Jak nezničit dynamiku a zároveň se držet dnešního trendu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
charonme

Re: Jak nezničit dynamiku a zároveň se držet dnešního trendu

Příspěvek od charonme » 19 bře 2015 15:33

aj ja ale nejak sa mi to nepozdavalo lebo stale narazam na videa kde je moc tichy zvuk alebo zvuk je len v jednom kanali

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 19 bře 2015 16:11

ja mam postahovanych kopu videi z VEVO youtube a kazde ma inu uroven ..

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 20 bře 2015 14:36

youtube zacalo pred par dny interne normalizovat videa na hodnotu kolem -13lufs, ale nema to jeste u vsech, stary videa tim neprosly. je v tom docela gulas a nikde neni zadny white paper o tom, co s tim vlastne delaji..

Zazy

Příspěvek od Zazy » 04 kvě 2015 12:45

Tohle je velmi dobrá zpráva! Díky za ni!

IvanB

Příspěvek od IvanB » 17 kvě 2017 08:57

Ahojte, chcel by som vás poprosiť poradiť, resp. názor. S odstupom časom hodnotím jednu skladbu, ktorú som si dal zmastrovať profesionálovi, v porovnaní s nejakými referenčnými skladbami z CD, YT a pod., za nie dostatočne hlasitú. Meter ukazuje, že špičky idú nadoraz k nule, má to dynamiku, celkovo som s tým spokojný, len proste tá hlasitosť je v porovnaní s komerčným songami pod úrovňou. Mám za to, že proste asi mix nebol dobre spravený (robil som si ho sám), v žiadnom prípade nechcem dávať za vinu mast. inžinierovi - ten má skúsenosti a už niečo za sebou. Otázka je - čo konkrétne v mixe je vo všeobecnosti prekážkou v procese masteringu posunúť gain vyššie? Viem, že basy sú náchylné na clipping, mám tam možno dosť veľa nízkych frekvencií , miestami aj navrstvené (kopák + bas. synth), ale v mixe mi to neprišlo ako nejaký extrém, na subjektívny posluch bolo v mixe všetko OK, navyše niektoré ref. komerčné a aj amatérske veci mali toľko basov, až je to nezdravé, a napriek tomu sú podstatne hlasitejšie. Jednoducho potrebujem radu, čomu sa vyvarovať v mixe, aby ten gain mohol byť posunutý čo najvyššie.
Vďaka

rastis

Příspěvek od rastis » 17 kvě 2017 11:05

ako tie basy pocujes a ako subjektivne vnimas ich "mnozstvo" je jedna vec a kolko energie v spodnom pasme realne je, je ina vec. mozes mat zahltene spodne pasmo a na ucho sa Ti moze zdat, ze tych basov je menej, ako v inej nahravke, ktora ma to spodne pasmo lepsie precistene.

ja nie som profik a tiez zapasim s kadejakymi podobnymi problemami; spravidla ak nie je mozne dosiahnut "cistu a velmi hlasnu" nahravku, je to vzdy v mixe. upratane okrem spodneho pasma musi byt vsetko. velka pomoc moze byt SC kompresia, nie len kopak s basou, ale cokolvek co hra v rovnakych pasmach sa da naklucovat, aby sa to neprekryvalo, ale "hlasitostne striedalo" ...

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 17 kvě 2017 18:46

Je to vec masteringu. Poslal jsem ti PM
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

Matif_1985

Příspěvek od Matif_1985 » 19 kvě 2017 13:12

N:
Idealni by bylo michat celou skladbu a ne se snazit vmichat vocal do hotoveho instra.
A za druhe zkus neco jineho nez Ozone... zkus neco cim si budes jisty a budes vedet co delas a proc tam zrovna tenhle plugin davas. Skladej si do master sekce jednotlive pluginy pod sebe. Podle me tak by ses mohl dostat na vyssi hlasitost, ale jak pisi komenty vyse, pokud poradne nevymichas skladbu, tak te mastering moc hlasite nepusti.
S jakou kvalitou do studia přijdeš, s takovou kvalitou odejdeš!!!

