Profi záznam zvuku

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
matucha

Příspěvek od matucha » 09 zář 2007 01:34

Cyril píše:si nekdy rikam jestli maj vsechny ty hajendy smysl, kdyz pak ve finale stejne pouzijes blbej reverb, blbe nastavis vst kompresor...

mimochodem mini dac za 777 euro (thomann)- je levnej?
Divas se na to uplne spatne, hiendy maj ve smeru zvuku rozhodne smysl, protoze rozdil je jednoznacnej a neoddiskutovatelnej. Uz mam svejch par hiend svestek nejakej ten rok a zatim se mi nestalo, ze by to nebyl sakra rozdil proti stredni tride (resp. nahravkam co mi lidi prinesou).
Otazka je, jestli ti hiendy pomuzou s hudbou natolik, ze by melo smysl do nich vrazet ty vrazedny penize. To uz je fakt ruzny pro kazdyho, treba takovej Ivo je v nevyhode, ze vedle jeho housli uz v ty nahravce bude hrat jentak zlehka kytara a ze tam de o kazdou nuanci a vsechno by melo byt "krasny". Na druhy strane clovek s punk pristupem, par syntakama a do mixaku od DJ pichly kopii shure 58 udela rozjetou legraci, ktera ma atmo a lidi to bavi jak v klubu tak z radia... tam uz je ten hiend trochu... jedno.

Pluginy mas pouzivat dobry a dobre. Cim horsi budes mit vstup, tim vic musis na pluginech kroutit a tim vic to dostava naprdel.

Minidac jsem videl za 22 s dani nebo snad i za min bez USB, to uz je levny mi pride ;-). Protoze to znamena, ze s trochou sikovnosti a stesti se bude dat sehnat za 15-17 nebo tak nejak... nestudoval jsem to, takze me treba nekdo opravi.

Pytkin píše:ked zratas co vsetko v tom FF mas , tak to neni az tak drahe .. HDSP je len karta s adatmi .. potrebujes k nej prevodniky a preampy ..
jo to je duvod proc si myslim, ze FF je reseni

orbis

Příspěvek od orbis » 09 zář 2007 10:30

matucha: v tom s tebou budu rád souhlasit. netvrdím, že nehraje roli, jak je člověk nadanej, jak tomu rozumí a ví jak a co kde použít, ale jak říkáš, čím méně kvalitní je ten základní zvuk, tím více plug-inů tě láká použít, ale zas o to víc chyb se může na tom zvuku těma plug-inama nadělat. a právě, když jsem si toto uvědomil, tak jsem začal řešit ten základ.;) FF je tedy zatím favoritem, a jen doufám, že s ním mají majitelé dobré zkušenosti.:)

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 09 zář 2007 11:35

Budu se opakovat, ale FF mi připadá jako úplně nejhorší poměr cena výkon. Specielně FF400 je vzhledem k vnitřnostem úplné šlápnutí vedle. Argumentovat, že to má převodníky a preampy je úsměvné, když totéž ve stejné nebo i lepší kvalitně nabízí i karty za poloviční a menší cenu (e-mu 1616m, echo Layla/Gina 3G..).

RME dodnes těží z toho, že se jim jako jedněm z prvních podařilo udělat stabilní řešení pod windows a na tom hype se dodnes veze. Za ty prachy co stojí FF už jsme v hájemství highendu, kterým ovšem RME, bavíme-li se o premapech a převodnících, ani při nejlepší vůli není. Jediné, co má opravdu smysl od RME, jsou ty PCI karty s ADATy a to ještě jenom pro lidi, co bezpečně využijí víc než jeden.

matucha

Příspěvek od matucha » 09 zář 2007 12:51

fireface 400 je za ~26000,- ... to je bych rek cena znacne nehajendova, ma to vsechno a kdyz to cloveku bude jo schazet, tak na to napicha super veci...

hdsp9652 stoji ~16000,- a AES32 stoji ~21000,- a ja proste nevidim zadny rozumny reseni za 60-16=44 pro prevodniky a preampy. I kombinace miniDAC, miniMe... ktera by se tomu blizila de pres a je to jen stereo.

Podobne by vysel API http://www.mercenary.com/apia2ddu312m.html , kterej by asi stal za zvazeni... ale stale by tam schazely vstupy vystupy pro syntaky nabodany primo do karty "nafurt"... teda krome ty optiky.

