uzivali si to.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 18 led 2019 13:14

gambler píše:
18 led 2019 11:44
...Myslis ze ti pomoze ucho?Pochybujem...
Jsem o tom zcela přesvědčen. Protože pokud "to" nebude hrát tak, jak chci (tj. uslyším nějaké artefakty, co se mi nelíbí), budu pátrat po příčině. Technické věci (analyzéry apod.) jsou pouze pomocná berlička.

P.

gambler

Příspěvek od gambler » 18 led 2019 14:08

dendy-ono je to tak preto ze to autor naschval tak naprogramoval,aby to bolo co najvernejsie..Ja si myslim ze to ma vacsina analog pluginov Waves,Brainworx,UAD,Softube,Acustica-audio,atd.Ale najslepsie si to sam overis co pouzivas..Proste ak uz si clovek kupi simulaciu Neve tak aby z toho dostal co najvernejsiu simulaciu zvuku tak ten gain stage treba dokladne poriesit a treba citat manualy,co som tiez nerobieval:D Bohuzial niektore to v manualoch ani nemaju spomenute.Tie pluginy maju sice aj input gain no ak tam pustim sampel co je napriklad -2dBFS tak je na inpute v cervenom aj ked stiahnem input na minumum,konkretne CLA bundle od Waves..Cize musim ten sampel najskor upravit na -18dBFS..A este priemer kludne moze byt -18 ale nejake peaks budu -3 a uz je zasa problem..Proste bordel:D
Inak je super plugin Hornet Auto gain.Tam nakalibrujes average,nastavis peaks,hodis na kazdy track,pustis play a ono ti to nagainuje..Len potom je najslepsie dat bounce vsetkych trackov..Lebo akykolvek plugin by si hodil na ten ktory track zas by ti to zmenilo,vies jak.

Pavl ii-no zistis ze je nieco zle,ale ked das solo na nejaky instrument tak ten moze hrat ok.A problem moze byt az na mastri ked sa vsetky tie saturacie a prehnane harmonicke distortiony skombinuju..
Naposledy upravil(a) gambler dne 18 led 2019 14:16, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 18 led 2019 14:15

Jo, chapem moze byt .. a to ze to ani nemaju poriadne v manuale spomenute to ma moc neprekvapuje - ja som sa radsej vzdy snazil vyhybat kadejakym tytmto simulaciam realneho analogoveho gearu - jednak to aj tak nikdy nieje take ako ten original HW a druhak si mi potvrdil ze casto to robi riadne divociny na pozadi nad ktorymi nielen ze nemam kontrolu ale ani o nich nemusim vediet:) Potom ked nahadzes mrte takychto pluginov do mixu, kde si kazdy daco robi podla nejakej bulharskej konstatny alebo ako sa programator vyspal, ani sa nieto co divit ze ma clovek problem dostat cely mix do nejakej konkretnej polohy kde ho chce mat alebo ho mat pod kontrolou ...

Len zato ze kedysi v dobach obrovskych analogovych konzol a gearu 80% veci v studiach ludia robili na nahodu neznamena ze to bolo spravne a ze to musime za kazdu cenu emulovat :)) Ja viem ze to je trochu kontroverzny nazor ale sotjim si zanim. Ja nezdielam zdaleka ten rozsireny nazor ze vsetko analogove je super - vsetkeho s mierou treba, a veci ktore zapricinuju stratu kontroly nad tym co sa ti v mixe deje pokladam skorej zle ako dobre ...

JAsne taky analogovy overdrive / distortion (napr. Culture Vulture) to je uplne iny level.. Ale co sa tyka co sa tyka ekvalizerov, kompresorov a limiterov, vacsinou preferujem chirurgicky presne a transparentne veci.

Na druhej strane KED UZ niekde dam analogovu emulaciu prave koli tej farbe - potom si myslim ze prave nema vobec zmysel riesit to nejak moc exaktne a matematicky presne, to je prave ten moment ked to proste treba nastavit nejak podla ucha a hotovo, lebo aj tak tam je taky level nahodnosti a veci ktore nemas pod kontrolou, ze je to uplne jedno :)))

gambler

Příspěvek od gambler » 18 led 2019 15:14

dendy-prave ja som este len teraz prisiel tym analogovym emulaciam na chut:D Ked do nich pustim stavy tak akurat,podla manualu:D Tak konecne mozem zvuk len tak liznut jemnou distortion a pekne to pocujem a mam pod kontrolou..Mozem len zafarbit akoby transient a telo ostane pekne hladke:)Predtym to bolo ze bud extrem aby som vobec pocul zmenu ( trcalo to z mixu jak blazen) alebo nic.
Co sa kompresorov tyka tak tusim aj taky Fab filter potrebuje dostat spravny input aby aby si ho mohol vyuzit naplno a robit nejake "chirurgicke" upravy:)
No a Eq na boostovanie je podla mna dobry analog..To co boostnes ti este jemne zafarbi-zvyrazni (pri zlom inpute co boostnes ti akurat viac dodrbe asi)..Ak chces cuttnut frekvencie tak je asi lepsi dobry digital..Ale to je len moj nazor,logicky mi to tak nejak vyplyva:)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 18 led 2019 15:50

jo jasne - pokial si spokojny s vysledkom, robi to to co chces - potom neni o com, si na spravnej ceste ..jednu vec som davno pochopil a to ze je vacsinou viac roznych sposobov ako dostiahnut rovnaky vysleok (a specialne v muzike) - je to o tom vybrat si tu co ti najlepsie sedi ..