Stan

Příspěvek od Stan » 19 kvě 2017 20:53

Jednou z veci ktere priste muzes venovat pozornost je zvysit RMS kvalitnim mixem pocinaje pripravou zakladnich urovni (gain staging) vsech stop pro mix. To ze metry 2 skladeb pojedou k nule neznamena ze skladby budou stejne hlasite. IMHO je mastering vetsinou o doladovani detailu dobreho mixu, muze ti trochu pomoci ale urcite by jsem na to nesazel. Leda tak Stem Mastering kde se daji opravit chyby jednolivych stop a tim v podstate pripravit kvalitni zaklad pro master, ale to je opet velmi podobne kvalitnimu mixu samotnemu navic to muze byt dost nakldane.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 19 kvě 2017 21:39

Stlaceneho mixu se da dosahnout limitaci a kompresi stop co "zlobi". Pasmovou kompresi se to da jakztakz uhlidat pri masteringu. Jak moc neznicit dynamiku tot otazka, klasicky pop mastering to vetsinou vymackne co to da. Podle me je rozsireny omyl ze mastering funguje jako uplest z hovna bič, proste dobry mix je zaklad.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 20 kvě 2017 06:19

Je to i veci aranze. Pokud je ten track moc plnej nebo blbe navrzenej, tak ho ani nevymichas. Dalsi vec je jeste to, ze lidsky ucho se necha rado klamat a je uzpusobeny na pasmo reci, takze kdyz mas v tomhle pasmu vyraznejsi veci, tak to subjektivne muze pusobit jako hlasitejsi. Ja jsem spis narazil na zajimavost, kdy psytrance track ma jen kick a bass hlasity jak blazen s jsou to jen 2-3 nastroje a kdyz jsem se snazil v abletonu udelat neco podobne, tak i po velky kompresi a limitaci a maximalizaci jsem porad tak o 20% tissi, jak kdyby me daw nepustilo vic, coz fakt nechapu.

Matif_1985

Příspěvek od Matif_1985 » 20 kvě 2017 08:12

Spatne je, ze nema jednotlive stopy se kteryma by mohl pracovat :-/
S jakou kvalitou do studia přijdeš, s takovou kvalitou odejdeš!!!

IvanB

Příspěvek od IvanB » 20 kvě 2017 13:32

Ďakujem za pripomienky. Včera večer som si sadol k pôvodnému mixu a zdá sa, že problém je v tom, čo som predpokladal - je tam veľa basových frekvencií cez seba (bass kick + zbytočne hlasitý bass synth), to proste pri masteringu nepustí vyššie... Pri zvyšovaní gainu začína klipovať ako prvá práve tá suma kicku s bass synthom, nechal som sa proste uniesť s tými spodkami. Debut je dobrá škola, pri ďalších veciach už budem opatrnejší.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 20 kvě 2017 15:14

Pokud je mix vybalancovany a jediny problem je vice basu, tak by si s tím kazdy zkuseny master engineer mel poradit. Pokud tam nejsou vylozene fazove problemy nebo nejake extremni rezonance, je defacto nabasovany mix lepsi pro mastering nez "nedobasovany" imho. Je ale jasné ze pokud je kick utopeny v ostatnich basovych zvucich, nebo naopak, je vysledek vzdycky tak trochu kompromis

IvanB

Příspěvek od IvanB » 06 čer 2017 13:20

Ahoj, ešte sa vrátim k téme s jedným dotazom - nedostatky mixu by sa pri masteringu mali dať teda vyriešiť stem masteringom, pokiaľ autor mixu nemá istotu, či je to všetko frekvenčne OK, správne? Proste stále mi ide o ten dostatočný loudness, ktorý sa dá vyťažiť z mixu. Otázka je teda ako by bolo najlepšie za týmto účelom poslať mix na mastering, ale tak, aby to master. inžinier stále ešte nepovažoval za rozkúskovaný materiál na nový mix :) - stačilo by napríklad separé rytmiku (bicie,beaty), basu a zvyšok? Aký je taký bežný štandardný balík pre stem mastering, resp. čo je kľúčové pre stem master.?
Vďaka

Odpovědět