Neznam ani emu ani posledni echo karty, ale kdyz jsem koukal na emu, tak se mi totalne nelibily ovladace a vsechny sarapaticky. To uz je ale vec kazdyho z nas co preferuje. Moje zkusenost s FF400 byla veskrze pozitivni i kdyz bych bral ty prevodniky a preampy jenom jako pomocny co se tyce "budoucna", ale takovy veci se casto sakra hodej ;-).

Fakt zalezi na tom jak clovek dela... ja treba 99% casu tocim jenom do mona a obcas vyuziju toho, ze mam stereo retezec. Jen jednou se mi stalo, ze bych potreboval vic a dokazu si predstavit, ze mit 4 dovnitr by mi mohlo vicemene stacit. To ma ale kazdej jinak.

Coze navrhujes ctirade ty, kdyz se ti FF400 nezda?

Jo kazdopadne bacha na rozsirovani, ADAT neni moc pouzivanej v hiend prevodnicich apod. tam se objevuje SPDIF a AES/EBU. Takze ve vysledku se po tom klasickym jednom spdif IN/OUT rychle zaprasi a clovek zjisti, ze ma plnou pr***l ADATu, na kterej nema co pripojit a schazi mu spdif a aes :. Potom je reseni AES karta, ale to sou palky... jak RME tak Lynx jsou nad 20k a co jsem videl Marian nebo jak se menuje nejaka nemecka firma, tak ta dela karty s 4in/out AES/EBU, ktery mi prisly jako zajimava alternativa, dokud jsem zase nevidel cifru okolo 16-18k... tohle fakt nahrava na 2ndhand.
Naposledy upravil(a) matucha dne 09 zář 2007 12:58, celkem upraveno 1 x.

orbis

Příspěvek od orbis » 09 zář 2007 12:56

Ctirad: Aaa, nastala situace, kterou jsem trochu očekával;) Ale vážím si toho, je lépe slyšet více názorů. A tak co by si tedy doporučoval ty? jako takovou spolehlivou věc, do které by se opravdu vyplatilo investovat? do těch zhruba 1200euro.. děkuju

matucha

Příspěvek od matucha » 09 zář 2007 13:01

[chytry kecy]
Tyhle veci se nevyplacej a nejsou to investice... jsou to spotrebni veci, koupis a hned ma mensi hodnotu a po pouzivani ji neziska ;-).
Skoro investici jsou stary mikraky apod. ale i tam muzes tu malou hodnotu, kterou to ziska po case lehce ztratit na opravach.
[/chytry kecy]

nunu

Příspěvek od nunu » 09 zář 2007 13:28

Pokus zvazujes kartu okolo 1200E tak zamer pohled i na digidesign 003. Mam ji, a osobne jsem velmi spokojeny s tim jaky produkuje zvuk.Je osazena velmi slusnyma AD a DA od crystalu, kde AD je o neco lepsi nez DA. Ale ma i svoje chybky, a tou je totalni nepodpora ovladacu pro MME aplikace. Treba se to zmeni ovladacema pro visty,ty taky jeste nejsou pristupne.Pred digi jsem mel motu 828mk2, digi byl posun vpred.

Kdyz jsem vybiral kartu,podminka byla ze musi byt externi,mel jsem jen notebook.V externich kartach neni moc na vyber,oproti HIGH reseni to jsou nalestene sracky.Myslim ze zadna highend multikanalova karta ani neexistuje. Ta digidesign z toho vysla pemerne nejlip. Ma samozrejme ADAT i SPDIF.Nedisponuje profi AES/EBU, zasveceni vedi ze neni sebemensi problem toto zarizeni BERPROBLEMOVE pripojit. V cene digi jsou i protools 7.3LE a nejake ty drobnosti v podobe pluginu -)

Jinak ja bych nyni sel do EMU 1820M,stoji mene a ma velmi solidni osazeni a trochu bych ji vytunil k obrazu svemu.Jenze externi verze nemely wordclock ktery proste musim mit.Ano zatim mi je uplne nahouby,ale ja kartu pouzivam i pro hi-fi zalezitosti a az budu jednou delat novy DAC,vyuziju to.