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 18 led 2019 18:22

ja mam jeste otazku, co to je ten signal -18 dBFS? to je jako signal, kterej ma jeden nejvyssi peak na tyhle hodnote? nebo, takovej, kterej se tam tak nejak okolo spickama pohybuje? resis telo signalu, nebo spicky? navic kazdej druh zvuku je v tomhle prece diametralne jinej a neverim, ze nejakej plugin pracuje nejlip, jen kdyz do nej jde nejakej - jakejkoliv signal, kterej ma peak na -18 dBFS. je to cely blbost a resis neco, co nema vubec zadnej smysl. utapis se v chimerach misto abys pouzival cit a ucho. podle me delas pri praci milion vyznamnejsich chyb, nez ze poustis do efektu silnejsi signal, nez "ten nastavenej" na jeho sweet spot. pouzivej veci tak, aby ti vysledek znel jak chces a ne jak si myslis, ze by to snad mohlo znit, kdyby to byl analog. analog jako takovej neni reseni. analogovej svet, stejne jako digitalni je plnej kompromisu a nedokonalosti. a hlavne - delej neco, co bude nekoho bavit a vyser se na nuance zvuku, vetsina lidi stejne pozna picu, nebo spis picu na druhou. a presne pro tyhle tvorime :-D

gambler

Příspěvek od gambler » 18 led 2019 19:07

Tych -18 je priemer,peaks podla manualov -12 max -6 ale zalezi od nastroja..Tusim bicie su -6..Ale ved nejde predsa len o pluginy ale o to co pustis na master channel nie?Nie je dobre mat rezervu?Stale sa bavime o gain stagingu tie pluginy boli len jedna z veci na ktore ma GS vplyv..
Nehovorim o tom nepouzivat usi..
Ty mi chces povedat ze vobec neriesis gain?Vsetko riesis len fadermi hlasitosti?

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 18 led 2019 21:33

Mno - nezdá se mi to o tom gainu na plug-in modulu. To je jako bys na HW i při staženém gainu měl pořád přebuzený vstup a jediné řešení by bylo třeba hrát tišeji nebo stahovat hlasitost na nástroji. Samozřejmě jsou kombinace, kdy je vstupní signál příliš silný, ale takhle se mi to zdá podezřelé.

P.

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 19 led 2019 17:44

gambler píše:
18 led 2019 19:07
Ty mi chces povedat ze vobec neriesis gain?Vsetko riesis len fadermi hlasitosti?
vicemene ano. gain uvnitr stopy resim jen kdyz mi nejakej plugin ukazuje clip a nebo kdyz mam pocit, ze fx retezec neprimerene zesilil suchej signal. samozrejme u kompresoru ktery maj in/out gain a nemaj treshold.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 19 led 2019 19:20

ja detto to iste ako biscuit ;)

lavender

Příspěvek od lavender » 19 led 2019 19:25

hento co pise gambler je pravda. nie je to blbost. videl som zopar tutorialov, na zopar prednaskach o mixe som bol a teda ako zakladne nastavenie odporucali gain na -11dB a sabla v mixe na 2/3 urovne. na uvod vsetko nastavit takto. potom v priebehu skladby sa tym samozrejme bude hybat.
a taktiez upozornovali na jednu vec - napr kompresoru by sa rucicka mala pri spravnom gaine a nastaveni iba jemne hybat, ziadne slahanice o max hranicu.

to co sa deje, ak mas vypeckovane vsetky stopy, je uplne plochy mix - ziadna hlbka, vsetko jebe do tvare.
sam som sa teraz dost vytrapil s jednou novou skladbou. zaklad bol vsetko stisit, potom sa to zacalo rysovat. a bolo zrazu pocut aj uplne jemna zmena kompresora na klaviri...

gambler

Příspěvek od gambler » 19 led 2019 23:17

lavender-presne ten pocit mam aj ja,ze mix ma vacsiu hlbku..A ako hovoris staci jemna zmena kompresorom a pocut to,rovnako tak je to so saturaciou..
Horsie je to s tym checkovanim gainu,strasne neprakticke a unavne je to..Rozmyslam nad tymto.Napojis to do zvukovky cez opticky kabel a nic viac neriesis..

https://www.thomannmusic.com/tc_electro ... stereo.htm

Odpovědět