Ja bych osobne do FF nesel.Ackoliv mam k matuchovi respekt protoze jeho znalosti o ktere je ochotny se podelit jsou velke, ctyrstovkovy ohnivy ksicht bych nedoporucil.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 09 zář 2007 14:17

nunu píše: Ja bych osobne do FF nesel.Ackoliv mam k matuchovi respekt protoze jeho znalosti o ktere je ochotny se podelit jsou velke, ctyrstovkovy ohnivy ksicht bych nedoporucil.
Proc ?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 zář 2007 14:26

Ja teda osobne mam taky volaky podvedomy strach z EMU .. Hardware je asi OK ale toho softwaru sa dako obavam .. nemam to podlozene osobnou skusenostou .. Zato RME je roky stabilnym hardwarom , ktory nikdy nesklamal .. To je 50% uspechu .. Osobne mam ale tiez radsej riesenie interna karta s ADATom a vsetko ostatne vonku .. galvanicky oddelene ..

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 09 zář 2007 14:37

matucha píše:fireface 400 je za ~26000,- ... to je bych rek cena znacne nehajendova, ma to vsechno a kdyz to cloveku bude jo schazet, tak na to napicha super veci...
A co má FF400, co nemají karty za polovic? Převodníky jsou průměrné AKM kodeky, echo i E-MU je v tomhle směru lepší. Koneckonců i třeba takový Alesis IO|10 nebo IO|26. Preampy jsou standardní konfeční. Počet vstupů a výstupů standardní. Tak proč bych za to měl vysolit 25 nebo dokonce 36 litrů?

Já nevím, co orbis přesně potřebuje. Kolik vstupů, kolik výstupů, kolik preampů. Pokud hned zkraje neplánuje nahrávat moc stop najednou (třeba bicí), mohlo by pro něho být ideální 1616M s jeho špičkovými převodníky, dvěma použitelnými premapy, šesti analogovými vstupy, ADAT, S/PDIF a AES/EBU a rozdíl v ceně investovat třeba do mikrofonu nebo solidního preampu.

Možností je samozřejmě mnohem víc.

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 09 zář 2007 14:45

Pytkin píše:Ja teda osobne mam taky volaky podvedomy strach z EMU .. Hardware je asi OK ale toho softwaru sa dako obavam .. nemam to podlozene osobnou skusenostou .. Zato RME je roky stabilnym hardwarom , ktory nikdy nesklamal ..
A to je přesně ten hype o kterém mluvím. Lidi mají zkušenosti s PCI řešením od RME, tak automaticky pokládají i jejich FW řešení (jehož stabilita je závislá mnohem víc na vyladěnosti hostitelského systému a čipsetu řadiče než na návrhu samotné karty - ostatně většina FW zvukovek je postavená na 2-3 stejných broucích), za bezchybné a jsou ochotni za něj vypláznout 2x tolik peněz než za srovnatelný produkt konkurence.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 zář 2007 14:49

ctirad : preco ale porovnavas FW RME a PCI kartu od EMU ?

nunu

Příspěvek od nunu » 09 zář 2007 15:18

Kermitak: je v tom osobni odpor k firme,hlavne ze jeji veci jsou uplne stejne sracky jako konkurencni,ba i horsi a pritom stoji skoro jednou tolik. Ctirad ma naprostou, souhlasim s nim ve vsech bodech.

Jinak ty kodeky jako ff ma vetsina karet a fakt to neni nic moc. Proste na to prdej,protoze se to prodava...V tomto smeru moje digi uplne o necem jinem!

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 09 zář 2007 15:26

Pytkin píše:ctirad : preco ale porovnavas FW RME a PCI kartu od EMU ?
A proč ne? Nikde se nepsalo, že ta karta musí být nutně externí a na FW. A kromě toho 1616M je i v cardbusu.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 zář 2007 16:01

ctirad : no lebo hovoris o tom ze RME zije s HYPE PCi kariet .. a potom porovnavas FW a PCI(alebo cardbus) .. externe FW rackove boxy su vzdy drahsie ako interne .. neni to uplne korektne .. mozno mas pravdu v tom co je vnutri .. v tom sa ja nevyznam .. len viem ze mam dost vela hardwaru RME v studiu a v zivote s nim nebol ziaden problem .. je fakt ze uvazujem , ze to dam vsetko prec a nahradim to MADI (od RME samozrejme) .. Ale proste s RME mam absolutnu spokojnost .. Kazdemu ten HW odporucam a nepoznam nikoho , kto by s nim mal problem .. Koniec koncov ked sem tam citam prispevky na nuendo.com , tak tam tiez vacsina ludi pouziva RME .. Mozno FW karty maju drahe .. Ak je to ale vyvazene stabilitou , tak ja osobne by som si radsej priplatil ..

Odpovědět